Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • thirteen

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Personal nu am desfacut niciodata airbagul sau volanul la opelul meu...a fost probabil,in service mai demult cand a dus sotia masina pentru altele (a fost lovita putin in parcare...nu era nimeni in ea dar tipul a recunoscut si si-a dat asigurarea). Deci sa vad si de spirala aia cand aduce fiul meu masina...eu ar trebui sa am airbag de tipul asta
dar daca-i la spirala nu mi-ar da eroare la ambele posturi (stage1 si stage2)?
Skip ads

  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,915
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Poate fi si de la CIM
  • thirteen

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
De la CIM nu cred...de curand l-am resetat si apoi mi-a parut rau.. ca am muncit mult pana am scos erorile .A trebuit sa reprogramez chei,cod securitate,steering angle (problema asta o aveam dinainte si de aia am resetat CIM-ul)
  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Astra H nu are spirala. vezi sa nu ai mufa scoasa sau probleme la siguranta mufei de stage2 de la airbagul volan.
Skip ads

  • thirteen

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Am zis ca nu am desfacut niciodata volanul dar am vazut multe poze (pt informare) si am vazut ca are o "placa cu comenzi" unde sunt cablurile (cu mufe) pt stage1 stage 2 si claxon (la cele cu comenzi pe volan mai are si cablurile respective)....transmiterea semnalelor de la placa volan la CIM sau calculator SDM cum se face?
  • Teo21

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Olt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Va salut colegi! Am avut si eu un mic incident cu al meu Vectra C facelift 2006 in urma caruia s-au declansat aribagurile frontale. Am cumparat din dezmembrari airbagurile si calculatorul de airbag insa dupa montaj raman cu erorile din poza(nu se sterg) . Centurile inca nu au fost schimbare dar vreau prima data sa scap de erorile pe airbaguri. DIn cate am citit am vazut ca ar trebui cumva imperecheat calculatorul de airbag cu masina, aveti idee daca se poate face acest lucru cu un tester Delphi sau este nevoie de op-com? Inca un lucru de mentionat ar fi ca dupa accident claxonul mergea continuu, dupa ce am schimbat airbagul nu mai merge deloc .

  • DNeghin

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Salut sunt nou pe aici deci s-ar putea sa nu cunosc termenii si conditiile asa ca va rog sa ma tratati ca un junior.
Am avut acum o luna un accident in care desi nu am fost vinovat celalalt participat l-a trafic a profitat de mine si mi-a trosnit masina, un Opel Astra J 1.4 Hatchback.
Am reusit sa duc masina la un prieten mecanic si am tot lucrat la ea in tot acest timp.
Am schimbat usa stanga spate, cel mai grav avariata, airbag cortina spate, aibag scaun sofer si urmeaza sa schimb si centurile deoarece am inteles ca sunt cu capsa si se blocheaza.
La centuri am scos doar centura din stalpul din stanga si am reusit sa o fac sa mearga normal, ce din dreapta inca nu am scoso dar le am pe ambele cumparate deja.
Am montat cele 3 piese pe stanga, cortina, airbag scaun si centura si dupa o diagnoza facuta de amicul meu am reusit sa stergem acele erori. Erorile apar si cu rosu iar la cele 3 piese apar cu verde.
Intrebarea mea este urmatoarea: Dupa ce voi monta toate piesele, as putea merge la service-ul EDS din Bucuresti sa-mi faca o diagnoza si eventual o verificare a erorilor chiar daca piesele mi-au fost montate de catre un prieten mecanic?
Tin sa mentionez ca mecanicul meu are experienta de peste 20 de ani insa acum face doar pentru cunoscuti si ca masina a avut un remap facut la EDS Bucuresti acum 2 ani.
Va multumesc
  • lucian wmw

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Salutare ! Am si eu o mica problema :cod eroare 72: Front side crash sensor, driver's side - short circuit. La vectra b 20dti 2001. Am desfacut senzorul din usa sofer l am inlocuit cu 5-- 7 senzori acelasi cod ca cel de pe masina sters eroare cu op.com ul nimic. CARE ar putea fii problema ma puteti ajuta si pe mine cine s a mai lovit de aceasta problema. Multumesc !
Skip ads

  • thirteen

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Din cate inteleg senzorul fata trebuia inlocuit (driver stage) si nu cred ca e in usa.http://www.youtube.com/watch?v=kxeGV_yo1RM
  • thirteen

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Ai si airbaguri laterale (in scaun)....probabil ai inlocuit acel senzor
  • thirteen

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
aici ai la astra h "front airbag sensor driver side"http://www.youtube.com/watch?v=Hh2Zm-TpqIY
  • lucian wmw

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Da am si aibag lateral dar cand scot mufa de sub scaun de la el pe op com imi apare inco o eroare deci ma gandesc sa fie cablajul...
Skip ads

  • P.I.L

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2009 Y20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Salut o problema la un Opel insignia in mers mia picat chilometrajul la 0 cutia fiind automat a ramas in treapta 6 si sa aprins ABS SRS ESP.. mesaj ca nu funtioneaza giamuri,faruri...De 4 luni am plimbato la mai multe serivisuri si nu a gasit nimeni problema.Nu este pompa ABS. Ma poate ajuta cineva cu o ideie? MSSSSS
  • thirteen

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Pana nu o pui la un tester (0p-com sau tech) nu putem face decat speculatii.Probabil un senzor dar pe op-com sau techII se poate stabili exact care.
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
P.I.L a scris:Salut o problema la un Opel insignia in mers mia picat chilometrajul la 0 cutia fiind automat a ramas in treapta 6 si sa aprins ABS SRS ESP.. mesaj ca nu funtioneaza giamuri,faruri...
Posibil sa fie o problema de comunicare intre calculatoare(CAN)... Daca ai fost la atatea servis-uri,puteai sa scrii codurile de eroare citite de meseriasi!
  • BChiosea

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Stie cineva unde se afla siguranta de la air-bag la astra h 2004
  • BChiosea

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Cum pot rezolva problema ami sta aprins martoru air-bagnu am sarit nici unul nu am lovit masina nimic sa aprins din senin
  • thirteen

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Daca ai fi cautat cat de cat gaseai https://www.clubopel.com/viewtopic.php?p=989277
mai bine mura-ngura ...nu?Oricum nu-ti recomand sa umbli acolo...poti face si mult rau.Cauta pe cineva cu op-com sa vada unde e baiu ca se depisteaza usor si deabia atunci iei masuri...cele mai frecvente cazuri apar la mufele de sub scaun sofer sau pasager (nu mai fac contact...o sticla uitata si ajunsa sub scaun...)
  • jd3rul

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Salutare oameni buni! La o Vectra C Z16xe, dupa furtuna cu fulgere de aseara imi afiseaza in bord martorul de airbag (soferul in scaun cu bila in fata). Dupa ce am citit aici am sa incerc sa imping/misc firele cutiei de sub scaunul pasager.
Altceva mi-ati mai putea recomanda sa incerc?
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
salut,

mai bine mergi la service si ti-l sterge din tester, cam 50 de lei, asta daca nu ai un prieten cu interfata si te costa o bere.

vezi sa nu-ti sara airbagurile daca umbli pe acolo...

la mine nu a mers nimic in afara de interfata, orice am incercat (zafira 2002).
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR