Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • buldozer2

  • Mesaje scrise: 738
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Bau Bau a scris:
Tai-Pan a scris:
Cosmin95 a scris:La mine nu e bifat nici DA nici NU..

In procesul-verbal de predare-primire a autovehicului este specificat ca revizia se face la 1 an sau 15k km?
La mine acolo scrie.


La mine este menționat clar 12 luni sau 30.000 km.
Am anunțat din timp ca nu doresc sa se menționeze pe carnetul de întreținere înjumãtãțire perioadei de revizie.

Am cerut explicații suplimentare despre aceasta înjumãtãțire și a rãmas ca mine😁



Treaba asta cu injumatatirea intervalului de service si chiar si a intervalului de schimbare a distributiei (la cele pe curea) are o logica! In Romania din cauza lipsei acute a autostrazilor media vitezei de deplasare e foarte mica, cam jumatate fata de vestul europei deci de aici rezulta ca la acelasi nr de km intre 2 rezivii motorul masinii tale va avea un numar dublu de ore de de functionare fata de al unei masinii care merge intr-o tara civilizata, ore in care se uzeaza uleiul, distributia etc! Acum daca nu ti la masina ta si nici nu ai de gand sa o ti prea multi ani sau prea multi km cel mai probabil nu o sa apuci sa vezi efectele acestor intervale de service lungi (uzuri premature prin motor, depuneri etc) si vor pica pe capul urmatorului proprietar!
Skip ads

  • GDom

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2018 1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2018

  • Mesaj Privat
Salut prieteni! Am si eu o nelamurire si anume : masina are 1500 km si la uzura uleiului imi arata 87%.Prima revizie e in decembrie.Daca pana atunci ajunge la 0 unde trebuie facut schimbul?
  • Rosenau

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2019

  • Mesaj Privat
Salut,
Revizia se face la reprezentanța de unde ai achiziționat-o sau faci o cerere de ofertã online.
  • GDom

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2018 1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2018

  • Mesaj Privat
Pana in decembrie cred ca trebuie sa fac vre o 3 revizii daca se duce asa de usor.21 mil.traiasca reprezentantele
Skip ads

  • GDom

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2018 1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2018

  • Mesaj Privat
Rosenau a scris:Salut,
Revizia se face la reprezentanța de unde ai achiziționat-o sau faci o cerere de ofertã online.

Daca ai fac eu schimbul si ma duc in dec la prima revizie poate sa vada ca i am mai facut eu un schimb inainte?
  • Rosenau

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2019

  • Mesaj Privat
Nu scade uleiul, la mine e ca în prima zi.
Aceastã informație furnizatã de ECU, defapt îți spune despre calitatea uleiului.
Eu mai am 24% pânã în Aprilie.
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
buldozer2 a scris:
Bau Bau a scris:
Tai-Pan a scris:
Cosmin95 a scris:La mine nu e bifat nici DA nici NU..

In procesul-verbal de predare-primire a autovehicului este specificat ca revizia se face la 1 an sau 15k km?
La mine acolo scrie.


La mine este menționat clar 12 luni sau 30.000 km.
Am anunțat din timp ca nu doresc sa se menționeze pe carnetul de întreținere înjumãtãțire perioadei de revizie.

Am cerut explicații suplimentare despre aceasta înjumãtãțire și a rãmas ca mine😁



Treaba asta cu injumatatirea intervalului de service si chiar si a intervalului de schimbare a distributiei (la cele pe curea) are o logica! In Romania din cauza lipsei acute a autostrazilor media vitezei de deplasare e foarte mica, cam jumatate fata de vestul europei deci de aici rezulta ca la acelasi nr de km intre 2 rezivii motorul masinii tale va avea un numar dublu de ore de de functionare fata de al unei masinii care merge intr-o tara civilizata, ore in care se uzeaza uleiul, distributia etc! Acum daca nu ti la masina ta si nici nu ai de gand sa o ti prea multi ani sau prea multi km cel mai probabil nu o sa apuci sa vezi efectele acestor intervale de service lungi (uzuri premature prin motor, depuneri etc) si vor pica pe capul urmatorului proprietar!


Cum crezi ca poate verifica logica ta dealerul sa iti injumateasca intervalul în cazul în care tu cumperi masina din Germania noua de la dealer cu 0 km și ii trece în planul de revizie intervalul standard indicat de constructor de 12 luni și 30.000 și tu o rulezi în Ro sau în alta tara bananiera? Republica Moldova are planul înjumãtãțit de service și tarile mai de la est.
România se încadreazã la intervalul de 30000. Este scris în carte. Nu inventat de mine.

Aaaa...dacã te prostește cineva ca se strica masina dacã nu ii faci revizie la 10000 km....e problema fiecãruia.
Acum depinde și de cati km parcurgi în 12 luni. Dacã faci 10000 ești fericit ca o sa ai motorul perfect fãrã riscul de a se deteriora prematur.
În ritmul asta de rulaj o sa te lase alte lucruri...dar motorul nu.
Este decizia fiecãruia când face revizia...dar e bine sa te informezi și sa iei decizia în cunoștințã de cauza. A dat exemplul un coleg referitor la excrocheria celor din SUA în care le recomandau sa schimbe uleiul la 6000 mile...ca se strica motorul altfel....când uleiul ala ținea 17-19000 mile.
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Bau Bau, tu chiar crezi/stii ca e mai bine pentru motor sa schimbi uleiul la 30k km?!🤔
Sau crezi/stii ca schimbarea mai rapida (la 15k sau 8k km) nu aduce niciun beneficiu motorului?
Nu este adevarat faptul ca regimul de exploatare al masinii in Romania este complet diferit de cel din tarile care au infrastructura dezvoltata?
Sau nu conteaza ca motorul functioneaza un nr dublu de ore si realizeaza un nr triplu de rotatii pentru a parcurge aceeasi distanta, comparativ cu tarile care au infrastructura?
Multi producatori de autovehicule recomanda schimbul la 30k km sau un an, dar putini producatori de ulei au cate un sortiment care spun ca poate fi schimbat in acest interval.....evident, la un regim de mers civilizat.
Un paradox, nu-i asa?
Tu schimba-l cand vrei, dar lasa-i pe altii sa-l schimbe mult mai devreme.


Ultima modificare facuta de Tai-Pan la Mie 23 Jan, 2019 2:24 pm, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
otep a scris:Salutare,

Am si eu o intrebare: Am ~3400 km cu masina, luata din septembrie 2018, masina rulata mai mult prin oras.
Ieri dupa ce am oprit la un supermarket, m-a mancat undeva sa verific uleiul, nu prea era un plan perfect orizontal, oarecum masina aplecata usor inspre fata dar nu prea mult.
1. Am mirosit uleiul si mirosea a benzina.
2. Era peste prima linie (de sus in jos). Parca imi amintesc ca trebuia sa fie la jumate Confused ultima data cand am verificat.

Cat de panicat trebuie sa fiu ? Azi am mers linistit cu ea, chiar uitasem...

Verificarea uleiului se face cu masina in plan orizontal.
Dimineata sau dupa minim 4 ore de la oprirea motorului, nivelul uleiului trebuie sa fie pe maxim.
Uleiul din motor are, inevitabil, si un miros de benzina....
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
GDom a scris:Salut prieteni! Am si eu o nelamurire si anume : masina are 1500 km si la uzura uleiului imi arata 87%.Prima revizie e in decembrie.Daca pana atunci ajunge la 0 unde trebuie facut schimbul?

Oil life este un count down timer.
Depreciaza cu ~ 2% pe saptamana, astfel incat dupa un an ai 0%.
Depreciaza mai repede daca parcurgi mai mult de 82 km/zi, 575 km/saptamana, 2500 km/luna.......
Daca dupa o perioada de depreciere mai rapida (ai parcurs mai multi km), revii la un parcurs mai linistit (parcurgi mai putini km) si te vei incadra in 2500 km/luna, astfel incat sa nu depasesti 30k km/an, vei avea 0% tot la un an.....
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Sorry
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Tai-Pan a scris:Bau Bau, tu chiar crezi/stii ca e mai bine pentru motor sa schimbi uleiul la 30k km?!🤔
Sau crezi/stii ca schimbarea mai rapida (la 15k sau 8k km) nu aduce niciun beneficiu motorului?
Nu este adevarat faptul ca regimul de exploatare al masinii in Romania este complet diferit de cel din tarile care au infrastructura dezvoltata?
Sau nu conteaza ca motorul functioneaza un nr dublu de ore si realizeaza un nr triplu de rotatii pentru a parcurge aceeasi distanta, comparativ cu tarile care au infrastructura?
Multi producatori de autovehicule recomanda schimbul la 30k km sau un an, dar putini producatori de ulei au cate un sortiment care spun ca poate fi schimbat in acest interval.....
Un paradox, nu-i asa?
Tu schimba-l cand vrei, dar lasa-i pe altii sa-l schimbe mult mai devreme.


Pe același principiu sa fim mai calolici decât Papa sa îl schimbam dupã fiecare drum.😁😁
Eu sunt de pãrere ca dacã folosim uleiul recomandat de producãtor și intervalul de service recomandat de constructor nu de dealer, in cazul unui motor care în 5 ani (cu garanție extinsa) dacã parcurge 30000 km va atinge 150000. Voi ce ziceți? Dacã e sa crape cine îl plãtește?

Putin probabil sa crape.
Fiecare ca e ce vrea cu banii lui. Doar ca nu poate sa justifice revizia la 8-10 k km pentru ca nu se justifica.
Singura dar singura varianta care se poate lua în calcul la o revizie la nr de km mai putini ar fi dacã se ia în calcul orele de funcționare motor. Doar ca Astra nu intra în categoria Utilaje 😁😁.
În concluzie fiecare face revizia "dupã ureche" la 5-7-10 k km sau respecta ce este menționat în carte. La fel este și cu auto-medicamentatia. Ia mai multe pastile ca e mai bine. 😁 😁.

PS: parca mi-aș face service....și vin cu oferte bune de revizie 4+1 gratis dacã se efectueazã la maxim 5000 km.😁😁😁😁
Skip ads

  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Eu zic ca se justifica sa platesti pentru schimbat uleiul mai repede, dar nu se justifica sa platesti pentru AFL si Navigatie!
Fiecare cu viziunea lui.......
Tot la nr de ore de functionare si nr de rotatii ale motorului se rezuma totul.......
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Depinde în ce unghi privești. Cu AFI ai mai multe șanse sa castigi pariul cu Moartea. Cei care au afl pot confirma vizibilitatea net superioara vs halogen.
Dacã fac reviziile ca la carte nu ma expun la nici un risc.
Navigația este jumãtate moft pentru ca jumãtatea rãmasã este super utila. Da exista tot felul de variante cu waze, GPS..etc...
Dar fãrã arata ca un Mercedes cu jante de tabla 😁😁😁
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Bau Bau, atata vreme cat tu faci schimbul de ulei (reviziile anuale) pana in 15k km, nu are rost sa sugerezi ca este bine sa se faca la 30k km.......
Ma faci sa ma gandesc la alte alea....... gen sa moara capra vecinului!
No offence.
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Eu am consum de 7% pe toata durata de viata a masinii, mers preponderent extraurban. (Se poate vedea pe OnStar)
In conditiile astea, niciun mecanic nu poate sa-mi spuna ca mi-am batut joc de motor si ca pierd garantia, in contextul in care prima revizie a fost la 13.500, iar a doua la ~ 32.000. (Tinand cont ca nu am fost de acord cu injumatatirea intervalului de service.)
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Cosmin,
Eu zic sa vb cu dealerul............
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
https://www.auto-bild.ro/sti...mw-x6-151427.html

Razz
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Seamana cu masina de la Google Street View😂😂😂

X6 le oricum e o masina deloc practica. Care incearca sa faca de toate, dar nu face nimic. Doar reda manele pe strazile aglomerate Smile))
Parerea mea,
Vrei sport, M5 M6.
Vrei offroad, Toyota Land Cruiser. 😎
Vrei discutii pe forum? Opel Astra J Sedan. 😂
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Diferențe culoare intre faza scurta AFL și proiectoare galbene😩
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR