Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • mihai_cod

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Insignia 2010 a20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2016

  • Mesaj Privat
robertexe a scris:Salutate,
Imi poate spune si mie de ce oglinda se vede asa?

Multumesc


E functia antiorbire
Skip ads

  • Frezzy

  • Mesaje scrise: 93
  • Locatie: Austria
  • Masina: Insignia 2013
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Daca anul trecut mergeam cu clima deschisa si nu simteam ca pierd din putere , vara aceasta nu mai are vlaga deloc.Am crezut ca este problema de ambreiaj dar cand inchid clima merge normal trage nu am probleme.Stiu ca normal sa pierzi putin din putere dar eu parca pierd 50% in treapta 1 2 si 3.Cineva aceleasi simptome ?
  • Frezzy

  • Mesaje scrise: 93
  • Locatie: Austria
  • Masina: Insignia 2013
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Scuze de dublu post dar nu stiu ce sa ma mai fac sunt foarte suparat pe masina mea insignia .Numai probleme am cu ea, nu sunt probleme mari ci probleme care denota ca opel nu este o masina premium.Ma plangeam prin alte posturi de plasticuri care pocnesc acum am observat ca pe un anumit drum sa zic mai dur cu pietre vibreaza parbrizul il pot auzi , simt ca masina este rigida si nu preia socurile mici.Nu e vibratie ca nu e geamul prins ci caroseria preia direct socurile asa simt . Stie cineva daca este de la anvelope (sunt la limita ultima luna de folosinta plus ca sunt sport runforsate xl , amortizoare sau vreun tampon motor etc ? Pe strada buna ,autostrada nu se aude absolut nimic . Apropo acum 3 saptamani mi sau facut teste la amortizoare au iesit ok desi eu le simt foarte dure
  • Irynel

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare in legatura cu autohold-ul.Cum functioneaza acesta?Very Happy
Am observat ca uneori o tine in panta, alteori nu si inca nu am reusit exact sa ma prind cum functioneaza.
P.S. Am cumparat recent masina si inca nu m-am obisnuit cu "secretele" ei ca sa zic asa.
Multumesc.
Skip ads

  • tomy69

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2015

  • Mesaj Privat
cu auto-hold ai senzor de nivel, si cand e botul mai sus si o bagi in viteza 1 atunci tine frana, iar cand e spatele mai sus si bagi in R iarasi tine frana cateva secunde.
  • Frezzy

  • Mesaje scrise: 93
  • Locatie: Austria
  • Masina: Insignia 2013
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Am primit o oferta destul de ok de la EDS pentru schimbare ambreiaj + volant (sachs) .Sunt mult mai ieftine decat original GM dar la tot ce am schimbat pana acum aftermarket discuri distributie role intinzatoare sau electrovalvele din Romania desi sunt bune nu am am simtit calitatea cu care erau cele originale.De ce este diferenta asa mare intre un kit si volant original si sachs ? Pot merge linistit pe kitul recomandat de EDS sachs ? ulterior doresc remap si de accea intreb sa nu bata imediat cum am citit pe forum la alte persoane utilizand aftermarket.Volanta mea nu bate deloc doar am sunet la eliberare ambreiaj si nu mai tine jos cum tinea acum cateva luni si plecarea mai grea.Nu e posibil ca volanta originala sa fie mai buna decat cea noua sachs ?
  • ciobysp

  • Mesaje scrise: 219
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Eu tocmai am schimbat tot kitul de ambreiaj sachs(volanta, disc, placa presiune, rulment de presiune). Am pus aftermarket. Originalul era tot sachs. Avea si stanta GM pe ele.
Am facut schimbul tot din acelasi motiv: bataie la eliberarea pedalei de ambreiaj.
Ce observ acuma, cu noul kit, e ca in vitezele 1 si 2, daca nu o tin din scurt din ambreiaj, simt o vibratie in motor...
Posibil sa fie si joc in vibrochen?
  • ciobysp

  • Mesaje scrise: 219
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Update
Bataia la eliberarea pedalei a disparut
Volanta veche avea un joc destul de mare. Rulmentul era "terminat", dar discul se prezenta destul de bine- posibil sa fi fost schimbat odata... masina are acuma 196000km
Skip ads

  • Frezzy

  • Mesaje scrise: 93
  • Locatie: Austria
  • Masina: Insignia 2013
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2018

  • Mesaj Privat
ciobysp a scris:Eu tocmai am schimbat tot kitul de ambreiaj sachs(volanta, disc, placa presiune, rulment de presiune). Am pus aftermarket. Originalul era tot sachs. Avea si stanta GM pe ele.
Am facut schimbul tot din acelasi motiv: bataie la eliberarea pedalei de ambreiaj.
Ce observ acuma, cu noul kit, e ca in vitezele 1 si 2, daca nu o tin din scurt din ambreiaj, simt o vibratie in motor...
Posibil sa fie si joc in vibrochen?


la mine nu e bate , nu tremura ci doar se aude un zgomot la eliberare ambreiajului la jumatatea cursei in sus.E un zgomot infundat dar nu se aude decat la o anumita turatie si sa fii atent altfel nici nu bagi de seama acel zgomot.Accentuat e treapta 1 si 2 , 3 putin iar 4 5 deloc.Nu vreau sa schimb volanta daca e buna pentru ca am incredere mai mare in ea originala decat in oricare aftermarket noua.Am sunat astazi la reprezentanta Brasov mi sa spus ca nu e obligatoriu sa schimb volanta ci doar ambreiajul.La EDS primesc garantie doar daca schimb tot kit+ volanta.Chiar nu stiu ce sa fac daca sa le schimb pe ambele sau nu.
  • Irynel

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Salutare.Am si eu o intrebare despre a mea Insignia: pe loc, nu se tureaza mai mult de 3000 rpm.Nu vrea.Efectiv la 3000 se plafoneaza.In mers nu are nimic, se tureaza, trage foarte bine, nu scoase fum.
Aveti vreo idee de ce face asa, care ar putea fi cauza?
  • mihai_cod

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Insignia 2010 a20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Are protectie de aia nu merge mai mult
  • Irynel

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Deci e ceva normal.Credeam ca e ceva in neregula.Multumesc.
Skip ads

  • Frezzy

  • Mesaje scrise: 93
  • Locatie: Austria
  • Masina: Insignia 2013
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Asa arata un filtru de aer dupa 8500km si mers in Austria , oare cum arata un filtru la o masina din Romania unde praful si nisipul este la ordinea zilei !?
https://ibb.co/kRoYnz
https://ibb.co/gHaqZe
  • urs.ar

  • Mesaje scrise: 158
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Se aud niste pocnituri (ca de planetara) atunci cand intorc volanu in partea stanga. Pocniturile se aud si pe loc si la viraje dar la viteze mici . Ar putea fi planetarele? (din cate stiu planetarele se aud doar in mers nu si pe loc )
  • manole74

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Verifica flansele de amortizor!
  • Irynel

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Aseara, in timp ce eram pe defileul jiului, se auzea un scartait venind de undeva din partea dreapta fata.Roata sau motor.De undeva de acolo parea sa se auda.Nu tot timpul.Cand se auzea, cand nu.Aveti idee ce ar putea fi?Posibil sa fie de la cureaua de accesorii?Vreo rola?Ce credeti ca ar putea fi?
  • Irynel

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Si inca ceva: aveti idee daca se pot polisa ornamentele interioare de pe bord.Au ft multe zgarieturi fine.Am citit despre diferite paste polish pentru plastic.A folosit cineva?Credeti ca au vreun efect?
  • Frezzy

  • Mesaje scrise: 93
  • Locatie: Austria
  • Masina: Insignia 2013
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2018

  • Mesaj Privat
De 3 zile stau cu masina la service teste si verificari continu.Imi tremura volanul in mers si la franare.Discurile sunt nou.Le am dat jos si service ul a fost la 3 strungari cu ele si nu sunt ovalizate.Au zis ca nu stie de la ce si ca e posibil un rulment care nu huruie sau fuzeta.Ce imi recomandați sa fac? Sa incerc la reprezentanta ? Service ul este cel mai bun din oras si cu mecanici cu experienta , cel mai bun personal.Jantele au fost calibrate recent plus ca aveam problema si cu cele de vara.
  • Irynel

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema am avut-o si eu.Incepand de la 70 de km/h, efectiv vibrau plasticele in masina.Atat de urat era.Am schimbat planetara dreapta fata si au disparut aproape de tot.Se mai simt foarte usor vibratii la accelerare, uneori insesizabile.O sa continui inveatigatiile.
  • Frezzy

  • Mesaje scrise: 93
  • Locatie: Austria
  • Masina: Insignia 2013
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Pai banuiesc cand au ridicat o pe elevator daca avea probleme planetara se vedea sau se auzea ceva in viraje banuiesc.Cei drept si la mine vibreaza plasticile la accelerare in bord zona difuzorului
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR