Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • luci_t

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Motul e un ulei foarte bun. Eu l-am folosit pt schimburi la fostul Astra 1.7dti si am fost mai mult decat multumit. Vreau ca si-n masina pe care o am acum sa pun tot Motul
Skip ads

  • georgescualin

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Salut baieti. Am un Astra H , 1.7 cdti si as dori sa ii schimb uleiul de la cutia de viteze (cutie manuala cu 5 viteze). Autodata spune ca imi trebuie 75W90 dar din pacate vad ca ulei original GM se gaseste destul de greu pe aici. Ce alte marci recomandati?
Si in plus, vad tot felul de specificatii pentru uleiuri gen GL4, GL4+, GL5 ....
Stie cineva ce reprezinta?
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Cum adica destul de greu? Il gasesti peste tot, iar daca nu e pe stoc se aduce cel tarziu a doua zi.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
la orice reprezentanta vei gasi uleiul de cutie de viteze, cel de servodirectie si uleiuri de motor pe stoc... asa ca mergi la o reprezentanta si vei gasi ulei de cutie original GM fara probleme Smile
Skip ads

  • Paulart

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Stie cineva unde se poate face schimbul de ulei la cutie automata af40 pe insignia in iasi?
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
da dealer-ul Opel de acolo din Iasi sau nu exista? este cel mai sigur si ai garantie in caz de ceva poti merge calare pe ei...
intreaba-l si pe Dancuciureanu ca e din Iasi si are si post de reparatii la publicitate si el sigur stie sa iti spuna unde ce si cum Smile
  • Paulart

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Ok, multumesc. La reprezentanta nu ai cum sa calci ca te storc de bani si pentru aerul care il respiri inauntru Smile). Un schimb de oring ma costa 1000 de lei. Am preferat sa ma duc pana la Bucuresti sa il schimb la experti, cu un pret decent, per total iesind mai ieftin.
  • alex_ady92

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Salut . Ma puteti ajuta si pe mine cu o poza cu surubul care se deaface pentru nivelul de ulei din cutie 😃 la opel astra g 2001 motor 1.6.16v ecotec . Nu am gasit nicaieri cv exact .
Skip ads

  • liviu platica

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Ce se întâmplã dacã uleiul este mai vâscos decât trebuie?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Schimbatorul devine greu ca un melesteu in mamaliga, uzura generala cutie, va merge normal dupa multi km cat sa se incalzeasca cutia de la motor.
  • stolniceanulucian

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Am schimbat uleiul din cutia de viteze la Opel Astra H Caravan z14xep.
Masina are 161 000 de km si 9 ani vechime.
Dupa schimbare pare ca intra mai usor in viteza si agata mai putin ca inainte.
Mecanicul a zis ca nu avea pierderi de ulei la cutie.

Operatiunea a costat 145 de RON la reprezentanta Opel Sibiu (ulei plus manopera).
A durat aproximativ o ora de cand am dus masina pana cand am luat-o.
  • DraM

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Salutare,
In urma cu 25k de km am schimbat uleiul la cutia de viteze. Partea ciudata este ca in urma cu cateva zile, in special in frana de motor se auzea un huruit deranjant in zona stanga fata, ba chiar "agata" la introducerea in treapta 3-a.
Mentionez ca nu am un condus agresiv.
Ieri am desfacut busonul de nivel in ideea ca am prea putin ulei in cutie urmand ca sa completez, dar surpriza....ulei destul dar foarte murdar si apos as zice. Am scos 1 L si am completat tot cu GM iar apoi am constat disparitia hutuitului si acum masina intra mai usor in viteze.
Chiar asa de slab calitativ as fie uleiul GM 19 40 182 ? Doar 25k de km rezista si apoi isi pierde proprietatile de ungere?
A mai patit cineva ?
Skip ads

  • rovis70 70

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014 A 20 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Am luat masina din Germania cu carte service la zi .217 k km.diesel cutie automatã.Nu a fost schimbat uleiul din cutie niciodatã.Reprezentantul service Koln mi a precizat cã dacã nu sunt semne (socuri în mers sau sunete anormale) nu se schimba uleiul.Masina merge super .
  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Vezi ce spune in manual .trebuie sa scrie .sunt f. putine care nu se schimba
  • DRoberto

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Va salut . ÃŽmi spune cineva la Opel astra g motorizare 1.6 an 2002 cât ulei intra in cutie ( manuala ) și ce tip de ulei trebuie sa iau .. de câteva zile îmi intra cam greu in viteze .. presupun ca ulei este și deeacea vreau sã-l schimb nu vreau sa completez pt ca nu știu ce a avut înainte .
  • mircea31

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Alba
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Și eu am o zafira din 2002 și nu lam schimbat deloc doar am complectat.dacã vrei poți sa îl schimbi cai cazul din 2002.intru cam 1.5 litri cãtre 2 litri.te duci cu talonul la un magazin și ÃŽți spune ce fel de tip de ulei ÃŽți trebuie.eu așa mam dus și miam luat.
  • PicaxoGtc

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Astra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Si eu lam schimbat odata(GM) si cel putin dupa schimbarea uleiului din cutie o simpteam mai lejera la schimburi de viteze, parerea mea dupa 200k nu mai are aceleasi propietati uleiul.
Si plus de asta nu vad un cost chiar asa scump odata la 5 - 10 ani , chiar daca Opel spune ca Nu se schimba .

Numai Bine .
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
DRoberto a scris:Va salut . ÃŽmi spune cineva la Opel astra g motorizare 1.6 an 2002 cât ulei intra in cutie ( manuala ) și ce tip de ulei trebuie sa iau .. de câteva zile îmi intra cam greu in viteze .. presupun ca ulei este și deeacea vreau sã-l schimb nu vreau sa completez pt ca nu știu ce a avut înainte .

Legendele urbane, întreținute de producãtor și de alți prozeliți ai lor, susțin cã nu se schimbã Cool ...
Un om cu (ceva) glagore în cap și care ține la feru” lui, l-ar schimba...mãcar din când în când...mai ales cã nu e tehnicã spațialã și nici nu costã (vre)o avere...
Pune ulei GM, dacã poți...ce fel, afli citind pe-aci, pe forum, sau pe bazã de VIN la magazinele de specialitate...
  • DRoberto

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Va mulțumesc frumos pt rãspuns
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Z16XE, Z16SE
La cutie F17 | intra 1.6L | 1940182 acesta este codul la ulei cutie viteze. (doua bidoane.)

Verifica bucsile de la mecanismul de selectare in ce stare sunt, daca bucsile nu sunt crapate sau cu joc poti incearca o realiniere
La mine una din bucse avea joc pe verticala plus crapate si in interior amandoua.
Am gasit alta la dezmembrari, noua originala este 1000 RON Laughing

Se baga pe la Comutator marsarier - pana iese pe la surubul de nivel.

https://www.clubopel.com/vie...p=1830026#1830026 - realiniere (se semneaza pozitia surubului inainte de slabire (poza 1)
https://www.clubopel.com/vie...p=1913087#1913087
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR