Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • Andrei F

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Merci frumos
Skip ads

  • fulgu

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Salut, ma intereseaza caracteristicile jantelor de la astra j sedan, 115cp. As vrea sa pun de aliaj, in afara de 5x105 16inch mai trebuie sa tin cont de ceva? Mulțumesc.
  • mihnea_alex

  • Mesaje scrise: 239
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
De gaura centralã care trebuie sa fie 56.6 mm dar daca iei jante originale nu o sa ai aceastã problemã.
ET ul e mai putin important, nu trebuie sã fie identic neaparat (nu stiu ce valoare are dar sigur nu o sa ai probleme cu el) iar J-ul( lãțimea jantei) din cr stiu La cea originalã este 6j dar poate sa ajunga pana 7j depinde si de diametrul rotii(16 sau 17). Eu am 7.5j si merge perfect.
Cel mai important (mai ales daca iei jante AM)sa ti cont de gaura centralã si distanta între prezoane(5x105).
Si sa iti si alte piulite pt cs nu se potrivesc cele de la jantele de tabla.
  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Prezoanele de la jantele de aliaj merg la cele de tabla,dar prezoanele de la cele de tabla nu merg la cele de aliaj...dc? Eu am un set de jante de tabla si un set de jante aliaj,folosesc acelasi set de prezoane cu care a venit masina.
Skip ads

  • fulgu

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Ms frumos. Si treaba cu prezoanele ma intereseaza, daca trebuie alt set sau nu.
  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Eu le folosesc pe cele alea masinii.am luat masina cu jante din aliaj.ulterior am cumparat jante tabla pt anvelopele de iarna.am folosit aceleasi prezoane.acum nu stiu si nu cred ca daca ai masina cumparata cu jante de tabla,sa nu sa se potriveasca prezoanele la jante aliaj.sincer,mi se pare absurd.cauta si tu pe cineva cu jante aliaj am.fa o proba cu o janta sa iti faci o parere.
  • mihnea_alex

  • Mesaje scrise: 239
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Nu se potrivesc, crede-mã.
Si masina mea a venit cu jante de tabla de fabrica si acum am de aliaj si trebuie alte piulite. Piulitele de la jantele de aliaj sunt mai conice pt a intra in spatiul acela cilindro-conic fãrã sã zgarie janta.
Cele de la jantele de tabla nu sunt asa conice, au baza(porțiunea dinspre janta) mai latã pt ca ele nu au acel spațiu cilindro-conic in jurul lor.
Nu stiu cat de bine m.am exprimat dar incerc sa pun o poza cu fiecare.
Cred ca invers (piulitele dr la jantele de aliaj,se potrivesc la cele de tabla)
https://ibb.co/cLLz2K
  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Este posibil mihnea,am specificat mai sus,eu am achizitionat masina cu jante din aliaj.poate ca de la cele din aliaj la cele din tabla merg.invers nu imi dau cu parerea.dar totusi mi se pare o prostie asta.
Skip ads

  • Andrei F

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Salutare baieti,
Anul acesta vreau sa mi fac revizia in regim propriu..Am decis sa mi cumpar singur comsumabilele de pe revivieshop. Pe ulei as merge tot pe 5w30 dex1 gen 2. Masina s a comportat f bine cu el, motorul se aude f bine.. Intrebarea mea ar fi la senzorii de presiune, vad ca a unii la oferta la 135lei, oare exista vreo sansa sa nu se potriveasca pe noile jante pe care vreau sa mi le cumpar? Inca nu m am hotarat la jante, dar o sa iau tot R16 5*105..
http://www.revizieshop.ro/o...6xer-gm-p-9914976
http://www.revizieshop.ro/o...iletron-p-9915268
http://www.revizieshop.ro/u...inal-gm-p-9915220
Multumesc..
  • fulgu

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Eu am pus in iunie gm dexos 2, 5w 30.Uleiul vechi era negru fiind folosit cam 7000 km. Inca nu stiu daca la anul voi mai pune gm, poate ne mai sfatuiesc colegii pe aici.
De ce mai pui senzorii de presiune? Vei avea doar un bec aprins in bord daca mergi fara ei. Si eu caut jante aliaj dar senzori nu mai pun.
  • fulgu

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Am uitat sa specific:uleiul vechi a fost pus la reprezentanta, ulei vrac butoi 200 litri.
  • Andrei F

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Scrie va dexos2 este pentru motoarele pe motorina.. Pt cele pe benzina se pune dexos1 generatia a2a.. ?! Sigur nu este o confuzie?
In legatura cu senzorii, decat sa stau cu becul acela aprins si sigur mai face si sunet cand pun contactul.. timp de 5luni.. mai bine investesc acum 540 lei si ii am sper eu macar 4 ani de acum in colo.. Ma deranjeaza si ma enerveaza orice bec aprins in bord sau sunt de eroare.. Jante n am gasit inca nici eu , dar sper sa ma incadrez in 1500lei..
Skip ads

  • fulgu

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Se foloseste si la diesel și benzina.
  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
La motoarele noastre merge dexos 2.dexos1 gen 2 merge la moteoarele turbo benzina,nu la aspiratele noastre.eu unul am trecut de la 8000 km pe liqui moly top tech 4600.fac revizia la ei si cand ajung acasa scot uleiul bagat de ei si imi bag liqui moly.in prezent am 55 000 km rulati cu acest ulei.de la ultima revizie am 16 500 km rulati,uleiul se prezint foarte bine,nu este ars,nu e negru si are propietati de ungere.eu fac 2 revizii pe an acasa.dintre care una este la reprezentanta,cu schimbarea uleiului cand ajung acasa.eu recomand acest ulei cu toata caldura!
  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Andrei,faza cu senzorii cumparati este ca ei trebuiesc imperecheati cu calculatorul masinii,alftel nu ii va vedea.appi primavara cand ai sa pui rotile cu senzori din fabrica va trebui sa favi o alta imperechere a lor,pt ca nu ii va mai recunoaste.asta am inteles de la reprezentanta.si o imperechere costa 100 lei,ori 2 pe an.nu stiu daca se merita sa dai 200 lei pe an pt aavea senzori si pe jantele cu anvelope de iarna.eu am anvelope de iarna montate pe jante din tabla,fara senzori de presiune. ramane martorul aprins in bord.
  • Andrei F

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Mda.. nu stiu ce sa mai cred, pe net scrie clar ca dexos 2 se foloseste la diesel si dexos 1 la benzina.... O sa ma interesez mai bine..
In legatura cu senzorii...stiu de imperecherea aceea, dar stiu ca au, cel putin in reprezentanta un aparat.. si nu le ia mai mult de 1 min/roata, sa ceara atatia bani pe operatinunea acesta?...
  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Eu am intrebat si asa mi.au spus.acum nu stiu ce sa zic.
  • Andrei F

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Mi am dat comanda de dexos2.. Eu am fost multumit. Eu cu masina acesta oricum nu merg decat la drum intins si fac ~11000km pe an, nu vede orasul decat cand plec/vin..
La jante inca ma mai gandesc.. cele de aliaj sunt si f urate si f scumpe.. Inca mai mai gadesc o luna..
  • Andrei F

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Aveti idee, exista vreo posibilitate sa nu intre pe inelul central? Acestea au 56.56 si stiu ca noi avem 56.66..
https://www.anveloshop.ro/ja...lack-6-5x16-5x105
  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 735
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
daca vrea cineva un set de 20 piulite originale ptr jante de aliaj la 5 RON/buc sa imi dea un semn.
am cumparat un set cand am luat jantele, dar nu le-am mai returnat. piulitele sunt identice cu cele pe care le am la jantele de aliaj, asa ca nu le mai folosesc.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR