Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
daca zici ca ai gasit ulei pe furtunasele de vacum atunci problema este la pompa de vacum posibil... vezi ca este un tutorial legat de problema asta si cum poate fi rezolvata. Ar fi bun un test de vacum pe instalatie sa vezi daca face sau nu suficient vacum. Cu frana cum stai nu este un pic mai tare?... EGR-ul l-ai verificat daca tine vacum (sa nu aiba membrana fisurata).
La ce te referi ca "era ulei in supapa de la clapeta de acceleratie" ca eu nu stiu sa aiba asa ceva Y20DTH (fa o poza la ea eventual)...
Skip ads

  • tavymann

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 y2odti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Am revenit si am rezolvat problema dupa 3 zile de chin si cautari ,problema era debitmetrul de aer am fost la tester si ii dadea debitmetrul de aer scotea undeva la 400 si cva de nu stiu ce cum se calculeaza si el trebuia sa scoat turat vreo 800 mi a pus mecanicul un debitmetru de la el si am facut o proba diferenta de la cer la pamant merge foarte bine cu al lui toata operatiunea m a costat 350 roni cu totul tester manopera si debitmetrul de aer asta era problema.Si cu aceea supapa de care va povesteam ca am gasit o plina cu ulei e vn de cea de la clapeta de pe admisie care deschide voletii dar si in EGR am gasit ulei am bagat cu o seringa motorina in EGR si supapa de la voleti si le am spalat cam asta a fost problema mea multumesc pt ajutor si pt raspunsuri va doresc drumuri bune si fara probleme .
  • truck_mihai

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Spania
  • Masina: Ampera 2013 X30f
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Probare electrovalve cu o siringa :


https://youtube.com/watch?v=xt0MgKx-O_U
  • cod03c

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Am schimbat electrovalvele intre ele,mașina nu mai trãgea,supapa de sub turbina stãtea cu tija scoasã în permanențã,am luat electrovalva din dreapta,in care intra furtunul alb și am pus-o în locul celei de la turbinã,este problemã dacã merg așa pânã iau una buna?
Skip ads

  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Și eu am electrovalva de la clapete stricata de ani de zile: merge mașina fãrã probleme. Eu am învârtit-o cu aia de langa turbina.
  • cod03c

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Salut!Am schimbat electrovalvele intre ele,mașina nu mai trãgea,supapa de sub turbina stãtea cu tija scoasã în permanențã,am luat electrovalva din dreapta,in care intra furtunul alb și am pus-o în locul celei de la turbinã,este problemã dacã merg așa pânã iau una buna? Mulțumesc!
  • MCsaba

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Salut, care electrovalva ai schimbat-o, mã poți ajuta și pe mine cu o pozã, te rog?
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Salut
Vezi la pagina 1 de la acest topic cele doua poze pe care le vrei. In prima poza din primul post sint cele doua electrovalve din zona bateriei si in cea de-a doua este cea de linga filtrul de aer.
Ai grija ca doar doua sint identice - cred ca cele doua gri - iti poti da seama de asta caci au si codurile identice (codurile sint scrise pe capace).

Poate iti raspunde si colegul.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR