Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • baxt

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Sachs si la mine, anul trecut
Skip ads

  • urs.ar

  • Mesaje scrise: 158
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2015

  • Mesaj Privat
In momentul in care intorc volanu se aud un fel de pocnituri dar nu se aud continuu gen ca la pocnituriile de planetara. Ce ar putea fi ?
  • RMateescu

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Ialomita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Salut, stie cineva daca oglinzile se pot regla sa se inchida din telecomanda in momentul incuierii mașinii?
  • manole74

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2017

  • Mesaj Privat
urs.ar a scris:In momentul in care intorc volanu se aud un fel de pocnituri dar nu se aud continuu gen ca la pocnituriile de planetara. Ce ar putea fi ?


De curand am fost sa refac geometria directiei, dupa ce anterior am schimbat amortizoarele fata si flansele/rulmenti. Aceleasi sunete se aud....un soi de trosnitura discontinuua, accentuata mai ales de virajele pe loc.Mi s-a sugerat ca flansa amortizorului nu-i pozitionata corect, ducand la o pozitie tensionata a acestuia. Solutia este sa ma intorc la service si sa-i iau la suturi!
Skip ads

  • Don B

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 2,0dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Salu la toata lumea! am de curand o insignie de 2,0 96kw; 2009;rulaj; 94500;n-am mai mers cu motorina, am 27 ani cu benzine; am constatat o nebuneala: un fenomen -nu stiu sa interpretez- urla motorul cand ajunge la temperatura de regim; de ex. la mers de oras Bucuresti, unde paralizezi in timpul zilei, daca sunt la semafor- urla, dau un sprit mic de acceleratie - dispare sunetul; urletul nu este asa de tare, dar se aude clar; la drum intins, merge rotund nicio simptoma; in bord, nu apare niciun mesaj de genul SERVICE SOON sau altceva; oricum suna anormal, mai ales vara; Daca stiti careva ceva, dati-mi si mie un semn.
Salve la toti, multumesc, o zi buna!
  • mihai_cod

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Insignia 2010 a20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Nu are nimic masina. E opel. Asa suna
  • Officer

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2016

  • Mesaj Privat
RMateescu a scris:Salut, stie cineva daca oglinzile se pot regla sa se inchida din telecomanda in momentul incuierii mașinii?


Doar daca ai scaun cu memorie si activezi din meniul de optiuni confort mirror folding sau ceva de genul asta. Dupa ce se incuie masina mai tii o secunda butonul de inchidere apasat si se pliaza.
  • Irynel

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Va salut.
Am cumparat recent o Insignia A, motor 2.0 CDTI, 160 cai si as avea o intrebare.
Care este consumul normal la relanti?Momentan am 0.8-0.9 l/h cu apa la 90 de grade.Este normal?
Skip ads

  • mihai_cod

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Insignia 2010 a20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Da
  • Irynel

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Inca ceva.Am observat ca atunci cand ploua sau dupa ce o spal, gasesc umezeala in partea din dreapta a porbagajului, in interior si mocheta uda.Aveti idee pe unde ar putea intra apa?
  • Avram Adrian

  • Mesaje scrise: 654
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Ai trapa?
  • Irynel

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Nu am trapa.
Skip ads

  • Avram Adrian

  • Mesaje scrise: 654
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Acolo mai apareau probleme
  • Frezzy

  • Mesaje scrise: 93
  • Locatie: Austria
  • Masina: Insignia 2013
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Am mai pus problema dar nu am primit raspuns.Poate altcineva stie de la ce vine si daca pot rezolva greierasii din zona boxei de pe bord ? Am observat ca pe drum cu asflat curat nu se aude ci doar la drumuri de piatra unde vibreaza .Am problema aceasta de cand am schimbat distributia la reprezentanta cred .E posibil sa nu fi pus buretele de preluare vibratii sau sa fi rupt ceva ? daca era asa trebuia sa se auda tot timpul ori de la denivelarile din romania cu timpul a cedat vreun plastic pe acolo.https://imgur.com/a/bLJHmXt aceasta este zona.Stiti cumva daca la reprezentanta fac ceva cu greierasii din bord?
  • Danny Insignia

  • Mesaje scrise: 161
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Salutare! De vreo 6 luni am aceste erori si astazi am fost la service Revizie Opel Bucuresti si cel care a facut diagnoza a spus, ca aceste erori sunt cauzate din cauza ca motorul nu are compresie suficienta si ca trebuie segmentat! P.S. Motorul merge perfect si trage foarte bine, are 167 mii de km! Totusi cred ca alta este problema. Astept niste pareri!
  • florin.and

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2009 2.0 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Salut!Am si eu o problema cu masina mea,motor 2.0 DTJ 131 CP,2009.Are o intrerupere in mers,mai ales in treapta 1 si mai rar in 2,ca la daciile vechi cind aveau jiglerul infundat(mersul acela in hopuri).Am schimbat regulatorul de presiune combustibil si am curatat EGR-ul dar tot asa face,in plus mai sunt cazuri cand scade turatia la relanti,de vreo cateva ori chiar oprindu-se motorul.Am facut o diagnoza unde a aparut o bujie arsa si o eroare P0046 care s-a petrecut chiar in timpul diagnozei cand s-a si oprit motorul.Mentionez ca regenerarile se fac la timp si nici nu a aparut nimic pe diagnoza pe tema asta.Imi poate spune cineva cam ce as mai putea verifica si cam ce inseamna acea eroare?
Am cautat pe net codul si apare ,,P0046 Turbo/compresor - valvã magneticã de reglare - Defecþiune domeniu/funcþie Circuit de curent electric Mãnunchi de cablu , Supapã[ de reglare - presiune de supraalimentare , Defecþiune mecanicã,,dar asta e cam in general la toate masinile...
Multumesc!
  • bogdangf

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Don B a scris:Salu la toata lumea! am de curand o insignie de 2,0 96kw; 2009;rulaj; 94500;n-am mai mers cu motorina, am 27 ani cu benzine; am constatat o nebuneala: un fenomen -nu stiu sa interpretez- urla motorul cand ajunge la temperatura de regim; de ex. la mers de oras Bucuresti, unde paralizezi in timpul zilei, daca sunt la semafor- urla, dau un sprit mic de acceleratie - dispare sunetul; urletul nu este asa de tare, dar se aude clar; la drum intins, merge rotund nicio simptoma; in bord, nu apare niciun mesaj de genul SERVICE SOON sau altceva; oricum suna anormal, mai ales vara; Daca stiti careva ceva, dati-mi si mie un semn.
Salve la toti, multumesc, o zi buna!


Opreste aerul conditionat si vezi daca tot asa se aude....
  • Irynel

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2017

  • Mesaj Privat
S-a confruntat cineva cu modificari ale consumului de combustibil dupa update de soft?Ce modificari/imbunatatiri ale masinii ati avut update-ul de soft?Exista modificari la nivelul computerului de bord pe care le aduce?Diferente la afisaj sau diferite optiuni care sunt activate odata cu acest update de soft?
Am cumparat recent masina si nu stiu daca i s-a facut sau nu vreun update de soft.Pot sa aflu asta sunand la reprezentanta?Se mai poate face update acum (in situatia in care nu i s-a facut)?
Multumesc.
  • robertexe

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Salutate,
Imi poate spune si mie de ce oglinda se vede asa?

Multumesc
  • mihai_cod

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Insignia 2010 a20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2016

  • Mesaj Privat
florin.and a scris:Salut!Am si eu o problema cu masina mea,motor 2.0 DTJ 131 CP,2009.Are o intrerupere in mers,mai ales in treapta 1 si mai rar in 2,ca la daciile vechi cind aveau jiglerul infundat(mersul acela in hopuri).Am schimbat regulatorul de presiune combustibil si am curatat EGR-ul dar tot asa face,in plus mai sunt cazuri cand scade turatia la relanti,de vreo cateva ori chiar oprindu-se motorul.Am facut o diagnoza unde a aparut o bujie arsa si o eroare P0046 care s-a petrecut chiar in timpul diagnozei cand s-a si oprit motorul.Mentionez ca regenerarile se fac la timp si nici nu a aparut nimic pe diagnoza pe tema asta.Imi poate spune cineva cam ce as mai putea verifica si cam ce inseamna acea eroare?
Am cautat pe net codul si apare ,,P0046 Turbo/compresor - valvã magneticã de reglare - Defecþiune domeniu/funcþie Circuit de curent electric Mãnunchi de cablu , Supapã[ de reglare - presiune de supraalimentare , Defecþiune mecanicã,,dar asta e cam in general la toate masinile...
Multumesc!


Asa face si a mea. Eu banuiesc ceva la injectoare, filtru de motorina sau de la motorina.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR