Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
ESP formula este pentru diesel cu DPF, merge si la benzinare evident dar e mai scump, platesti in plus pentru ceva ce nu ai.
Skip ads

  • Malkos

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1,4xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc mult Dan! Stima!
  • APopovici992

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Ce ulei recomandati la un z14xep cu 260.000 de km? Precizez ca i-a fost pus in decembrie aral 10w40 si dupa vreo 500 de km a inceput sa fie cam zgomotos motorul. In 4500 de km a consumat cam 400 ml.
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Bun venit pe forum! Ai citit ce s-a scris in urma pe acest topic? Aral 10W40 e un ulei ieftin. Daca tii la masina,ii pui ceva mai bun.Eu tocmai am pus Mobil1- 0W40,la recomandarile lui Dan Cuciureanu si a altor colegi care au folosit.Deocamdata,se simte clar diferenta,motorul e mai silentios.Ramane de vazut cum se comporta in timp si daca mananca din el (si cat).Eu am tot Z14XEP la 170.000km si inainte am avut Castrol Edge Titanium 5W30...schimbat acum,dupa 12.000km in care motorul a mancat cam 1-1,5L...dar am constatat ca manca numai daca treceam de 100-120km/h (autostrada).
Eu te-as sfatui sa incerci o marca mai serioasa (Mobil,sau macar Castrol) si sa vezi cu ce vascozitate iti consuma mai putin.Oricum,la 4.500km-400mL inseamna cam 1L la 10.000km,ceeace nu e mult,dar depinde in ce regim de viteza mergi .
Skip ads

  • APopovici992

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Am citit topicul, de aceea vreau sa fac schimbul mai repede. Ce ar fi mai indicat mobil 1 0w40 FS sau New Life? FS este modelul european car formula? Multumesc de raspuns!
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
FS este urmasul lui New Life si NU este acelasi lucru cu European Car Formula.
New Life nu se mai produce.
La motor aspirat poti pune cu incredere si Mobil Super X1 5w40. Un ulei foarte bun.
  • SAluculesei

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2018

  • Mesaj Privat
Salutare!
Se da un Opel astra H 1.4, benzina, an fabricație 2010, 98000 km și un conducãtor auto ce nu prea știe cu ce se "mãnâncã" mașinile, dar care își da tot interesul sa se documenteze. Dat find ca mașina doar ce a fost achiziționatã de la primul proprietar trebuie sã-i schimb consumabilele. Ei bine nu știu ce ulei sã-i pun, chiar dacã am citit pe forum tot ce am gãsit despre acest lucru.
As vrea și pãrerea voastrã. Dacã va ajuta cu ceva, conform cãrții service pana acum vad ca a fost pus la reprezentantã un 5w30, insa ultimul schimb a fost fãcut la un service și aceștia vad ca au pus Moțul 10w40.
Așadar eu ce pun?
Mulțumesc anticipat de rãspunsuri.
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Pai daca ai citit pe forum,ai vazut si parerile noastre...Vrei alta parere decat cele postate aici?
In primul rand trebuie sa vezi daca masina mananca sau nu ulei (sau cat mananca).Asta dupa ce mergi cateva mii de km.atentie,unele motoare nu mananca ulei decat la turatii mari,mers pe autostrada cu peste 120km/h.
Eu am acum in motor (Astra din semnatura) 0W40 Mobil-1 (recomandat de Dan Cuciureanu pentru aceste motoare.Inainte am avut 5W30 Castrol Edge.
Skip ads

  • SAluculesei

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2018

  • Mesaj Privat
Ideea este ca înainte de a face acei km eu vreau sa schimb toate consumabile. Am înțeles ca așa este recomandat sa se facã când se achizitioneaza o mașina SH.
  • SAluculesei

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2018

  • Mesaj Privat
danpet a scris:Pai daca ai citit pe forum,ai vazut si parerile noastre...Vrei alta parere decat cele postate aici?
In primul rand trebuie sa vezi daca masina mananca sau nu ulei (sau cat mananca).Asta dupa ce mergi cateva mii de km.atentie,unele motoare nu mananca ulei decat la turatii mari,mers pe autostrada cu peste 120km/h.
Eu am acum in motor (Astra din semnatura) 0W40 Mobil-1 (recomandat de Dan Cuciureanu pentru aceste motoare.Inainte am avut 5W30 Castrol Edge.

Care din cele doua mobil 0w40?


  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Pe al meu nu scrie "New Life".Eu cred ca ambele (din poze) sunt bune...daca au A3/B4.Vezi ca etichetele de pe bidoane se dezlipesc (au un semn in coltul de unde se trage-stanga jos) si dedesupt,apar alte etichete cu informatii,printre care si locul fabricatiei. Pe al meu scrie "Made in UE -France".

PS: Dupa aproape 5.000 km de cand am pus Mobil-1 0W40, am completat cu 3-400 ml,asta la revenirea din concediu,in vara,unde am mers si pe autostrazi (cam 200km).
  • mircea neicu

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
SAluculesei a scris:
danpet a scris:Pai daca ai citit pe forum,ai vazut si parerile noastre...Vrei alta parere decat cele postate aici?
In primul rand trebuie sa vezi daca masina mananca sau nu ulei (sau cat mananca).Asta dupa ce mergi cateva mii de km.atentie,unele motoare nu mananca ulei decat la turatii mari,mers pe autostrada cu peste 120km/h.
Eu am acum in motor (Astra din semnatura) 0W40 Mobil-1 (recomandat de Dan Cuciureanu pentru aceste motoare.Inainte am avut 5W30 Castrol Edge.

Care din cele doua mobil 0w40?
primul pare sa fie made in usa, care nu prea se mai gaseste la noi, al doilea e cel fabricat in belgia.
eu de aproape 8 ani am pus numai din cel american, zice lumea ca ar fi cel mai bun, pentru urmatorul schimb am cumparat insa new life pentru ca european car formula nu am mai gasit la vanzare.
oricare din ele este foarte bun pentru motor



Skip ads

  • SAluculesei

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2018

  • Mesaj Privat
Dacã vrei sa iei tot European Car formula îți pot da site-ul unde l-am gãsit eu. Nu îl pun aici ca sã nu se considere reclama.
  • bmihai_2005

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1,4 twinport
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Eu folosesc 5w30 GM-Dexos2, Am un astra 1.4 benzina din 2007 si are 125000 km .Masina am luat-o de la reprezentanta opel, de noua si nu am folosit decat uleiul recomandat.GM..Mentionez ca nu completez gram de ulei , de la schimb la schimb (revizia o fac la un an, caci nu fac mai mult de 15000 pe an). Acesta a fost si sfatul mecanicului de la opel , sa merg tot pe 5w30 GM, De ce as schimba uleiul?
  • DVatavoiu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2018

  • Mesaj Privat
Buna seara,
Am tot citit forumul in legatura cu cel mai ok ulei pentru z14xep.acum oscilez intre 0w40 mobil 1 si motul 5w40 x-cess..
Masina are 250 mii ( sper ca reali ) si acum are 5w40 castrol magnatec.la turatii constante de 3000-4000 se cam duce uleiul , dar am observat ca doar la viteze 100-130.
Intrebarea este care este mai bun la turatii mari? Multumesc.
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Motorul este obosit si de aceea consuma ulei.
Mergi pe 5w40.
Incearca si Mobil Super 3000 X1 5w40.
  • DVatavoiu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2018

  • Mesaj Privat
Mobil 3000 x1 a , avut inainte.la recomandarea mecanicului am pus castrol.sa fie mai ok 5w50?
  • ACAB
  • *
  • 1 mesaje
  • din 31 Jan 2019
  • Astra 2009 Z14XEP
  • Bucuresti
  • ACAB

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2019

  • Mesaj Privat
Salut, detin un opel astra h GTC 2009, 170.XXX km cod motor Z14XE 1.4, doresc sa fac schimbul de ulei cu un Mobil Super 3000 5W30 XE, pareri? mentionez ca uleiul v-a fi achizitionat din Germania
  • mariusroly

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2018

  • Mesaj Privat
Bunã! dețin un Opel Astra H 1.4 benzinã,an fab.2004,km bord 220.000 și vreau un sfat in legãturã cu ce ulei de motor sãi pun?ceva sfaturi? acum folosesc 5w30 Valvoline
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
La sfaturile de pe forum (daca ai citit cumva),eu am bagat anul trecut Mobil1 - 0W40. Am fost multumit de el,asa ca am cumparat din nou si urmeaza sa-l schimb acum.
Ai distributie pe lant (acelasi motor ca al meu).Ai schimbat-o?...Da-ne detalii despre cum merge masina.Mananca sau nu ulei (cat)? A mea mananca putin,dar acceptabil si numai la turatii mari (autostrada)..
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR