Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • cipel92

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Y17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Multumesc mult! Azi de exemplu a mers foarte bine, fara nici o problema. Daca este cineva din Iasi si se pricepe sa umble poate sa imi scrie in privat , platesc nu se pune problema !
Skip ads

  • wolfu87

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 Y17DTi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2016

  • Mesaj Privat
. .
  • Daniel94

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2017

  • Mesaj Privat
salut colegi. Problema erorii P1125 a aparut si la mine,dar mai am si un P1120, nu apare mereu, doar cand are ea "chef" , am bagat un tester pe ea pt a face o diagnoza mai bine si a iesit P1125 si P1120 =>Accelerator pedal senzor 1 si 2 signal incorect ratio. iar cel ce mi-a facut diagnoza mi-a zis ca 80% e pedala de acceleratie, e posibil sa fie fisurata. Ma poate ajuta cineva cu o rezolvare va rog? o fi pedala de vina? multumesc
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Bine ai venit.
Daca ai Astra H verifica mai intai clapeta de acceleratie. E posibil sa ai rotita dintata rupta.
Skip ads

  • Daniel94

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2017

  • Mesaj Privat
da, asta h, 1.7 CDTI mai exact.am inteles, voi verifica si revin cu raspunsul
  • Daniel94

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Buna ziua, s-a rezolvat problema cu cele doua erori si martor masina +cheie. A fost nevoie doar de o curatare a UEC.
  • gigionas

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2004 z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Buna ziua,
Am plecat in vacanta, si cum am iesit din tara si am inceput sa merg constant cu peste 3000 rpm, dupa vreo 5 km masina a refuzat sa mai depaseasca 3200 rpm. Dupa vreo 10 km s-a aprins si martorul masina cu cheita. Mi-am facut concediul si cand m-am in tors tot drumul nu s-a mai stins martorul si turatia a ramas plafonata la 3200 rpm.
La 2 zile de mers prin oras la turatii mai mici, martorul s-a stins si acum turatia sare de 3200.
Am pus OPCOM-ul pe ea si imi spune cu contactul pus urmatoarea eroare stocata.
" P1125-(5) Semnal presiune turbo - nu este in domeniu - Nu este prezent"
Citerea cu OPCOM trebuie facuta cand martorul e aprins si masina este in turatie sau e deajuns si doar cu contactul pus?
Msina este Astra G 2004 Motor Z17DTL
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Electrovalva turbo.
Skip ads

  • gigionas

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2004 z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns.
Se merita sa iau de la dezmenbrari sau trebuie noua?
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Verifica mai intai furtunasele de vacum. De regula sunt fisurate, scapa vacum si da eroare de electrovalva.
Verifica si ciuperca de la admisie. Se mai sparge membrana si pierde si pe-acolo vacum.
Daca sunt toate in regula, fa proba cu o electrovalva functionala si vezi daca acolo e buba.
  • gigionas

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2004 z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Este greu de schimbat electrovalva, adica poate fi facuta de mine (incepator in ale mecanicii) sau intr-un service autorizat?
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Poti s-o schimbi si tu.
Urmareste furtunasele de vacum.
Skip ads

  • adrian82

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salut am intrat in gasca cu codul P1125 Smile am resetat din opcom eroarea si nu a mai aparut masina trage si urca de 3500 de ture si se duce la 130 km/h ciudat este ca tija de la turbina nu se misca iar pe furtunul de la eletrovalva care comanda turbina nu are vacum. Eletrovalva am desfacut-o bucati curatata reasamblata probata pe 12V functioneaza ok.
Am verificat astazi cu un bec de 12V/ 300mA este aprins slab el fiind cuplat in locul eletrovalvei , din cate stiu ECU comanda in impulsuri iar la relantii ar fi trebuit sa am tensiune mare sau cel putin becul sa stea aprins sau sa clipeasca intens cea ce ar fi depresurizat turbina la relantii !
Ati mai patit asa ceva o fi ajuns motorina in ECU din nou ? stie careva in care mufa intra cele doua fire de la eletrovalva ? Presiunea indicata de opcom este de 100kpsk si se mentine aproape identic cu ce cere ECU de aici rezulta ca si debitmetrul este ok .
  • BRolandLiviu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Am avut si eu eroarea P1125 la un Astra G 2001 motor Isuzu,,masina nu mai tragea si se auzea un fluierat la turbo,deja ma gandeam daca mai merita sa o repar dar surpriza,iesise furtunul de la intercooler,deci am avut noroc.....
  • gigionas

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2004 z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Buna ziua,
Abia acum dupa aproape un an de cand am scris am mai iesit cu masina din oras si normal problema de mai sus a aparut. Am verificat furtunele de vacum si dupa cum a spus iulian1971 am gasit unul crapat. L-am inlocuit si mege ca inainte. Am iesit pe autostrada si dupa 120 km nu a mai aparut nicio eroare si nici probleme de turatie.
Furtunul gasit crapat este cel ce intra jos in partea frontala a motorului in spatele radiatorului (nu stiu cum se numeste piesa in care intra)
Multumesc.
  • Mmitrache

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2019

  • Mesaj Privat
Salutare!am on opel astra h caravana 2007 1.9 dizel si am codul 1125.Ma limiteazã la 3200 de turatii putere in motor deloc.merg cu ea putin asa limitatã apoi o opresc în mers scot cheia rãsucesc cheia si merge foarte bine dupa nu mai face nici o figurã.ma poate ajuta cineva cu o informatie.va multumesc
  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Da o cautare(lupa din dreapta sus) dupa,, p1125" si o sa gasesti mai multe informatii.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR