Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • vladutsss

  • Mesaje scrise: 969
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
unii prefera sa dea jos cutia si sa o trimita prin curier la turda. succes
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Nu trebuia sa ii raspunzi... daca se uita pe pagina in care a postat gasea problems si solutia!
  • pangu66

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 19cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Vroiam doar o confirmare.Am caut numarul bãiatului de la Turda si il voi suna pe el.Multumesc de ajutor.
  • FlorinVN

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Zafira 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Salut,
Primul meu Opel din viata mea m-a dezamagit maxim. La 3000 de km dupa ce l-am cumparat a inceput sa fluiere cutia in treptele 1-2 si 5-6.
Multumita colegilor de pe CLUB OPEL, am descoperit despre ce ar fi vorba.
Am uitat sa incep cu datele cele mai importante- Zafira B, an 2010, 1.7 cdti 81 KW. 6 trepte (dar din pacate nu e wr- nu stiu de ce dar posibil sa fie schimbata)
Am demontat cutia si am gasit 1 din cei 3 rulmenti stricat (joc foarte mare). i-am cumparat pe toti 3 pe SNR, si am mers cu demontatul mai departe.
Am ajuns la cei 2 mari( cu diametrul exterior de 88mm ) si am gasit camasa mare pe interior uzata, nu grav dar sub nici o forma nu o sa ii las asa. Nu am sculele necesare sa extrag camasa dar ma voi chinui asa , eventual orice sfat e bine venit.
Problema e ca nu gasesc rulmentii nicaieri pe stoc la nici un furnizor din Focsani.
Codurile le-am gasit - ar fi 55487669 echivalent cu 55583260 2 bucati mi-ar trebui si 1 bucata din 55585666 sau np797735.
Daca cumva a ramas cineva din intamplare cu aceste coduri pe stoc i-as fi recunoscator daca m-ar putea ajuta.
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Rulmentii nici nu stiu daca ii vei gasi atat de usor... eu am renuntat la un moment dat sa ii mai caut, cautam echivalent skf dar m-am saturat. Mi-am bagat picioarele si am dus cutia la andrei turda, am platit pentru un rulment nou 50 de lei, cu inca 2 sincroane, selector, spalat, curatat, desfacut cutia, demontat sincroanele si rulment am platit 650 de lei... uneori chiar nu merita sa te chinui acasa.
  • FlorinVN

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Zafira 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Deci chiar mi s-a parut simplu pana m-am lovit de problema asta. Sper sa gasesc totusi rulmentii ca sunt prea aproape de final sa mai renunt acum...
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Oricum la cutia de viteze nu ai ce piscali fara presa si fara extractor. Chiar si asa, eu in locul tau i-as da un telefon pentru rulment, poate iti trimite rulmentul problema prin curier.
  • deleted-128672

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Salut , eu am un mokka x 2018 are trei luni si de nou cand pleci cu ea si dai din 1 in 2 se aude tronc-tronc si un pic de balans.Ce sa mai zic? E la reprezentanta sa desfaca cutia sa vada cauza.Defecta de noua, ma gandesc sa le returnez masina .
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Mai bine returneaz-o... iti cumperi una cu 2-3 ani vechime si platesti jumatate... daca ai tot m32 amin
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
dupa 2013 sau 2014 am inteles ca s-a pus alt model de cutie de viteze, chiar daca e m32 e alt tip care cica ar avea rezolvata problema cu rulmentii.

eu am j cu 1.4t si cutie m32 evident, insa nu am observat probleme pana acum la cutie...
de fapt nu am observat inca nici o problema la ea.
  • gre_nades

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2014

  • Mesaj Privat
cum imi dau seama ce cutie de viteze am? zafira 1.7 cdti 81kw 6 trepte 2010

Later edit: am aflat intre timp cum se gaseste, e M32-6 WR.

Se vehicula ca WR e o versiune mai imbunatatita pe undeva pe aici. E corect?

Cum imi dau seama ca incepe sa aiba probleme? Momentan merge totul ok. Nu imi dau seama daca e normal, dar intra in treapta 1 doar cand sunt aproape oprit. Asa e normal?
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,830
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Dacã nu ai zgomote la rulare și joc semnificativ în schimbãtor, stai liniștit.
În tr1 și R se schimba cu masina stand pe loc chiar dacã avem sincron pe treapta respectiva.
Skip ads

  • Bizzor

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z20LEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Buna ziua. Am aceeasi nelamurire ca si gre_nades. Cum imi dau seama ce tip de cutie am? Am un Opel Astra H 2.0 170hp, codul motor este Z20LEL. Din pacate aseara mi s-a spart cutia si acum trebuie sa cumpar alta SH.

Ma poate ajuta cineva cu mai multe detalii despre acest tip de cutie? Siti pe cineva care are de vanzare?

Va multumesc mult
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Decodezi vin-ul masinii dar fii pe pace, nu ai m32
  • GSorin435

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Salut. Am un AH din 2008 125 cp se pare ca este echipat cu o cutie M32 WR problema este ca nu intra tr5 si tr6 iar din R iese mai greu dupa ce merg putin in spate , am mai observat ca atunci cand dau cu spatele si apas ambreajul masina se infraneaza ( asta doar in marsarier) si pe liber se aude un huruit de rulment, daca apas ambreajul sau bag in viteza si merg nu se mai aude .
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Tr 5-6 sincron sau selectorul are joc, iar huruitul de rulment s-ar putea sa fie de la ambreiaj. Oricum ti se cere ambreiaj+volant+reparat cutia. O duci la andrei si iti spune el de sincroane si de rulmenti daca trebuiesc schimbati, dar sa nu iti fie frica, un sincron 100-150 de lei, rulmenti daca ai de schimbat 20-30 de lei bucata. Pleci dimineata si te intorci seara doar sa il suni sa iti faci programare
  • Frumushelu

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2009

  • Mesaj Privat
allex817 a scris:Acesta este sunetul interesant despre care vorbesti? http://www.youtube.com/watch?v=CkulEXvplaw


A inceput si la mine sa se auda acest sunet ciudat. Ce se poate face in acest caz? Reparatii la cutie sau altceva?

Mentionez ca joc nu am la schimbator deoarece am reparat cutia la Campia turzii prin vara lui 2015. (KM facuti de atunci...cam in jur de 30K)

Multumesc
  • GSorin435

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Salut colegi, Aveti idee daca cutia M32 de pe opel astra H de 1.9 se potriveste la AH 1.7 125 CP? existra ceva diferente intre ele ?
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Daca este in 6 trepte sunt identice
  • GSorin435

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Da este in 6 trepte.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR