Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • alexpuma

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Salut, am si eu o problema am facut update la o interfata cu cip original pic18f458 si nu mai comunica nici cu OCflash nici cu opcom, mai se poate repara sau a picat detot?
Skip ads

  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Pai inseamna ca nu are chip original daca ti s-a blocat. Pune o poza cu partea electronica unde este microprocesorul. Atentie chiar daca scrie pe el Pic18F458 ar putea fi un fake ( adica un al microprocesor ... cum ar fi Pic18F45K80 )
Daca are componentele C22 si D5 atunci numai pune poze ca nu e microprocesor original.
Daca nu le are atunci alta ar fi problema.
In ambele situatii se poate rezolva. Costutile insa ar incepe de la valoare unui microprocesor original
( la tme.eu 59.39 lei + 21 lei transportul ) la care adaugi montajul, modificarile aferente ale partii electronice si programarea. Asta in cazul cand ai un microproceaor fake. Sau pretul reprogramarii in cazul in care ai un microprocesor original bun.
Asa ca hai sa vedem ce ai acolo.
Bafta
  • alexpuma

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Salut, am pus acum pozele, problema e ca am vrut sa fac un dongrade de la 1,59 la 1.45 si sa blocat... a fost prima data la v1.3x a mers sal fac 1.59 acum nu il mai vede.
  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Microprocesorul este original.
Se poate reprograma. Nu stiu ce ai facut sau cum ai facut dar daca ai folisit OCFlash nu ai putut sa strici ceva. Asa ca 100% se poate rezolva.
Bafta
Skip ads

  • alexpuma

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2011

  • Mesaj Privat
prin ce sal programez, ca OCflash nu vrea sa comunice deloc cu el? numai cu OCflash am umblat la el.
  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Pic Programmer, OCflash OPCOMFut..... Cam cu astea te poti juca.
Bafta
  • alexpuma

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2011

  • Mesaj Privat
mersi mult colegu, m-am jucat cu opcomfut si nu pot sa o fac decat cu pickit2, o sa-mi comand un pickit2 de pe ebay si o aduc la viata Smile)
  • TheOne06

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 1.9cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2018

  • Mesaj Privat
mattydr67 a scris:@TheOne06
Cred ca interfata ta foloseste un microproxesor asa zis fake si deaceea functioneaza doar cu China Clone.
Pune niste poze xa sa ne dam seama daca e asa
Bafta


Scuze , dar nu am mai intrat de ceva timp pe forum.Am atasat 2 poze cu interfata.De la acelasi vanzator am mai luat una care a mers perfect cu toate software-urile ,dar asta nu mai vrea.

Skip ads

  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Dupa cum am mai scris de foarte multe ori in acest forum ( chiar aici ), daca pe placa ai componentele D5 si C22 atunci microprocesorul este altul decat cel normal ( adica este un PIC18F45K80 si nu PIC18F458 cum at fi normal ), chiar daca pe el este marcat codul normal.
In acest caz daca te apuci sa rescrii firmwarul o blochezi. Solutia este inlocuirea microprocesorul si mai trebuiesc realizate cateva modifcari hardware.
Bafta
  • TheOne06

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 1.9cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Culmea este ca cel vechi era fix la fel si mergea cu toate software-urile.Nu inteleg de ce acesta nu merge.
  • deleted-129480

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2018

  • Mesaj Privat
Hello, am si eu o problema. Pe o corsa c 1.3 cdti easytronic 2006. Am luat un opcom care a venit cu versiunea 1.7 firmware(are chipul corect, a si mers flashul, ca pana acum am testat toate versiunile firmware), am dus la 1.39 firmware, am versiunea corecta de opcom 100219a si e de pe un laptop cu windows xp proaspat instalat.

L-am luat ca pe langa diagnostice care vroiam sa le fac, am si niste probleme cu ambreiajul, iar mecanicul meu nu e disponibil acum. Asa ca am zis ca deabia ii fac si un touchpoint adaptation poate mai calmez problema, masina topaind cand se merge in jur de 10km/h cu pedala de acceleratie apasata, ca si cum nu ar fi ambreiaj apasat ok si daca las sa tremure prea rau moare si motorul.

Problema este insa ca desi merge extra touch point adaptation si calibrarea de gearbox daca dau simplu touchpoint adaptation, gasesc ca si fault din modul "P1734 - Touchpoint Adaption Not Done (00) - Not present" desi opcom zice success gasesc asta la faults dupa, celalalte dau cu success si merg ok.

Ideea e, am eu ceva de la interfata, ceva de la software sau procedez eu cu ceva gresit sau are masina ceva de primesc faul code-ul asta dupa ce dau touchpoint adaptation?
A mai dat cineva de asa ceva? Multumesc mult.
  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Astapta-l pe mecanic. Nu o poti rezolva numai din soft si interfata.
Interfata nu are nimic. Softul nu are nimic nici el.
Provbema este la cutie.
Intai o repari si dupa aceea cu ajutorul softului opcom o adaptezi.
( daca ai erori nu poti face nici o adaptare )
Bafta
Skip ads

  • deleted-129480

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2018

  • Mesaj Privat
Pai e clar ambreiajul de vina din ce pare. Problema era insa cu eroarea care apare daca incerc sa adaptez eu. Culmea e ca am mers si la cineva cu un service care avea un opcom tot asa cu 08/2010 op-com china si la el a mers. Nu imi dau seama de ce la el a mers si la mine nu. Eu sper sa mearga dupa ce schimb ambreiajul, aia e panica mea, ca daca la omul ala a mers, si la mine nu merge, sunt sanse sa nu mearga nici dupa aia.
Iar eroarea cum am zis, apare doar dupa ce dau eu sa incerc sa adaptez, dupa mesajul ca a terminat cu success, dau ok si ma duc la faults si acolo pot vedea mesajul acela, il sterg si e ok, dar daca incerc sa adaptez iar, e aceeasi poveste, totul merge, dar gasesc mesajul acela la faults pe cutie.
La acel om a mers adaptarea si nu a dat nimic eroare, cel putin nu am gasit nimic ca erori in nici un modul dupa el.

Mersi mult
  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Folesesti google translator?
Interfata lui e ca ata. Softul lui e ca al tau.
Daca la el merge si la tine ar trebui.
Idea e ca tu ai o eroare care trebuie sa o rezolvi inainte de face adaptarile.
Atentie cutiile asta (cutia asta a fost folosita la mai multe marci sub diferite denumiri chiar daca e o cutie robotizata ) nu e chiar simplu sa o adaptezi. Trebuie sa cunosti pasii altfel iti mananca zilele. Si mai ales sa nu ai erori atunci cand vrei sa o adaprezi
Bafta

P.S. - colegul tau nu are un opcom mai special decat cel care il ai tu. Nici ca soft nici ca interfata.
  • deleted-129480

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2018

  • Mesaj Privat
Pai de ce as vorbi de un 'coleg', e vorba de un tip cu un service care l-am gasit sa ma ajute si nu stiu ce versiune are el interfata, tot ce am vazut a fost de soft ca e aceeasi versiune, altfel daca era 'coleg' era clar ca nu aveam de ce sa ma zbat.
Si nu am eroare, ca apare doar daca dau reinvatare, tocmai confirma ca nu a salvat nimic. Tocmai de ce ar da success si apoi ar baga o eroare. Adica repet, sterg eroare si nu apare niciodata, apare doar in urma unei adaptari.

Iar eu considerand ca am gasit o versiune care avea firmware 1.70 nu stiu ce o mai avea modificat incpompatibil, pana acum am testat toate combinatiile posibile si am avut destule probleme, acum merge tot mai putin adaptarea simpla. Din moment ce la altul a mers ma gandeam ca e ceva inca gresit. Si ca preceduri am facut exact ce a facut si tipul ala, am incercat direct cum a facut el. Reinvatat cutie, invatat actuator, invatare extra actuator si la el aia a fost, fara erori dupa si a mers totul, am facut si eu asta de test cu a mea si na, apare eroare aia de care intreb, nu stiu de ce tot zici sa repar eroarea, ce eroare sa repar daca nu merge touchpoint adaptation, si la cutie facea la fel cand incercam pe firmware 1.59 sa o invat si luam eroare de fault, deci logic si aici pare la fel, interfata sa provoace o eroare la salvare a invatarii.

Si nu inteleg ce e cu google translate. Vad adevarul ca imi zici sa scap intai de erori, ce erori sunt de care trebuie sa scap? Ca nu am nici o eroare, decat eroare ca nu poate sa salveze care scrie foarte clar in mesajul care il da in faulturile modulului.

In fine, mersi mult, am crezut ca cineva a avut si experienta cu opcom sa stie de ce nu ar putea sa salveze ce invata.
  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Google traslator fiidnca ceea ce scri e ca si cand google ar traduce pebtru tine. Dupa felul cum scrii. Acum ca sa ma intelegi. Daca tu stergi erorile si numai apar si apoi apare eroare doar daca vrei sa ii faci adaptare, atunci nu face adaptare. Daca tu ai problemele pe care le-ai expus ele sunt mecanice. Adaptarea la cutie se face cand schimbi ceva cum ar fi ambreajul sa cautatorul sau calculatorul de cutie.
In rest nu. Si tine cont inainte de adaptare trebuie sa faci procedura de aerisire.
Eu pot sa ma laud ca eu chiar cunosc opcom si fi sigur ca problema ta nu este in soft sau interfata sau firnware. Asta daca interfata este una cu MCU original. Nu am incercat clone cu alt tip de MCU pentru funtii speciale asa ca daca ai una de acest tip nu ma pot pronunta. Insa o clona buna nu poate sa iti dea gres. Numai in caz ca nu se poate realiza procedura pentru ca exista probleme mecanice nerezolvate sau tu faci procedura corecta.
Dar bineinteles mai poti avea si alte idei si de la alti colegi, eu nu mai bag in discutie.
Iti urez succes
Bafta
  • eagle22

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2018

  • Mesaj Privat
Salut bãieți am o interfațã Opcom firmeware 1.49 și nu recunoaște ecu și nu pot întra în diferite locuri se poate face update la el contra cost dacã știți pe cineva va-ș mulțumi
  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Pune niste poze cu placuta de circuit ( fata/spate )
Nu putem sa ne dam seama doar din descrierea "opcom firmware 1.49"
Ai putea avea probleme hardware sau de soft ori driver.
Cat despre update ce sa iti spun? Se poate face.
Problema sunt costurile.
Daca ai interfata la care necesita schimbarea microprocesorului treabuie sa iei in considerare costurile acestuia (60-70 lei) si manopera ( depinde de cine executa lucrarea ). Si/sau la eventualele reparatii hardware. Apoi sa te gandesti la update.
Da mai multe detalii.
Bafta
  • eagle22

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2018

  • Mesaj Privat
Salut bãieti am fãcut niste poze de pe interfata mea va rog sa spuneti dacã se poate face update pentru ca nu nu recunoaste diferite locatii de ex Ecu va multumesc
  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Este o interfata cu microprocesor "fake?
In primul rand trebuie schimbat microprocesor cu unul original, cat si modificarile hardware necesare si apoi poti face ce upgrade vrei tu.
Bafta
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR