Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • black_soulwhite

  • Mesaje scrise: 530
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z19 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Seara buna la toti , vin si eu cu o intrebare si anume se pare ca radiatorul de ac are marginea de jos rupta in partea dreapta si bate in scutul de plastic al mastii!Ma gandeam sa i rup bucata de tot , dar ma lovesc de o problema si anume , masca este prinsa in trei cleme de plastic pe jugul motor si nu mi dau seama cum sa le scot?Nu ma intereseaza sa mearga ac ul , ca oricum vine iarna , ori vand caruta intre timp.
Skip ads

  • Acidutzu

  • Mesaje scrise: 365
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Dai o gaura in tabla aia rupta si il prinzi cu un colier de plastic de o conducta care iese din radiator.
Daca rupi de tot tabla aia o sa inceapa sa se dezmemebreze rand pe rand toate conductele de agent frigorific din radiator. Tabla aia sustine fagurele de aluminiu si implicit conductele din radiator.
La mine spoilerul din fata este prins cu trei suruburi de sasiu (parca asa tin minte). Masca de radiator nu are cum sa fie prinsa in cleme de plastic de jugul motorului. (Apropo la opel motorul are jug ?)
  • black_soulwhite

  • Mesaje scrise: 530
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z19 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Poate nu m am exprimat eu bine dar masca fata(spoiler) are în prelungire un mic scut de plastic care este prins de "sașiu" cu 3 bride gen cuie lungi din plastic. Alea nu as vrea sa le rup pentru ca sigur costa și nu se gãsesc , ori dacã le rup ce as putea improviza acolo sa nu trancane ulterior?Se mai numește punte fata sau jug motor , deci are. Mulțumesc pentru rãspuns , și o zi buna.
  • Mihai.P

  • Mesaje scrise: 332
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Eu am prins acel scut cu 3 coliere de plastic si nu troncane. Prinderea originala s-a pierdut demult printr-un service necunoscut. Meseriasul care le-a pierdut il prinsese cu sarma, ca la tara...
Skip ads

  • black_soulwhite

  • Mesaje scrise: 530
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z19 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Am rezolvat momentan cu o faseta si este ok fara a gauri ceva(am scos grila de sus si din spoiler).In viitor am in vedere desi este destul de scump radiatorul fiind cu vaporizator parca , si apoi vidarea plus umplerea instalatiei cu freon.
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Am fãcut eu operațiunea asta in varã.
Radiator 300 lei, poate și ieftin daca iei ceva chinezãrie, vidat și încãrcat 100lei.
  • Acidutzu

  • Mesaje scrise: 365
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2015

  • Mesaj Privat
"Tot patiul e priceput ! " Eu nu am ajuns sa schimb radiatorul dar cred ca voi fi nevoit la prima-vara.
La fel s-a rupt si la mine traversa de jos de la radiatorul AC. Am reparat-o cum am zis mai sus si apoi m-am uitat la preturi. E cam cum spune alexx1402 .... aprox 400 ... 500 lei. cu tot cu manopera si freon.
  • black_soulwhite

  • Mesaje scrise: 530
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z19 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Am gãsit pana în 250 de lei unul nou , și încãrcarea plus vidarea undeva la 150...am noroc ca nu plãtesc manopera.Momentan rãmâne asa ca vine iarna și nu vreau gauri în buzunare.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR