Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Doadrian a scris:Am facut si eu a doua revizie la aprox 28000KM la Radacini bd Timisoara - 820RON Neutral. Mi-au recomandat sa schimb si lichidul de frana. Voi ati primit recomandarea asta?

Ti-au verificat calitatea lichidului de frana sau ti-au recomandat asa, ochiometric?
Toti au nevoie de bani!
Daca nu sesizezi ca frana a devenit mai ineficienta sau ca iti cupleaza ABS aiurea, stai linistit.
Skip ads

  • Doadrian

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Au spus cã e "recomandat". S-a verificat antigel dar nu s-a schimbat.
  • Bibicu Oprica

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2017 B16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2019

  • Mesaj Privat
Salutare,
De curând sunt posesorul unui opel astra k an 2017, 1.6 cdti, 136cp cutie automata. Km in bord 155k.
Intenționez sã fac schimb ulei cutie/motor. Mai jos oferta de pret de la expocar constanța.
As fi interesat daca mai sunt alti posesori pe aici de acest model cu distributie pe lant, câteva detalii... Dacã se schimba sau... exista posibilitatea de a se verifica gradul de uzura...

"Costul pentru efectuarea reviziei tehnice pentru masina dvs, cu inlocuirea uleiului dexos 2 si filtre originale GM, inlocuirea uleiului cutie automata si manopera aferenta acestei lucrari, este 1205ron tva inclus."


Multumesc , si scuze daca am gresit locul unde sa postez.
  • sicka

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Daca masina nu mai este in garantie, poti merge pe un pachet de filtre de la revizieshop (420lei) + ulei + manopera si scazi cu cateva sute de lei fata de reprezentanta. Poti lua codurile de piese de aici: https://www.clubopel.com/vie...p=2040494#2040494 , insa mai trebuie adaugat filtrul de combustibil.

Pentru schimbul de ulei la cutie, mergi la reprezentanta.
Skip ads

  • Bibicu Oprica

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2017 B16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2019

  • Mesaj Privat
Masina nu mai este în garanție, as opta pentru reprezentanta ca doar ce s a adus masina de afara. Ca intenționez sã schimb si uleiul la cutie, si o diagnoza generala, un istoric complet...

De distributia pe lant poti sa-mi spui ceva?

Multumesc pentru raspuns.
  • sicka

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Nu am gasit informatii exacte. Prin anumite locuri gasesc ca trebuie schimbata la 100, 150k. In alte locuri spune ca trebuie doar inspectata din 100k in 100k
  • Bibicu Oprica

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2017 B16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2019

  • Mesaj Privat
Mersi frumos, revin cu detalii, sâmbãtã as vrea sa merg cu ea la reprezentanta.
  • DFaraoanu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2020

  • Mesaj Privat
Buna ziua, ce v-au zis de lantul de distributie?
Skip ads

  • Bibicu Oprica

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2017 B16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2019

  • Mesaj Privat
Salut,
Nu am reusit sa ajung, am fãcut o nouã programare pe 6 februarie....
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
La modelul asta sunt necesare vreo 12 ore de manopera pentru schimbul distributiei . Trebuie data cutia de viteze jos sau motorul pentru a avea acces la lant. La reprezentanta sare lejer de 1000 eur manopera + piese.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,660
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Cam asa se face, ca aici :


Masini mai noi = idei mai bune.
  • Bibicu Oprica

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2017 B16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2019

  • Mesaj Privat
Salut, schimb ulei + filtre + completat ulei cutie (automata) + schimb plãcute frâna (spate, i am rugat sa le verifice) + testare computerizatã 1650 ron.
Pretul distribuției 7100 ron!
In schimb am rãmas cu un gust amar, la 3 zile dupa ce am.iesit din reprezentatã, a început sã hurie plãcuțele pe fata, cele de pe interior ajunsese la fier.... gust amar pentru ca, cand am ajuns la ei cu masina I am.rugat sa faca o verificare generala....
M au asigurat cã plãcuțele pe fata ma mai tin 15k lejer....
Skip ads

  • make21

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2018

  • Mesaj Privat
Salutare,
Cat de des schimbati uleiul respectiv filtrele?
Are rost sa le schimb daca de la ultima revizie ( acum un an ) am facut doar 4000km si si astia 90% in afara orasului?
Expira proprietatile uleiului dupa un an sau e doar marketing ca sa faca rost de bani?
Merci
  • sicka

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Da, schimba macar uleiul si filtrul de ulei. Celelalte filtre le poti tine linistit pe masina.
  • silvian.voinea

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2019 D14XFT (LE2)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Salut,

La Bacau - Exclusiv Motors revizia de 1 an pentru Astra k sports tourer 1.4 turbo 150 cp (B14XFT) 736 de lei (ulei, filtru de ulei si filtru polen. Filtru de aer nu l-am vazut in deviz iar cel de polen a fost la solicitarea mea - recircularea nu functioneaza, desi se activeaza, simteam fum in masina in diverse situatii specifice ). Manopera e 130 de lei + TVA, pret foarte mare in opinia mea.
Ce e interesant, citisem despre ulei si LSPI, se pare ca mi-au pus Dexos 2 (93165560) nu Dexos 1 gen 2. Am sa cer date cu privire la codul uleiului cu care a fost livrata masina si revin cu detalii
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
@silvian.voinea
Obligatoriu dexos1 , eu am sesizat disparitia turbolag-ului dupa prima revizie , cand a fost folosit dexos1, si asta inainte de recall-ulul dedicat . Codul pentru dexos1 bidon 5 litri: 95599877 , bidon 1 litru: 95599919. http://www.revizieshop.ro/u...-motor/ulei-5w30/
  • silvian.voinea

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2019 D14XFT (LE2)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2019

  • Mesaj Privat
silvian.voinea a scris:Salut,

La Bacau - Exclusiv Motors revizia de 1 an pentru Astra k sports tourer 1.4 turbo 150 cp (B14XFT) 736 de lei (ulei, filtru de ulei si filtru polen. Filtru de aer nu l-am vazut in deviz iar cel de polen a fost la solicitarea mea - recircularea nu functioneaza, desi se activeaza, simteam fum in masina in diverse situatii specifice ). Manopera e 130 de lei + TVA, pret foarte mare in opinia mea.
Ce e interesant, citisem despre ulei si LSPI, se pare ca mi-au pus Dexos 2 (93165560) nu Dexos 1 gen 2. Am sa cer date cu privire la codul uleiului cu care a fost livrata masina si revin cu detalii


Am fost la Opel Bacau sa ma lamuresc. Aparent noile recomandari sunt sa se foloseasca 0w20.
Mi-au schimbat uleiul la solicitarea mea, dar codul e 95599912. Nu am gasit nimic despre el, dar parca e mai nervoasa cu uleiul asta (turbo lag sa fi disparut ? ). Am sunat si la Radacini Brasov. Acolo din prima au zis ca se pune 0w20.
Am atasat poze cu deviz si buson de la capac motor.
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Masina ta e cu GPF ? La mine , MY 2016.5 se foloseste 5W30 dexos 1.
  • Mirabela

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Salutare! Știe cineva unde e plasat filtrul de motorina la 1.6 CDTI? Mulțumesc anticipat!
  • sicka

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Salutari!
Pentru ca se apropie a doua revizie, va intreb pe unde mai faceti reviziile si cat va costa? In reprezentanta, masina fiind in garantie.
Pana acum, am cerut doua oferte. Radacini Vitan - 1400 lei, Dibas - 1440 lei... Cam multicel Sad

Astra K 1.6 136CP
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR