Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Ai citit postarea de deasupra? Cati km faci pe an?...Daca nu mergi peste 20-30.000km/an (si nu in oras),nu merita sa-ti iei Diesel!
...Si daca ai citit despre ceva ca "sunt cam pãcãtoase ", e mai bina sa eviti acele chestii...probabil ca oamenii aceia stiu ei ce stiu.
Skip ads

  • BALex

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Salutare,as dori pe viitor sa imi achizitionez un opel astra h 1.7 cdi, sunt începãtor. Imi place acest model si este si mai accesibil la pret decat un golf V, ce puteti sa îmi spuneti despre acest model si despre aceasta motorizare? Am inteles ca la acest motor de 1.7 ar fi probleme cu injectoarele.
  • cutienoua

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2009 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2016

  • Mesaj Privat
la o masina de 13 ani pot fi probleme de orice natura.
strange bani si ia logan nou.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
1. Vezi ca este topic special pentru cumparari
2. Citeste regulamentul
Skip ads

  • dragoselu12

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Buna seara,
Vreau sa achizitionez un Astra H din 2010, 1,6 benzina, cod motor A16XER, 85 KW.
Sunt probleme cu acest motor?
Distributia e pe curea?
Daca ma puteti ajuta cu un pret schimb distributie, transmisie si schimb filtre si ulei.
Multumesc anticipat
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Este bun. Distributie pe curea. Preturile le poti afla pe net
  • dragoselu12

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Multumesc
  • ovicsb

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2013 A16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2013

  • Mesaj Privat
este un motor bun, fiabil iar consumabilele au un pret foarte decent.Intretinut cu un ulei bun schimbat la 1 an sau 10-12.000 km max respectiv filtre de calitate (au preturi mai mult decat acceptabile) nu ai bataie de cap cu el si nici nu te lasa la greu.Consumul este bun (la mine consuma chiar putin) la rulaj normal (nu racing,drifturi,etc.) ,puterea dezvoltata suficienta chiar la o masina incarcata ca pentru concediu (bagaje,4 persoane).Distributia la mine in oras mi-a fost ofertata la aprox 700ron (curea Conti sau Gates role Ina + manopera) dar ce e drept la un singur service ,am intrebat doar de curiozitate.Avantajul este ca nu trebuie schimbata pompa de apa cu distributia, ea fiind antrenata de cureaua accesorii.Singurul lucru care nu imi place la el este ca temperatura optima de functionare este undeva intre 102-108 'C fiind setata de constructor astfel prin soft.Termostatul este cu comanda electronica astfel ca nu poti interveni asupra temperaturii de functionare prin simpla schimbare a termostatului.Totusi daca astazi ar trebui sa aleg o masina cu motorizare benzina iar printre oferte ar fi acest motor, as alege fara sa stau pe ganduri acest motor.Cele supraalimentate cu capacitati de 1.2, 0.9 L, etc. nu ma conving de fiabilitate nici gratis sa le primesc dar sa mai si platesc pentru ele.Poate sunt eu mai nostalgic dar am lucrat in sistem ( 1993...2013 - import/distributie lubrifianti auto pentru Romania) si am vazut multe motoare desfacute pe la parteneri in acest timp.
Skip ads

  • dragoselu12

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Multumesc @ovicsb
Am luat-o, e foarte ok.
O sa deschid un JB in care o sa o prezint.
Zi buna tuturor
  • catalincristian2009

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Salutare. Doresc sa achizitionez Un Astra H, an 2007, 1.6 xer, 181.000 km. Am facut un test de compresie si mi-a dat urmatoarele valori: 11, 10, 10, 8.5. Este de luat in calcul masina sau e posibil sa ma astepte o reparatie costisitoare? Multumesc anticipat
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
8.5 e cam putin...
  • C2422

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2018

  • Mesaj Privat
Salutare, intentionez sa mi schimb astra g ul 2.0dti cu chiptuning 125cp din 2004 cu o astra h . Imi puteti spune si mie care motor e mai bun/fiabil cu mai putine probleme , aici ma refer la motoarele 1.7 cdti 101 cp si cel de 1.9 .
Merita sa fac pasul? Din ce am citit pe ici pe colo 2.0dti ul ramane in istorie ,multi spunand ca le bate la fundu gol pe cele de pe H.
Multumesc si astept din partea voastra o parere cat mai detaliata pro/contra.Smile
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Mie imi este fiabil si 1.9 le. Dopuri admisie in mare pana acum, momentan 270k crescand
  • DMarcel217

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Buna seara . As dori sa achizitionez un opel astra h . Am gasit unul din 2008 turbo 1.6 180cp . Are cineva ? Pareri . Probleme ? Consum ? Cum e turbina . Cade se gaseste e scumpa ? Ms
  • Cristi2004

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bihor
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor.
As vrea sa cumpar aceasta masina:
https://www.autovit.ro/anunt...a-h-ID7GtdZd.html
Am citit in mare parte discutiile de pe acest forum despre probleme specifice si/sau altele.
Intrebarea mea este merita sau nu bani?
Multumesc
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
1.Cati km faci pe an cu masina?
2.Preponderent oras sau afara?
In lume,tendinta e de a se renunta la Diesel.Sunt deja orase in care sunt interzise.
Multe Astra H Diesel au avut probleme.La cele pe benzina nu e aceasta situatie.
E greu de crezut ca masina din link are doar 200.000km,din 2005 (13 ani),mai ales fiind Diesel.Se stie ca Diesel se foloseste (ca sa fie rentabil) pentru peste 30.000km/an si mers preponderent afara din oras.
Mai vezi si alte pareri.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Ma indoiesc de acei kilometri.
  • Cristi2004

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bihor
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspunsuri.
O voi folosi preponderent pentru drumuri in afara orasului.
Nu fac 30000 pe an dar in 90% din cazuri distantele vor fi intre 100 si 800 km.
Dupa cum am spus, am citit pe forum despre majoritatea problemelor CIM/EGR/DPF/Distributie/Galerie admisie/turbina, etc.
Nici eu nu cred ca acei km sunt reali, dar asta este ...
Daca o iau acum si urmatorii 30000 km nu bag nici un ban in ea sunt fericit (exceptand consumabile/filtre).
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Doar la o masina noua,nu bagi bani in ea in primii 2 ani!...De regula,cand cumperi o masina SH,in primul rand ii schimbi...distributia.Eu la Astra mea (167.000km reali) o schimb acum,dupa 1 an jumate (12.000km facuti) de cand am cumparat-o (e pe lant) si ma costa (minim) 240Euro...Vad maine cand o desfacem,daca mai trebuie ceva...In rest,am mai bagat in ea 350 euro,pe "fleacuri" si pe rand,incluzand si un schimb de ulei,filtre,montat pilot automat,etc.
Asa ca,ia in calcul si suplimentul de bani...doamne fereste de necazuri neprevazute...cum a patit un amic de-al meu,care a trebuit sa schimbe (pe o Astra H) caseta de directie si nu dupa mult timp...ambreiajul Sad
  • AHosu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Salut! Sunt proaspat in lumea condusului si momentam am o Dacia Logan de 1.6i si bineinteles doresc un upgrade. M-am uitat printre multe masini si recent inima ma trage inspre un Astra GTC, cu motor de 1.9 diesel, versiunea cu 150 de cai. Am zis sa intreb aici cam la ce pret as gasi un model bun (eu am vazut modele intre 3000-4000) dar si eventualele probleme mai mari ce pot aparea in legatura cu motorul respectiv. De asemenea, daca piesele sunt usor de gasit si nu foarte costisitoare. Va multumesc pentru raspunsuri!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR