Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • Shellshock

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Am zis eu altceva? eu doar am zis ca este cel mai ieftin 4x4. Pana acum cativa ani parca era Tucson
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
deoarece si pentru ca avem un nou model de duster testat de euroncap, m-am gandit ca poate intereseaza pe cineva aceasta "evolutie"
duster 2011: https://www.euroncap.com/en/...acia/duster/10968
duster 2017: https://www.euroncap.com/en/...acia/duster/29898
mi se pare jalnic ca dupa 6 ani sa scoti o masina la fel de nesigura...
se pare ca renault inca experimenteaza pe romani...
oare nu puteau si ei sa faca de asa natura cat sa fie putin mai sigura, adica nu cea mai sigura, dar sa se vada o oarece evolutie fata de modelul anterior?
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Pãi, probabil într-o logicã comercialã actualã(despre care nu spun cã e și bunã), rãspunsul e NU, cã, din câte știu eu, vând foarte bine feru” respectiv...Și cel/cei care ia(u) decizii de nivelul ãsta considerã cã vor vinde la fel și în viitorul (foarte, aș zice eu) apropiat , cu investiții minime(gen o ”vopsire” mai profundã, gen face-lift sau ”model nou” sau whatever)...Ce se va întîmpla cu vânzãrile într-un viitor (nu foarte, aș zice eu) îndepãrtat, mai ales dacã apare și o concurențã serioasã pe segmentul ãsta, e o altã poveste...nu foarte greu de intuit...
Și vis-a-vis de experimentarea pe români, cred cã e o premisã falsã, ținând cont cã, dupã câte știu eu, ponderea cumpãrãtorilor de pe aiurea e mai mare decît a celor neaoși...poate mã înșel... Vorbim de Renault, nu? Wink


Ultima modificare facuta de bibu16v la Joi 14 Dec, 2017 4:07 pm
  • Dragos Ene

  • Mesaje scrise: 381
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Dar de Fiat care comercializeaza Punto pe piata din RO cu zero stele, ce mai zici?Smile
http://www.auto.ro/fiat/sur...ranta--55875.html
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
voi ati fi cumparat duster cu 12500 + rabla sau astra j sedan cu 11700 + rabla?
cand i-am aratat celui de la dacia oferta pe care o aveam la astra j (cu care semnasem deja un contract) mi-a zis ca nu e reala, si ca am scos-o eu la imprimanta ca sa-i cer un pret mai bun...
cand a vazut si contractul... a zis ca e mai nasoala astra j, ca e mai mica, ca e joasa si nu merge bine pe drumurile din romania, etc
eu am ales astra j (si se vede la semnatura).
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Acu' ce vrei? Fiecare rrom își laudã marfa...asta-i de când lumea...Probabil și lui i-a cãzut fața când i-ai demonstrat ce "castanã" ai prins la Opel...
În altã ordine de idei, cele 2 sunt din clase diferite...Nu prea se comparã...Cu excepția prețului, desigur...
Întâmplãtor am condus un Duster (din prima generație, cred) pe ruta Timișoara Botoșani și retur, am fost plãcut impresionat de ținuta de drum și de consum (1.5dci), în condițiile în care nu l-am iertat deloc (ținând cont cã la dus am mers dela Bacãu numai pe ploaie torențialã) și am fãcut 8 ore. Cumva îmi dãdea încredere ...Iar suspensia e foarte prietenoasã, cu ceea ce se numesc "drumurile patriei"...
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Acum sincer sa fiu, inca nu m-am imprietenit prea tare cu astra (merge sotia cu ea, eu merg cu batrana vectra) insa pot zice clar ca e peste orice dacie... Indiferent de pret...
Cat despre pret, nu cred ca dacia a avut vreodata campaniile pe care opel le-a avut cu astra... Sa iei o masina cu 2/3 din pretuk de lista e ceva... Chiar daca astra o fi facuta in polonia cand e campanie, dar nu merita sa iei duster.
La mine foarte importanta in decizia cumpararii a fost si siguranta familiei (2 copii mici).
Nu as fi cumparat dacia decat daca nu aveam alta optiune...
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
de vreo jumate' de an am (si) un duster 2012 , 4x4, 1.5 dci luat pentru padure/la tara. se descurca surprinzator de bine in offroad, chiar peste cele 2 frontere A detinute anterior.consumul e de vis daca nu treci de 120 km/h(am scos sub 6 l/100 "la pompa"), de altfel nici nu-i facuta sa mearga cu viteze asa mari Smile la 130 km/h cred ca are vreo 4000 rpm in treapta 6.
  • sec233ast

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Antara 2012 A22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Eu am achizitionat Antara facelift la pret de Duster. Singurul capitol la care Dacia este competitiva este consumul in rest este cam subtirica.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Chestionar

opel vs duster
raman cu opel 80%
duster 19%
458 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR