Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • vyo427

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Dacã ai rãbdare sã cauți, gãsești. Cu riscul sã fiu acuzat de off-topic... o sã pun un print screen, am decupat site-ul sã nu fiu acuzat de reclamã. Pentru o mașinã dupã 2012-2013 îs de acord cu tine nu prea te ajutã softul.



Skip ads

  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Scuze am crezut ca ai zis ca un opcom china e 3 euro.
Asta nu e interesant nici nu l-as recomanda.
Dar cum am spus fiecare face ce vrea si cumpara ce considera ca ii este suficient
Bafta
  • johnnybee

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2018

  • Mesaj Privat
buna seara. am un op-com china cu v.1.7, asa imi arata in diagnostic. Dupa ce am citit pe forumul de aici i-am facut downgrade la v.1.45.si il folosesc cu C:\VAUX-COM_120309a+131223d. masina este Zafira Tourer 2013. problema este ca la scanare apare Ecu does'n reply. Retry in 2 sec ... La scanare, se aprind becurile galben si verde, pe bord se misca acul de la turatii la zero, dispar km si apare niste linii, apoi totul revine la normal. In device manager apare ca USB Serial Converter, Provider FTDI, 7\12\2013, 2.8.30.0. Vreo idee? Multumesc oricum
  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Pune niste poze cu placuta de circuit din interior (partea cu microprocesorul).
Sa vedem daca e un fake.
Din ce spui tu cam asa pare a fi.
Bafta
Skip ads

  • johnnybee

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Multumesc de raspuns! Dar daca am reusit sa rescriu firmware, nu inseamna ca chipul e ok?



  • vyo427

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Nu se vede sã citeascã ce scrie dar procesorul trebuie sã fie PIC18F458
  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Este un fake
Am scris cred ca de foarte multe ori numai pe acest forum ca daca pe placa de circuit par C22 si D5 sau doar locurile unde trebuiesc puse atunci microporocesorul este un fake chiar daca pe el scrie PIC18F458 ( e o pacaleala chinezeasca fiindca au aflat ca daca scriu OPCOM pe el nimeni nu il mai cumpara. Si atunci au scris ceea ce vreu tu sa vezi )
Da tu poti sa il scrii dar ceea ce scri tu in el il blocheaza.
Foloseste OCflash sa il rescrii si ai sa vezi mesajul.
O alta metoda de a verifica ( dar aceasta conduce la blocarea iremediabila a microprocesorului daca acesta este un fake ) o poti face cu OCFlash
Daca ai ca tine fw1.7 ( un fake deal;tfel si el ) il downgradezi la fw1.39
Apoi tot cu OCflash il upgradezi la un firmware mai mare ( fw1.45, sau fw1.59 de exemplu ).
Daca se blocheaza atunci ai un fake.
Dar daca interfata iti functionmeaza cu OPCOM CHINA CLONE ( ca practic pentru aceasta versiune sunt facute in principale aceste microprocesoare ) si gasesti pe placa de circuti componentele C22 si D5 ( sau doar locuirile unde ar trebui ele montate ), nu incerca sa upgradezi/downgradezi firmwarul microprocesorului ca il blochezi.
Bafta
  • johnnybee

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Salut. Mulțumesc de rãspunsuri.
Doua întrebãri :
1. Care este combinația corecta de firmware, Vaux, drivere etc pentru zafira tourer 2013?
2. Cat costa un dispozitiv compatibil cu mașina mea (cu procesorul original) și de unde îl cumpãr?
Skip ads

  • vyo427

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2017

  • Mesaj Privat
S-au mai discutat asta mai devreme pe topicul acesta. Citește paginile 70-72 și aflii tot ce dorești
Succes
  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
1. Combinatia corecta este:
Interfata cu microprocesor original si ultima versiune de soft original cu licenta.
Firmwarul nu conteaza cand ai microprocesor original fiindca programul opcom/vauxcom il upgradeaza la versiunea necesara.
2. Poti cumpara din Romania si costurile sunt in functie de interfata si solutia oferita.
Nu vreau sa fac public aceste detalii fiindca adaca as pune linkuri catre anunturi din Romania s-ar considera Reclama.
Asa ca foloseste mesajul privat pentru astfel de diacutii.
Bafta
  • johnnybee

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2018

  • Mesaj Privat
salut. Am incercat sa fac downgrade si nu a mai mers.
Se poate repara? Daca se poate repara, cat ar costa reparatia fata de costul unui un dispozitiv viabil?
Atasez rezultatul Opcom-fut




O sa intru pe privat pentru amanunte de pret.
Multumesc
  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Nu se mai poate repara.
Am facut aceasta precizare intr-un post anterior.
Daca microprocesorul este fake si ii faci uograde/downgrade de firmware il blochezi iremediabil.
Si la masina la din 2013 iti trebuie cel putin o versiune reala 2015 daca nu mai noua.
Bafta
Skip ads

  • Danicyg

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Spania
  • Masina: Corsa 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Buna ziua oameni buni.Dupa o incercare esuata de a face din rahat bici( desi Mattydr67 m.ia spus dinainte ca voi esua,opcomul meu fiind chinezesc si ieftin)m_am reorientat si ma gandesc ca cumpar unul din romania de pe okazii.ro.am vazut ca au cu chip original si cu soft pana in 2018.Intrebarea mea(inainte de a cheltuii banii din nou in zadar) este :am vazut ca sunt A+,B+,C+,D+.care ar trebuii sa o cumpar?Va reamintesc ca am un opel Corsa E cdti 2015
Pun cateva link-uri,poate imi pute-ti da un sfat.
https://m.olx.ro/oferta/test...ntie-ID7qA3K.html

https://m.olx.ro/oferta/opco...on-d-ID9SyZt.html

Va multumesc
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Daca vrei sa nu cheltui inutil, cumpara un OPcom HQ de la un om serios. Colegul @mattydr67 iti poate da detalii.
  • vyo427

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2017

  • Mesaj Privat
@Danicyg.
Îs curios, dacã nu te superi ce vrei sã faci softul sau îi așa un "must have in case shit"?
  • Danicyg

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Spania
  • Masina: Corsa 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Vreau sa activez functii in afisajul electronic(de ex consum instantaneu),sa activez volanul mod city,sa dezactivez functia Eco care este activata automat)sa configurez o a doua cheie(una am pierdut-o) si sa sterg coduri de eroare(desi asta pot sa o fac cu ELM si torque.😉.si sunt sigur ca ar mai fi lucruri dar asta depinde de cat de complex e meniul pt versiunea mea de masina...
  • vyo427

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Intereseazã-te cât te-ar costa sã îți facã cineva astea... eu am un prieten care o gãsit pe cineva în Cluj i-o activat Nush ce prostii pe un BMW 320 2004 cu vreo 70 de lei. Cat poate sã-ți cearã? Cautã, poate nu îți ia mult.
  • Danicyg

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Spania
  • Masina: Corsa 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Pe aici cel mai ieftin dignostic este 40 de euro,la service zic....mai bn mai pun cv si.mi iau eu unul...nu?
  • vyo427

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Da îi foarte scump, ar fi mai avantajos sã cauți ceva... baftã!
  • domiNX

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor, am cumparat de curand o interfata (fw1.80 Opcom Professional ed. 2016) pentru o Astra 2011. Am dezactivat semnatura driverelor si instalat interfata dupa tutoriale, sistemul de operare fiind Windows 10. La testare interfata se comporta corect, insa conectata la masina nu am acces la aproape nici o functie live, ba chiar imi da eroare de comunicare ECU. In Device Manager interfata este vazuta drept Convertor usb, nu cum ar trebui Op Com v2. Inteleg ca nu mi.a reusit instalarea FTDI chiar si pe modul manual? Atasez si placa interfetei, poate va puteti da cu parerea.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR