Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • MBuzatu

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2017

  • Mesaj Privat
Multumescc frumoss am scris gresit voiam sa ma refer dacaa la mine la 2010 o sa imi aparaa eroarea
Skip ads

  • SCostras

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Salut! Doresc sa achizitionez o Insignia 2.0 Turbo 4x4 A20NHT, nu prea gasesc multe informatii pe net. Ce parere aveti de aceste motoare? Sunt fiabile? Consuma ulei? As dori chiar si pareri de la propietari daca sunt pe aici. Multumesc!
  • morpheusst

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Salutare! Intentionez sa schimb un BMW 525D din 2006 (nu are absolut nici o prb, masina este tanc, doar ca impozitul si asigurarea sunt cam mari) cu un Opel Insignia 2.0 cdti 131 cp, cutie automata, navigatie, 2009 si 180k KM. Cica ar avea pompa de ulei schimbata si turbina reparata. Pretul ar fi de 6500 euro. Ce spuneti? Merita sa fac schimbul si sa mai dau 2000 euro diferenta? In afara de oringul acela de la pompa de ulei, ar mai putea fi si alte surprize? Sigur problema acestui motor se trage de la oring si nu cumva este o problema de proiectare? Vad ca sunt destul de multe motoare gripate in forum..... Eventual poate ma ajuta cineva cu niste informatii despre aceasta masina.

PS. Mai am un Opel Astra J 1.6 115cp, de care sunt extrem de multumit. Singura lui problema este sistemul audio care lasa foarte mult de dorit Smile

Multumesc mult!
  • MToia

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor. Un pic de ajutor va rog. Vreau sa cumpãr masina asta si va rog sa mi spuneti ce pãrere aveti.. Am avut un Opel astra h sedan cumpãrat de nou în 2008...am fost foarte multumit. Din pãcate bugetul este de doar 6000... Oare merita?
https://suchen.mobile.de/fah...tm_medium=android

I found this offer at mobile.de:

Opel Insignia 2.0 CDTI Autom.,Klima,Navi,Sport,AHK
First Registration: 03/2011
Mileage: 189,500 km
Fuel: Diesel
Power: 118 kW (160 Hp)

Price: €6,375

Multumesc pt ajutor.
Skip ads

  • Frezzy

  • Mesaje scrise: 93
  • Locatie: Austria
  • Masina: Insignia 2013
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2018

  • Mesaj Privat
revin cu comentarii dupa un an de cand am masina si sper sa nu supar pe nimeni dar sunt dezamagit.Masina este superba , stabilitate dotari dar ma lasa cu un gust amar niste lucruri care puteau fi evitate la o masina ce a costat 30k € acum 5 ani.Sa spun ce nu mi place mai exact
1. O problema care ma pune pe ganduri sa vand masina sunt plasticile din interior mai exact consola centrala si in bord.Absolut toate plasticile pocnesc mai ceva decat la laguna mea din 99 la denivelari gen linii de tramvai sau drum din ciment cu pietre(nu asfalt).Pe austrada este impecabila nu auzi nici motor nici plastic nimic dar in oras lasa de dorit si te scoate din sarite.E posibil sa fie de la anvelopele mele sport ? si pe 18 ? masina asa a venit echipata si doar pe 18 recomanda in carte sa pun.Ma gandesc sa fie prea dure anvelopele si sa nu preia deloc din soc pentru ca abia am facut itp si amortizoarele , telescoape au iesit ok deci nu inteleg de ce e asa rigida masina incat sa pocneasca toate .Locuiesc in Viena deci strazile sunt bune si nu exista gropi ci doar acele denivelari de la sinele de tramvai deci este exclus sa fie de la gropi.Poate alte amortizoare?
2.Motorul desi are scut e plin de praf ca masinea mea veche de 20 ani.Nu inteleg pe unde intra atata praf.Tatal meu are un Mondeo din 2010 iar la el motorul arata ca nou fara pic de praf desi locuim in acelasi oras si mergem in aceleasi conditii aproape identice.
3.Culoarea de pe masina mea este carbon black dar este foarte foarte sensibila.La manere si portbagaj zgarieturile sunt la ordinea zilei desi am grija.Nu are lac de protectie cred altfel nu mi explic cum se zgarie si la un fir de iarba metaforic vorbind.
Nu vorbesc de service si alte probleme pentru ca acolo intervin alti factori.Asta este experienta traita de mine si personal nu recomand masina pentru cei care circula mult in oras mai ales acolo unde sunt gropi.
  • Alexandru Rotaru

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Insignia 2014 Z20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Salut,
Revin cu un scurt update legat de Opelul meu Insignia.
Am facut in jur de 5000 km in total -> consumul mediu dat de masina este 5.9 l / 100km.
Am facut acum in Iulie 2018 si un scurt tur prin Romania munte/mare de 1600km -> consum mediu calculat 5.3l / 100km.
Legat de masina sunt ff multumit, stabilitatea este un punct forte. Cand e nevoie de putere, cei 140cp isi fac simtita prezenta.
Legat de calitatea materialelor.. eu sunt incantat (vad ca Frezzy mai sus nu prea este) - masina este inchegata, nu bate, nu scartaie) - mentionez ca este un Cosmo edition, Full option (fara piele..).

Minusuri:
- este grea (1600kg) si uneori se simte. Dar in final asta ii da si stabilitatea de care vb mai sus;
- este joasa. Precedentul Opel AStra H... urca oriunde Smile
  • Frezzy

  • Mesaje scrise: 93
  • Locatie: Austria
  • Masina: Insignia 2013
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Vorbeam intr un post despre o problema cu electrovalva turbo la insignia mea.Imi picase de 3 ori intr un an si am vazut pe forum ca multi au patit.M-am enervat si am luat reprezentanta opel din Viena si i am intrebat astazi cum se face de am schimbat o piesa de 3 ori asa rapid.A spus ca e normal sa pice e comun dar nu asa rapid si apoi surpriza.II arat o poza cu actuala defecta si imi spune ca nu e originala desi am luat o din Romania cica original.M-ai aveam una prin portbagaj ma uit surpriza nici aia nu e originala si a inceput sa rada omuletul ca ei nu au montat asa ceva niciodata.Mi a dat o piesa pe care scria doar GM si made in germany in schimb pe celalalte doua care le mai aveam scria total altceva de la firma PIERBURG.Atentie ce piese puneti in Romania pentru ca se pare ca poti fi pacalit foarte usor
  • ACiornei

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2018

  • Mesaj Privat
Buna ziua,sunt nou pe acest forum am si eu o intrebare , doresc sa achizitionez un opel insignia facelift. 2.0 diesel. , and 2014 2015 pana in 130k KM.
La acest facelift mai sunt problemele la motor. ?
Ce recomandati manuala sau automata ? as opta pentru o automata dar nu stiu cum sunt cutiile automate pe insignia.
Skip ads

  • Enachedc

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2014 A20DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2018

  • Mesaj Privat
Salut, bine ai venit! Problemele au dispãrut la facelift, dar doar la cele cu motor euro 6, cod motor B20dth, producția a început prin iulie 2015. Eu am manuala pe a mea și sunt mulțumit, dar fac in principal drumuri in afara orașului.
  • code01011

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Insignia 2013 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Alexandru Rotaru a scris:
Legat de calitatea materialelor.. eu sunt incantat (vad ca Frezzy mai sus nu prea este) - masina este inchegata, nu bate, nu scartaie) - mentionez ca este un Cosmo edition, Full option (fara piele..).



Insignia mea are peste 240k km, cumparata sh din germania la 190k km acum 3 ani (aprox). Nici acum nu scartie si nu bate. Eu sunt super multumit de masina. Fostul proprietar a ingrijito bine, era impecabila pe interior si mergea super.

Acum, depinde pe unde circuli cu ea Smile
  • luckyy78

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2018

  • Mesaj Privat
Salut! Am trecut de la Dinamo la Steaua aaaa......., scuze, de la Ford la Insignia( Smile) ), dar prieteni "cunoscatori", m-au dezumflat, spunand ca ar avea ceva probleme la motor si la cutie(2000cc., cutie automata). Un vechi posesor de Opel, mi-a spus sa schim holender-ul la pompa de ulei si nu am probleme. Imi puteti da ceva sfaturi?! Multumesc!
Acesta este vin-ul: W0LGT8EM9F1102947
  • Enachedc

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2014 A20DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2018

  • Mesaj Privat
Salut!
Daca iei un pic la mana acest topic o sa vezi cam ce probleme apar la Insignia. Acum depinde si de "noroc" la unele Smile
Skip ads

  • luckyy78

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2018

  • Mesaj Privat
Scuzati-mi naivitatea, este insignia asta 4x4? Asa imi zice cineva. Cel de la care am luat-o zicea ca nu este! W0LGT8EM9F1102947
  • Alexandru Rotaru

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Insignia 2014 Z20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Luckyy78 - tu cauti pe cineva care sa iti de-a istoricul masinii tale? E cam ciudata intrebarea in sine. Nu e ca si cum ai cauta nu stiu ce nimic/detaliu la masina .. e totusi 4x4, o optiune destul de importanta.
Iar legat de sfaturi pt holender (probabil te referi la o-ring) - daca vei citi tot topicul in care ne aflam de la pagina 1 pana la pagina 189 -> te asigur ca il vei schimba singur si vei afla tot ce trebuie despre Insgina cu bune si rele.
  • Enachedc

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2014 A20DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2018

  • Mesaj Privat
luckyy78 a scris:Scuzati-mi naivitatea, este insignia asta 4x4? Asa imi zice cineva. Cel de la care am luat-o zicea ca nu este! W0LGT8EM9F1102947


Poti incerca in topicul de mai jos sa postezi si unul din colegi te va ajuta.

https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=112753
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,538
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Exista insginia 4x4..decodorul standard spune ca masina ta e prea noua, nu e in baza de date. Dar poti vedea si tu daca e 4x4. Ar trebui sa vezi capetele la planetare la rotile din spate. La cele normale in loc de cap de planetara se vede gaura. Si pe dedesupt ar trebui sa vezi planetara si grupul...
  • MBuzatu

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2017

  • Mesaj Privat
Salut am o insignia 2011 155mii de km varianta de 131 CP stie cineva apare in bord eroarea de la oring cu presiunea de ulei sau nu da aceasta eroare bine inteles cand are problema
  • 80MRC

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2018

  • Mesaj Privat
Salutare.
Prima mea postare aici. Inca nu sunt posesor de Opel Insignia dar sunt interesat pe zi ce trece de aceasta masina. Nu intru prea mult in detalii... pe scurt caut diesel, cutie automata, motorizarea de 2.0 L cu 160 CP si cateva optiuni suplimentare pentru confort.
O masina care mi-a atras atentia e vanduta de un dealer din Romania.

http://www.bradytrade.ro/we...tdi160cp-automata

Ce parere aveti? Maine voi suna pentru cateva detalii (in anunt nu se mentioneaza daca prima inmatriculare a fost in Romania sau nu).
Astept si opinii din partea colegilor de pe forum.

Multumesc anticipat.
  • DGrigore

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2018

  • Mesaj Privat
Buna seara!
Vreau sã cumpãr Insignia! Ce pãrere aveți despre mașina din anunț, raportatã la prețul cerut? Mulțumesc!
https://www.olx.ro/oferta/op...-opc-IDbsDzN.html
  • Frezzy

  • Mesaje scrise: 93
  • Locatie: Austria
  • Masina: Insignia 2013
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Cum ti am spus si in privat DGrigore jante pe 19 in Romania este foarte mult ( parerea mea personala). Costa o avere cand le inlocuiesti si la drumurile noastre rupi tot in timp mult mai repede.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR