Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • VIonel860

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Timis
  • Masina: Meriva 2005 Z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Ok. Mulțumesc. Dacã este posibil... cum gãsesc la mine în oraș un service specializat pe opel sau un mecanic excepție. Aici pe forum este posibil sa primesc informații de genul acesta?
Referitor la senzor este exact ceea ce mam gândit și eu. Anunț ca m-am apucat de citit despre diesel și mai ales ce comentarii lasã alți oameni cu evenimente asemãnãtoare.
Skip ads

  • VIonel860

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Timis
  • Masina: Meriva 2005 Z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Salut colegi. Am revenit cu noutãți despre masina mea. Dupã ce i-am înlocuit și curãțat egr second-hand eroarea p1243 persista la peste 3000 turații. Anulam eroarea și iar apãrea. Am circulat cu motorul turat pânã a ajuns la temperatura optima și am plecat la drum întins de 120 km. Am mers constant la turație de 3000- 3500. Am încercat și 4000 turații și spre bucuria mea nu a mai apãrut nici o eroare. Am simțit ca poate masina și putere mai mare. Sper sa ma ținã vreme îndelungata. Dacã pot sa ajut cu informațiile astea ma bucur.
  • nico77

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2005 A17DTC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Salut. Cine mã poate ajuta cu un sfat va ror frumos. Am un opel astra h 1.7 cdti și nu se mai accelereazã mai mult de 3500. A rãmas și martorul check engine aprins. Cand sterg eroarea se tureaza cațiva metrii apoi se aprinde martorul iar și iar nu se mai tureazã. Codul de eroare este 0105 și 0234.
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
salut,

erorile sint legate de galeria de admisie (murdara, probabil trebuie curatata) si de circuitul turbo (vacuum), ar trebui verificate in primul rind furtunasele de vacuum.

mai bine cauti cu google, erori p 0105 si p 0234, opel.

asa afli mai in amanunt rezolvari, daca vrei sa o repari tu si nu la service.
Skip ads

  • black_soulwhite

  • Mesaje scrise: 530
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z19 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2019

  • Mesaj Privat
0105 , Curata senzorul map de pe galerie , si daca nu da rezultate altul nou.
0234 , Verificare traseu vacuum , electrovalva turbo si actuator turbo.Eu as verifica daca lucreaza actuatorul turbinei , poate fi si geometria ancrasata.
  • VIonel860

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Timis
  • Masina: Meriva 2005 Z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Salut. Cauta un mecanic bun. Egr este din doua buc. Electric și mecanic. Partea electrica nu mai lucreazã în parametrii. Dacã nu ma înșel îți și fumega. Ori schimbi tot egr sau doar partea electrica de egr.
  • VIonel860

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Timis
  • Masina: Meriva 2005 Z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Sau dã-mi mai multe detalii despre cum se comporta mașina. Poate îmi dau seama dacã avea același simptome.
  • VCosminPosa

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2023

  • Mesaj Privat
Bunã tuturor am un opel meriva 1.7 cdti eroare senzor ax came scoate fum negru si nu trage eroare nu se șterge .P0340 ce poate avea ??
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR