Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K
  • botnaru.sergiu

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Cineva din Constanța care mã poate ajuta?
A fãcut cineva revizia la 1.4 Turbo 150 (B14 XFT) la Expocar?
Când ați fãcut revizia la ei, v-au pus ultimul ulei GM Dexos1 Gen2? Au uleiul pe care îl pun în recipientele de 5 litri cum e pe revizieshop sau în butoaie?
Skip ads

  • zamaraii

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2016 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Mie mi-au pus GM Dexos 1 Gen2 dupa ce le-am atras eu atentia, si era la bidon de 5L. Mi-au dat ce a ramas, cred ca intra undeva la 4,2L daca imi amintesc bine. Poti intreba inainte sa vezi ce ulei pun.
  • botnaru.sergiu

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Mulțumesc pentru rãspuns!
Asta aveam de gând sã fac dar am vrut sã aflu ce experiențã au avut alții cu ei ca sã vãd dacã stau mai liniștit.
Ai avut din prima uleiul sau masina a venit cu dexos 2? Ai observat vreo diferenta legata de cum merge motorul?
Eu le-am spus de noul ulei anul trecut în iunie când am luat-o de la ei și au fãcut schimbul de ulei înainte iar la momentul respectiv i-am întrebat dacã au pus dexos 1 gen 2 și au zis cã da.. dar dacã nu am vãzut cu ochii mei nu am certitudinea cã asta mi-au pus (sau dacã știau de el).
Pe lângã protecția mai bunã împotriva LSPI, de asta mai vreau neapãrat sã știu ce ulei îmi pun:

În același test, Dexos2 a obținut "0.17" iar Dexos1 Gen 2 "0.02" ("*0-0,05 Amazing, *0,06-0,09 very good, *0,10-0,15 good").
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
zamaraii a scris:Mie mi-au pus GM Dexos 1 Gen2 dupa ce le-am atras eu atentia, si era la bidon de 5L. Mi-au dat ce a ramas, cred ca intra undeva la 4,2L daca imi amintesc bine. Poti intreba inainte sa vezi ce ulei pun.


Tie ti-au pus 4,2 litri ( in carte scrie 4,5 litri pentru XFL si XFT ) , mie mi-au pus la revizie 4 litri fix, pentru a nu forta garniturile ( bidon 5 litri dexos 1).....ideea e ca si atunci , si acum dupa 8000 km. , nivelul e acelasi , adica aproape maxim ! Nu am idee de ce e asa ( 4 litri , in loc de 4,5 litri cum scrie in carte ) ! Foto sunt facute acum 5 minute !

@botnaru .sergiu
In iunie am facut prima revizie ( mai repede decat era necesar, tocmai pentru ca aparuse dexos1, si eram putin speriat de ce citisem pe forumul uk, referitor la spargerea pistoanelor din cauza uleiului- bine, aia cred ca au forjat motorul la maxim ) si reprezentanta Radacini Br. avea aceasta notificare , primita din partea GM !
Skip ads

  • botnaru.sergiu

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Și eu din același motiv i-am întrebat atunci și eram ok cu asta, dupã care am vãzut tot pe forumul uk cã unora le-au fãcut revizii tot cu dexos 2 pentru cã mai aveau pe stoc și voiau sã scape de el și am fost ușor paranoic Smile).
Aștept sã fac revizia și sã mã conving Very Happy.
  • iulianhan

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2011

  • Mesaj Privat
spuneti-mi si mie ce ulei de motor a pus la revizie pentru 1.4 benzina? vascozitate
  • botnaru.sergiu

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2017

  • Mesaj Privat
5W-30
  • wanchope

  • Mesaje scrise: 239
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
28000 km si a doua revizie: schimbat ulei plus filtre, egal 730 lei Radacini Timisoara. Se mirau de ce fac revizia la acesti km, in caietul de service era mentionat ca urmatoarea revizie era la 41000 km. Le-am explicat ca e inuman sa tii 30000 km un ulei in conditiile de trafic din Bucuresti, 15000 km sunt suficienti. Drumuri bune si sarbatori cu bine sa aveti!
Skip ads

  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Mi se pare normal sa faci schimbul cand vrei tu, de ce ar fi vreo problema. Mie 15k in traficul de bucuresti mi se pare mult, as zice un 10k, eu imi schimb uleiul si filtrul la 7500, iar restul de filtre la 15k.

Ca o curiozitate, de cand am facut revizia am mers cam 2k in bucuresti, filtrul de aer varza l-am pufait putin.
  • wanchope

  • Mesaje scrise: 239
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Nu sunt 15000 km numai in Bucuresti, majoritatea sunt extraurban dar chiar si asa 15000 km sunt suficienti in conditiile de trafic si poluare din Romania. Filtrele aratau groaznic!
  • bazate

  • Mesaje scrise: 484
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Revizia 3 (18 luni), 62000 km: Radacini Timisoara, timp de lucru efectiv 2 ore.
Ulei, filtre, placute frana fata + spate, reglat faruri: 1.743. Placutele ar mai fi mers 5-6k dar am preferat sa nu mai pierd o zi in service.
De retinut o reducere de 15% cu ajutorul careia am luat de exemplu placutele la pret de magazin online.
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Revizie 2 ani , efectuata azi la Radacini Br. : 433 lei ( 4 litri ulei dexos 1/ bidon de 1 litru , filtru ulei , igienizare exterior motor , manopera schimb filtre aer si habitaclu/polen) + filtre aer si polen carbon -190 lei ( revizieopel.ro)......total - 623 lei . Obligatoriu ulei si filtru ulei de la reprezentanta . Un pret total ok !
Skip ads

  • daveraux

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Ai stat langa masina cand au facut revizia?

Daca luai si celelalte filtre de la ei , cu cat era mai mult?
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Am stat foarte putin langa masina, pentru ca il cunosc pe mecanicul care s-a ocupat de revizie si am incredere maxima in el !
Nu stiu cu cat sunt mai scumpe acum , dar anul trecut am pus filtru de polen de la ei si a costat 167 lei ,cu tot cu discount de 5% (filtru de aer nu l-am schimbat anul trecut).
  • daveraux

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Ok, am facut si eu azi revizia de 1 an - 20000km la Braila cost 749lei
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Filtrele si uleiul de la ei , cu siguranta . La ce mecanic , din cei 3 , ai fost ? Ai fost multumit de calitatea lucrarilor ?
Sper ca nu te sâcâi cu intrebarile, dar mai am una.....stii unde anume in port , isi are sediul "cromtuning.ro"...am comandat ornamente cromate pentru proiectoare si trebuie sa le ridic ( indicatiile tipei de la celalalt capat al firului nu m-au lamurit prea mult).
  • daveraux

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Da, toate consumabilele luate de la ei, Ulei GM Dexos 1 Gen 2 5w30 la bidon de 1L X 4, filtru ulei, filtru aer, filtru polen carbon activ. Parca Marius il cheama pe mecanic, nu mai stiu sigur, dar foarte amabil omul.
Nu stiu unde e cromtuning.ro, dar daca ai adresa, te duce gps-ul Very Happy Cat te-au ajuns ornamentele cromate?
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Problema e ca nu au adresa pe site, doar numar de telefon ( a nimerit orbul Braila , asa ca... Razz )...pret 190 lei. http://www.cromtuning.ro/
  • Doadrian

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Am facut si eu a doua revizie la aprox 28000KM la Radacini bd Timisoara - 820RON Neutral. Mi-au recomandat sa schimb si lichidul de frana. Voi ati primit recomandarea asta?
  • bazate

  • Mesaje scrise: 484
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Da...recomandarea e sa se schimbe la 2 ani. La 4 cred ca se schimba si antigelul.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR