Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • jd3rul

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Pai pentru a evita sa-mi sara airbag-ul am inteles ca trebuie sa scot bornele bateriei. Dar e mai elegant ce spui tu si anume sa pun testerul direct Smile
E posibil de la descarcarile electrice/fulgere sa se fi intamplat ceva?
Skip ads

  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
nu-i vorba de eleganta dar eroarea aparuta in sistemele masinii ti-o inregistreaza calculatorul chiar daca nu mai e activa si de obicei nu se sterge decit cu interfata, sper sa fi explicat bine.

la mine n-a mers decit asa, n-au avut interfata originala la servisul unde m-am dus si mi-au zis asta insa a mers stins martorul cu ce-au avut ei.

cauza insa nu cred ca au fost fulgerele sau atmosfera prea incarcata electric, nu cred ca astea sa-ti fi aprins martorul, de obicei fire cu contact imperfect mai ales pe sub scaune, la mine cel putin s-a aprins dupa ce am umblat pe la magazia de cd-uri pe care o am sub scaunul din dreapta.
  • thirteen

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Oricum nu se scot bornele bateriei (la plural) ci doar borna (-) cateva min ( cam 5 min...pana se descarca si condensatorii din sistem) daca ramane masina chiar fara curent, e posibil sa faci un reset general cine stie unde.E mai bine sa mergi la cineva cu op-com pentru ca apare unde este eroarea in sistemul airbag (SDM) si-ti spune exact unde e contactul imperfect ,la care airbag si atunci sti unde sa cauti, pentru ca de la vreme rea (tunete,traznete...) nu cred ca s-a aprins martorul.
  • nicolae68

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2010

  • Mesaj Privat
salut ma poate ajuta cineva cu un raspuns la opel astra g 2002 1.7dti exista plasa la scun (plasa cantar care are legatura cu airbag scaun sofer) am aceasta eroare si nu i dau de cap multumesc pentru raspuns cu respect
Skip ads

  • thirteen

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Dupa cate stiu eu e mai mult un senzor de prezenta plasa aia...nu are legatura cu airbag scaun sofer ci cu tot sistemul SDM (confirma sau nu prezenta soferului...senzor) e ceva de genu asta
probabil ai un fir intrerupt sau contact prost la mufe.
Daca nu-i dai de capat sunt destule scaune sofer de astra g la dezmembrari.si nu-s scumpe....schimba-l si cupleaza-i mufele.Eventual il schimbi chiar acolo la fata locului rapid....nu-i bun,nu-l cumperi.
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
nicolae68 a scris:am aceasta eroare
Cand ai o eroare,e bine sa o scrii(Pxxxx sau Bxxxx sau Cxxxx)...,situatie in care vorbim toti aceeasi limba,in cunostinta de cauza!
  • thirteen

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Asta asa-i...poate persoana care ti-a spus nu a interpretat bine codul si atunci e clar ca vorbim doua limbi diferite.
  • nicolae68

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2010

  • Mesaj Privat
salutare . referitor la postarea anterioara masina mea opel astra g 1.7 dti nu este dotata cu (plasa cantar pe scaunul soferului care sa aiva vre-o legatura cu airbag de la scaunul sofer )deci in urma testului cu OP COM am constatat urmatoarea eroare:Senzor Lateral sofer_Defect in circuitul de comunicare.Mentinez ca am curatat mufele de sub scaun sofer sunt intacte
daca ma poate ajuta cineva va rog ca ma streseaza rau acel martor de la airbag aprins va multumesc
Skip ads

  • thirteen

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
A avut dreptate big-electro61....chiar vorbeam limbi diferite.Eu nu am astra g si din cate am vazut doar la mercedes era senzor plasa in scaun....dar am zis ok nu stiu eu...poate are.Nu cauta sub scaun sofer contactele senzorului ci in usa sofer acolo e senzorul si arata cam asa
Dai jos capitonajul usii (sunt tutoriale pe Yutube cum se face) si verifici contactele ....daca trebuie sa-l inlocuiesti vezi sa fie acelasi cod
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Problema e delicata deoarece mesajul din eroare nu este conform cu valorile. Pe valori problema ar fi pe -rezistenta patron piro airbag perdea pasager-,unde valoarea este 0,0 ohmi care inseamna atingerea firelor(suntare). Probabil aceasta speta va fi rezolvata de un meserias ce are acces la masina,cunoaste procedurile pe acest sistem deosebit de sensibil si are dotarea necesara...
  • thirteen

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Nu cred ca la astra g are airbag perdea dealtfel in poza 2 si scrie configuratie airbag perdea-nu este folosit...e cam aiurea valoarea aia 0,0.M-am uitat la un astra g din 2004 1,4 benzina si avea 4 posturi airbag (2 sofer+2 pasager) si 2 pretensionare centuri.Ce m-a iritat pe mine este ca in prima poza este 71-senzor airbag lateral sofer-defect in comunicare scrie la descrierea detaliata a codurilor-Nu este prezent...E o eroare stocata?Mai multe chestii par ca se bat cap in cap dar trebuie sa le ia pe rand.Prima data verificarea senzorului...poate-i doar mufa iesita...apoi mai vede.
  • nicolae68

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2010

  • Mesaj Privat
multumesc pentru raspunsuri cand voi rezolva problema am sa postez cauza defectului
Skip ads

  • nicolae68

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2010

  • Mesaj Privat
am rezolvat problema defectul consta in mufa de la usa sofer ,,am desfacut aceasta mufa am dat cu spray de contacte am pus-o la loc ..si problema rezolvata .multumesc tuturor pentru sfaturile date ..
  • thirteen

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
OK...another life to go...ma bucur cand scrie cineva ca s-a rezolvat.
  • thirteen

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Salut,am o problema cu airbag sofer,am mai desfacut airbag sofer inainte dar nu am scos si conectorii din volan la airbag ,acum vreai sa-i inlocuiesc si nu pot scoate mufa din volan
trebuie sa dau jos volanul ? sau doar placa prinsa in 3 suruburi care tine airbagul?
  • thirteen

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
M-am uitat mai atent pe tutoriale si se pare ca trebuie sa dau jos volanul dar odata ce am ajuns aici pot scate mufa?
  • thirteen

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Am rezolvat problema...nu am mai inlocuit airbagurile ci am programat calculatorul airbag (era nou) pentru airbaguri cu o singura mufa ,stage 2 l-am lasat neconfigurat am verificat si apoi l-am inchis (lock).Acum e ok.
  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Pentru Opel Insignia...ma poate ajuta cineva sda imi spuna ce colori de fire corespund celor doua mufe de la airbag sofer?
Cel putin ce am eu are o mufa maro si una neagra; cea neagra are intre pini un "stift" iar cea maro are un "stift" rotund.
  • thirteen

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
le pui cum iti indica culorile...simplu
  • nicolae68

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2010

  • Mesaj Privat
problema rezolvata defectul era di mufa de la usa contact imperfect desfacuta data cu spray si pusa la loc totul este ok
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR