Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Publicitate
  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Se pot obtine max. 205 CP.
Riscuri apar in cazul in care masina are deja probleme (ex: turbina cu joc, injectoare cu corectii mari, etc.)
Pretul este de 400 EUR si include si o diagnoza preliminara in urma careia se va decide daca se poate realiza operatiunea de resoftare.
Feedback-ul a fost si va fi intotdeauna pozitiv in cazul motoarelor diesel deoarece cresterea de putere este sesizabila, iar curba de cuplu este liniara pentru a imbunatati experienta condusului.
  • body07

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2014

  • Mesaj Privat
De câteva zile caut rãspunsuri pentru problema dpf-ului care în ultima perioadã se regenera cam la 200 km. Asa cã m-am decis sã merg la EDS dupã ce acum doi ani am resoftat mașina adãugând câțiva cãluți. Am un Astra H din 2008 Z17DTJ care la RAR a fost trecut Euro 4, deci lipsa dpf-ului nu este crimã pentru cã, din câte știu eu, dpf-ul este obligatoriu de la Euro 5. Dupã resoftare am testat și turbina, este ca nouã, graficele sunt surprinzãtoare (am respectat sfaturile primite de la bãieții de la EDS, care sunt niște chestii de bun simț ce ar trebui respectate pentru orice mașinã nu doar pentru cele resoftate).
Întrebarea care ma chinuia era: "mai trec la ITP?" dupã resoftare m-am oprit la o stație ITP și le-am spus cã am schimbat egr-ul și vreau sã vãd dacã ies noxele. îmi cere X lei și îmi face testul pe bune dupã ce se chinuie sã asambleze opacimetrul. Mi-a ieșit 1,24 și îmi spune cã pentru mașina mea este valoarea maximã de 1,0, deci aș pica ITP-ul și sã revin dupã ce o forțez puțin pe autostradã. Am sunat o cunoștințã care este inspector la o stație ITP și îmi confirmã ce știam și eu de anul trecut (când am fãcut ITP-ul) cã valoarea pentru euro 4 este 1,5 deci...trec.
La mine, nu scoate fum negru, nu se aude ciudat pentru ca am pus țeavã și nu am scos fagurele ca sã sune ca o cutie goalã. alte diferențe legate de funcționalitate apar la frâna de motor care nu mai este așa violentã, pare cã mai câștiga puținã putere și la relanti, atat am apucat sã observ, consumul mi-a scãzut cam cu...0.1 l/h.
Legat de mãrirea puterii de acum doi ani, la mine nu au apãrut probleme care sã fie legate de resoftare. Turbina este foarte bunã, injectoarele sunt foarte bune (valorile observate pe tester TECH 2)...în condițiile în care de atunci am fãcut aprox. 45.000 km.
  • roangello23

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Insignia 2010 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Salut,
Ce pret are un soft de putere pentru o Insignia Sport Tourer A20DTJ 130 cp din 2009 si la ce putere si cuplu ar ajunge safe?
  • Teitei

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2018

  • Mesaj Privat
maiandrei a scris:Multumesc pentru aprecieri Smile
Recomand macar 165hp, pentru o senzatie mai placuta. Pretul este 350 EUR indiferent daca alegi 150 sau 165.


Multumesc pentru raspuns. Ai cumva posibilitatea sa-mi arati un grafic privind performantele masinii dupa remapare? Hp, Nm, rpm?
EDS ofera si garantie? (intreb pentru ca am tot citit pe net diferite postari privind remaparea si mai in toate apare aceasta idee: garantie)
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,710
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Am dat acum pe facebook share public postului in care EDS Motorsport Germania descrie remaparea la B14XFx

EDS ofera garantie pentru soft, pe termen nelimitat - daca (desi e putin probabil) peste 5 ani se descopera ca e vreo problema cu modificarile facute de EDS in software, se va reface remaparea fara niciun cost.

Daca va asteptati sa primiti garantie la motor/cutie/turbo/etc in urma unei remapari de cateva sute de euro, NU.
Cine va promite asa ceva, vrea doar sa castige clienti.
Oricat de bine as verifica sistemele inainte de remapare, tot nu pot garanta ca am verificat absolut tot.
Ar fi super, nu-i asa, sa imi fac remapare si sa am garantie la powertrain inclusa in pretul remaparii Smile
  • Teitei

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2018

  • Mesaj Privat
maiandrei a scris:
Daca va asteptati sa primiti garantie la motor/cutie/turbo/etc in urma unei remapari de cateva sute de euro, NU.
Cine va promite asa ceva, vrea doar sa castige clienti.
Oricat de bine as verifica sistemele inainte de remapare, tot nu pot garanta ca am verificat absolut tot.
Ar fi super, nu-i asa, sa imi fac remapare si sa am garantie la powertrain inclusa in pretul remaparii Smile


Nici mie nu-mi era clar care-i treaba cu garantia... Scuze daca am lezat pe cineva. Nu asta era scopul!
Acum e clara treaba! Wink
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,710
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Nu cred ca s-a simtit cineva lezat.
Periodic suntem intrebati despre garantie si raspundem, functie de timp si mood, mai detaliat sau mai succint.
Avem cateva cazuri in care se dorea remaparea doar pentru eventuala garantie la motor si turbina Smile
Noroc ca noi facem diagnoza inainte si scoatem la iveala viciile inainte de a putea fi puse pe seama noastra.
Dar chiar si asa, cum bine ai punctat, unele probleme ne scapa si noua.
  • loby

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Buna seara .Am o vectra c 1.9 , 120 cp , 88 kw. model 2005
Masina o am cumparat-o de noua de la Gold&Platin Galati
In prezent are 217.000 km reali si nu am avut probleme deosebite in acest timp , doar volanta a fost schimbata de 2 ori.
Intrebarea mea este daca la km pe care ii are merita facuta remapare , care ar fi pretul si unde ar fi cel mai aproape , in conditiile in care eu sunt din Braila
  • andreiutzu01

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Salut, la un Astra G 1.6 Z16XEP merita/se simte diferenta?
Daca merita, durata de viata a motorului are de suferit, alte componente?

Multumesc.
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,710
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
@loby - avem Z19DTx cu peste 400k km, remapate in urma cu ~200k km. Cel mai aproape e Bucuresti.

@andreiutzu01 - sunt putine motoare aspirate (mici) care merita remapate. Z16XEP se numara printre ele. Insa: trebuie folosita benzina de 98 sau superioara (costuri crescute).
Remaparea in sine, cu soft de calitate, nu aduce uzura suplimentara. Componentele au de suferit in urma intretinerii sau utilizarii necorespunzatoare.
  • Teitei

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Care-i treaba cu "Acest mesaj va fi facut public in urmatoarea zi lucratoare. "?
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,710
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
La ce va referiti?
  • Teitei

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Am atasat un printscreen ...
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,710
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Nu am mai vazut asa ceva Smile Sper sa ne lamureasca un coleg din echipa de moderare.
  • Mr.Opel

  • Mesaje scrise: 2,275
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Teitei a scris:Am atasat un printscreen ...


Am reparat problema.

Greseala este din partea noastra si ne cerem scuze pentru asta.
  • BPater

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Salut, pt. un Astra H 2005 z17dth cat ar costa o remapare ?
Se poate ca aceasta sa fie activata / dezactivata de butonul sport de pe bord ( acesta este prezent la masina pe care o detin ) ?
Care ar fi cel mai apropiat sediu unde as putea face aceasta modificare pt. mine ( cel mai aproape de Cluj / Oradea ) ?

Multumesc !
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,710
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Salut, Z17DTH nu stie de butonul sport.
Poti merge la Alba - Cristi sau Arad - Nicu. Date contact pe prima paginã.
  • BPater

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2018

  • Mesaj Privat
https://cl.ly/092U0U1p0f29

in cartea de identitate apare ca e z17dth. masina am cumparat-o de doar cateva zile si a fost dusa direct la mecanic, eu nu am vazut-o, dar cel care s-a ocupat de transport mi-a spus ca are si buton sport, si am vazut si eu cand eram in apel video cu el ca are .
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,710
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Nu am zis cã nu ar avea. Doar cã nu are efect asupra hãrților de putere.
  • victor.pana80

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Salutari! Pentru B20NFT, automata, se poate face ceva? La ce pret? Multumesc!
  1. Home
  2. Publicitate

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR