Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Ar trebui o inspecție minuțioasã la tot ce înseamnã articulații (fațã+spate), e posibil sã ai ceva bai pe la ele...
Skip ads

  • DJIO
  • *
  • 39 mesaje
  • din 25 Apr 2008
  • Astra 2001 Z16SE
  • Caras-Severin
  • DJIO

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Am fost ieri la un mecanic si nu a gasit nimic neinregula. Nu bate nimic, de amortizat la damburi si gropi amortizeaza. Numai la viraje stranse sau miscari bruste de volan stanga dreapta se lasa prea mult pe spate.
A dat si el o tura cu masina si lui i se pare cat de cat ca se comporta normal, ca e masina de familie nu e masina sport. Eu o am de 9 ani si stiu ca nu facea asa inainte.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
pai nu facea asa inainte pentru ca amortizorul si-a mai pierdut din caracteristici. mergi si pune masina pe un stand pentru testarea amortizoarelor si vei vedea cat mai este capacitatea de amorsare in procente... este un test mai mult decat concludent. (asta daca nu ai urme de ulei curs pe la ele)
  • DJIO
  • *
  • 39 mesaje
  • din 25 Apr 2008
  • Astra 2001 Z16SE
  • Caras-Severin
  • DJIO

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Inainte statea bine masina pe curbe. Acum de cand am schimbat amortizoarele si arcurile numai sta asa bine. Fac de 3 ani drumuri pana la Cluj, iar daca stii portiunea de drum Turda Cluj unde este drum european, teoretic sub 90 nu ar trebui sa o lasi. Acum trebuie sa reduc pana la 70 in unele curbe pt ca nu o mai simt stabila. Ea sta pe drum, simt rotile pe drum, dar face balans pe spate.
Am facut test acum o luna, inainte sa schimb amortizoarele. Pe fata erau ceva de genu 56-58 si spate 48-50. Oricum e cam irelevant testul acela. Nu cred ca exista in tara un stand special pt amortizoare.
Curse nu sunt nici pe fata nici pe spate.
Ma bate un gand sa le schimb dupa concediu cu Sachis Advantage cum erau initial pe masina, dar nu stiu unde as putea gasi originalesi nu fake.
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Dacã am înțeles bine, ai schimbat amortizoarele doar pe spate...pãrerea ta cã testul de amortizoare nu e concludent este (total) greșitã, dar nu intru în polemici...faptul cã amortizoarele fațã sunt în jur de 50% spune multe ptr cine poate și vrea sã înțeleagã...faptul cã nu le-ai schimbat încã (dar le-ai schimbat pe spate) și totuși pretinzi o ținutã de drum bunã, este inexplicabil ptr mine, dar rãmâne opțiunea ta (absolut) personalã...de a vâna vrãjitoare (strictly my 2 cents opinion), când ai adevãrul sub nas...
  • DJIO
  • *
  • 39 mesaje
  • din 25 Apr 2008
  • Astra 2001 Z16SE
  • Caras-Severin
  • DJIO

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Exact. Doar pe spate am schimbat amortizoarele momentan. Daca as stii 100% ca problema balansului de pe spate provine de la amortizoarele fata, maine ma duc si le schimb. Dar sa le schimb si pe fata si pe spate, plus altele ...totusi e cam mult.
Oricum de schimbat o sa schimb ceva dar nu stiu cu ce sa incep.
Nu am incredere din simplu motiv ca amortizoare de top noi nu afiseaza rezultate mai mari de 80%. Eu sunt convins ca acum daca le testez pe cele de pe spate, noi fiind cu vreo 1000 km, nu arata mai mult de 70. (Probabil ca si in functie de stand).
Tipul de la stand mi-a rcomandat sa nu le achimb nici pe cele vechi de pe spate. Sunt in valori normale. Din ce mai citisem valori pt amortizoare bune erau cuprinse si chiar intre 40-60 %
Tinuta de drum e buna in limita bunului simt. Daca nu abordezi virajele in forta e ok. Se poate lua curba pe autostrada la 120km/h virand putin si usor volanul, dar intr-un sens giratoriu mic/ingust daca ma invart cu 20-30 se simte cum se inclina spatele. (Mai mult decat ar fi normal). Asa face si la viteze mai mari in curbe mai stranse, dar pun frana pt siguranta.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Înclinarea în viraje poate fi influențatã de arcuri, barã/bãri stabilizatoare( și tot ce ține de ele, eventual bielete antiruliu), la toate referindu-ne cã fiind moi.
O ținutã de drum poate fi influențatã negativ de o geometrie neconformã a unghiurilor de pe ambele punți
  • DJIO
  • *
  • 39 mesaje
  • din 25 Apr 2008
  • Astra 2001 Z16SE
  • Caras-Severin
  • DJIO

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Citisem pe net ca arcurile nu ar interveni in balansul de barca.....dar ma cam indoiesc de asta. Amortizoarele fac balans doar sus jos, iar bucsele stanga dreapta.
Dupa concediu o sa incep cu bucsele pe spate. Sper sa fac rost si de niste arcuri de test, dupa care voi face si geometria.
Daca nici dupaia nu e bine, trec pe amortizoare fata si iar spate sau chiar arcuri daca mai este nevoie.
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Tendința e bunã. Ultimul lucru la care sã te gândești sunt amortizoarele proaspãt schimbate....în ordine logicã. Altfel sã nu excluzi nimic suspiciunii....surprize pot apãrea și cu piese noi. Baftã!
  • DJIO
  • *
  • 39 mesaje
  • din 25 Apr 2008
  • Astra 2001 Z16SE
  • Caras-Severin
  • DJIO

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Aia clar. De asta luam in calcul si amortizoarele de pe spate. Cine stie ce fake-uri am luat. Mersi!
  • andronachi victor

  • Mesaje scrise: 281
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Revin daca imi permiteti cu amanunte,In momentul schimbarii amortizoarelor am schimbat tot la ea,adica i-am facut fata toata,bucsi,pivoti,capete de bara,tot plus ca am schimbat si arcurile.Precizez ca arcurile erau suedeze,nu mai stiu firma dar incepea cu K,Presupun ca schimband tot la masina de aceea am si fost extrem de multumit.
  • DJIO
  • *
  • 39 mesaje
  • din 25 Apr 2008
  • Astra 2001 Z16SE
  • Caras-Severin
  • DJIO

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Am revenit din concediu si m-am pus pe treaba. Am fost la alt mecanic si mi-a sugerat sa nu schimb bucsele de pe spate pt. ca arata inca bine si sa schimb amortizoarele pe fata.

Am comandat 2 bucati amortizoare fata KYB, flansele si rulmentii si le-am inlocuit azi. Dupa 3 km prin oras pare ca totul sa fie ok, sa isi fii revenit masina la normal. O sa o testez si la un drum in afara orasului zilele astea.

Concluzii: testul de amortizoare a fost cam irelevant, degeaba aveam 56-58% ca in curbe si la miscari bruste de volan amortizoarele si au cam spus cuvantul ca sunt pe duca. Dupa demontaj s-a constatat ca erau cele originale, nu au fost schimbate niciodata.
Poate nu ca o regula generala dar poate ar fii bine cand mai apar probleme la amortizoare sa fie inlocuite toate 4 odata si nu pe rand 2-2 ca mine.

Pentru cei interesati o sa postez si niste poze si preturi la produse.

Amortizor fata KYB - 196
Rulment sarcina amortizor Sachs - 49
Rulment sarcina suport arc Sachs - 53



Interesant este ca flansele au fost Sachs si prima data dar acum au coduri diferite si arata putin diferit pe spate. Codul vechi pare sa fie cel original GM. Sper sa tina si acestea la fel de mult ca primul set. (Peste 25000 km si inca nu bateau)
Multumiri pentru ajutor!
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Mã bucur cã ai rezolvat simplu: amortizoare fațã.
  • GEricCondea

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 1999 X14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Salut. Va rog o sugestie de marca amortizoare spate astra g în 2 uși, 1999, 1,4 16valve,x14xe. Am pu acum aprox un an Monroe și cred ca sunt fake, sunt f moi și când apãs pe spatele mașinii face ca barcã, de doua, trei ori, plus ca la unele denivelãri când am și persoane în spate bate ceva stil fier pe fier.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Manifestarea e de amortizoare moarte, pe post de mobilier...
Un raport preț/calitate bun au KYB(Kayaba). Dacã vrei mai rigid (și zic eu și mai fiabil), opteazã ptr gaz, ptr confort ia cu ulei (dacã sunt disponibile)...
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Seamana cu ce am trait eu. Apasam pe bara spate si parea ca amortizoarele spate sunt terminate... Doar ca defapt cele de pe fata erau terminate. Si ce sa vezi, ma apuc sa demontez... si fix ca in poza de mai sus, erau cele originale ale masini, Sachs... 232.000km in bord. Asadar am luat pe fata Sachs cu eticheta albastra de pe Net, au fost la pret OK, vad ca stau bine... sunt pentru arcuri normale + arcuri de drumuri gele... deocamdata par in regula. Acum masina sta diferit pe viraje, chiar daca am un amortizor partial curs pe spate totusi masina sta bine pe curbe asa ca mai aman o vreme schimbarea amortizoarelor pe spate. O sa iau KAYABA Excel G pe spate, pentru ca am luat o pereche de Excel G pentru Vectra B, le am deja de 5 ani si sunt in stare foarte buna chiar si acum.
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Pe spate la Zafira am pus "aproape" cele mai ieftine gasite, pe Autokarma (cele de pe masina fiind terminate, curse) si dupa aproape 1 an si omorate prin incarcarea masinii cu biscuiti Very Happy (dale de pavaj) aproximativ 600 kg la un drum (doar pe spate si carate pe un drum off road Very Happy aproximativ 9 tone) au cedat, am pus Starline (cred ca cele mai ieftine) si inca merg foarte bine dupa aproape 1 an ( incarcata destul de des ), dupa parerea mea "se" si "s-au" comportat mai bine decat amortizoarele fata, vestita firma KYB care nu imi plac cum se simt pe masina, dar........ nu imi vine sa mai dau iar 400-500 lei pentru alte amortizoare
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
He heee... eu unul dupa ce am pus KAYABA Excel G pe Vectra B si am vazut ca sunt absolut OK... intr-un final a venit vremea sa-i pun si amortizoare pe fata, deci m-am dus la magazinul de unde cumpar de obicei, raport excelent pret/calitate/servicii... si am intrebat: ,,Care amortizoare ati vandut pentru Vectra B pe fata si nu s-au mai intors in garantie?" Raspuns : BOGE sau KAYABA, si nu altele. Doar ca nu se mai incadrau in pret, ca deh... masina veche. Hmm, m-am gandit eu... hai totusi sa nu iau amortizoare chiar turcisme, dar nici astea doua de care mi-a zis magazinul din Sibiu ca ar fi OK ca îmi par cam scumpe, deci intr-un final am luat MONROE... Asa ca acum, român prin România... ,,ma bucur,, de amortizoare franceze, perfect functionale, dar foarte moi pentru drumurile noastre, probabil însa alegerea ,,confort,, pentru drumuri de prin Franta. MARE diferenta intre KAYABA Excel G de pe spate si cele MONROE de pe fata. In fine, chiar nu vreau sa dezvolt pe acesta tema, amortizore moi pe Vectra B... pentru ca probabil o sa umplem ,,n,, pagini. Nu sunt multumit, dar in mod nesurprinzator am primit... exact atat cat am platit, nimic mai mult... deci consider ca as fi cam ipocrit sa critic ceea ce am.

Asta am platit, asta am primit si cu asta mergem mai departe. Atat cat va merge.
  • GEricCondea

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 1999 X14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Aprox la ce preț e un amortizor Kyb pt spate de astra g, 1,4,16v, din 1999,in doua uși?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR