Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X
  • ANan

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Aia cu proiectatul de youtube era un bug in AA(AndroidAuto) care a fost fixat prin ianuarie februarie si acum nu mai merge warkarroundul pt android auto. nu are nici o treaba cu navigatia de pe masina.
Skip ads

  • deleted-94154

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Buna seara. Am fost surprins sa constat ca, desi am activat blocarea portierelor de la 15 km/h, in timpul mersului acestea se pot deschide din interior, pur si simplu, actionand manerul cromat. Ulterior, am blocat portierele din butonul de pe bord (inchiderea centralizata) si situatia s-a repetat. Este ceva normal sau trebuie sa activez o functie din meniul referitor la setarile vehiculului pentru ca portierele sa nu poata fi deschise din interior, decat daca se doreste, desigur (am verificat, dar nu am gasit nimic referitor la acest aspect)? Multumesc.
  • deleted-119013

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Este normal, se blocheazã pentru exterior, de la interior trebuie sã o poti deschide in caz de accident. Mașinile din generațiile mai vechi se incuiau si interior si exterior. Curiozitatea mea este dacã actionezi mânerul o singurã datã. La Astra spre exemplu, trag o datã și se descuie ușa respectivã (tamburusul se ridicã) iar la a doua acționare se deschide ușa. Pentru copii, in spate, se folosește blocarea ușilor dedicatã.
  • deleted-94154

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2014

  • Mesaj Privat
La prima actionare a manerului cred ca se rabateaza oarecum (daca pot spune asa), nu se deschide in mod direct. Multumesc pentru raspuns.
Skip ads

  • DeeaS

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2019

  • Mesaj Privat
Pentru a bloca portierele ca si siguranta pentru copii atunci cand deschideti ușa pe lateral este un buton care trebuie invartit cu cheia, pe urma se vor deschide doar din exterior când masina este descuiata.
  • deleted-94154

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Despre blocarea portierei din dreapta/spate pentru protectia copilului deja stiam, insa activarea acelei sigurante nu blocheaza toate portierele. Se pare ca trebuie sa ma obisnuiesc cu acest sistem; preocuparea mea o reprezenta faptul ca diferite persoane au tendinta nesanatoasa de a incerca sa iasa din masina fara a se asigura, deschizand ignorant portiera atunci cand masina este pe punctul de a se opri, ceea ce, uneori, poate avea consecinte nedorite.

Lasand la o parte acest aspect, dupa aproape 1.000 km, am identificat o serie de puncte forte ale masinii (1.2 - 130cp): estetica exterioara placuta; interiorul ceva mai conservator ii confera o nota de stil, spatiul interior generos, consumul extern 5,5l/100km - condus in limitele de viteza (pentru intern nu am circulat suficient pentru niste date relevante), accelerare buna, inclusiv de la turatii mai joase (aprox. 2000 r/pm), multitudinea de assist-uri utile, sistemul de franare foarte eficient, stabilitate excelenta chiar si la bruscari ceva mai violente, inclusiv la depasiri/schimbare de banda, AndroidApp.


Printre punctele mai putin forte: ma deranjeaza faptul ca schimbatorul de viteze pare a fi uneori imprecis (e posibil sa fie o problema de acomodare); denivelarile nu trec neobservate (probabil tranzitia de la garda la sol joasa la cea ceva mai inalta), vizibilitatea foarte redusa la iesirea din parcare cu spatele.
  • deleted-119013

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Are cineva echiparea Essentia?
Sunt curios :
1. Cu jantele pe 16 are ceva degajament sau garda la sol e aproape aceeasi cu cea a unui sedan?
2. Are plafoniera in spate?
3. Radio R cu 4 difuzoare - difuzoarele sunt in toate portierele sau sunt doua in bord si doua in portierele din fata?
4. Toate geamurile sunt electrice sau doar cele fata?
  • vizitator

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
1.garda la sol e mai mare decat la orice sedan, mai ales la partea din spate; poti sa urci cu el borduri pe care, spre exemplu cu Opel Astra nici vorba sa le urci
2.nu imi mai amintesc
3. eu am vazut ca avea 2 difuzoare in usile din spate si 2 in usile din fata
4.toate geamurile sunt electrice.
Skip ads

  • deleted-119013

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Mersi frumos de raspuns
  • eLgin

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2019

  • Mesaj Privat
LuciusVerus a scris:vizibilitatea foarte redusa la iesirea din parcare cu spatele.


Aici ajuta mult camera, eu am luat aceasta echipare si nu regret.
  • NCatalin52

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2019

  • Mesaj Privat
Salut, pe Innovation exista o setare astfel incat sa nu se mai plieze/deplieze automat oglinzile la incuierea/deblocarea portierelor? Cum se poate face asa ceva?
  • alc2

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2005

  • Mesaj Privat
LuciusVerus a scris:
Printre punctele mai putin forte: ma deranjeaza faptul ca schimbatorul de viteze pare a fi uneori imprecis (e posibil sa fie o problema de acomodare); denivelarile nu trec neobservate (probabil tranzitia de la garda la sol joasa la cea ceva mai inalta), vizibilitatea foarte redusa la iesirea din parcare cu spatele.

Perfect de acord cu tine , aceleasi aspecte le am sesizat si eu la un recent drive test plus vibrartiile celor 3 cilindri se simt uneori , in pedale mai ales .
La aspectele pozitive mentionate de tine as adauga o izolare fonica buna .
Skip ads

  • vizitator

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
la GrandlandX se simt putin vibratiile cilindrilor...mi se pare ca la noul Ford Focus 1.0 ecoboost se simt mult mai rau.
  • deleted-94154

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Nu am remarcat nici un fel de vibratie a motorului, este foarte silentios, mai ales la relanti si turatii joase. Intr-adevar, masina este foarte bine izolata fonic.
  • kk333

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2019

  • Mesaj Privat
Salutare, varianta innovation are in dotarea standard avertizarea pentru unghiul mort in oglinzi?
  • everaldo78

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Da,o are.
  • kk333

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2019

  • Mesaj Privat
Multumesc!
  • eLgin

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2019

  • Mesaj Privat
Eu zic sa verifici la dealer, inainte o avea, acum nu mai sunt asa de sigur, am vazut ca au tot scos optiuni din dotarea standard si le-au bagat la optionale.
  • kk333

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2019

  • Mesaj Privat
Am întrebat și dealerul. Inițial nu a știut sa imi spunã, acum însã pare ca nu este inclusã aceasta opțiune ca standard pentru innovation.
  • vizitator

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Sigur nu o are! O fi fost la comenzile de anul trecut, dar in acest moment varianta de dotari Innovation nu are avertizare unghi mort. (dupa cum nu are nici scaune sport sau AGR).
Skip ads

  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR