Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • Mihai.P

  • Mesaje scrise: 332
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Teoria spune ca acele clapete din galeria de admisie, sau in engleza swirl flaps, sunt inchise la turatii mici pentru a se crea turbionarea aerului care intra in cilindru si se deschid la turatii mari cand nevoia de aer a motorului e mare.
Clapeta de acceleratie in schimb face ce zici tu, adica se deschide cand pui contactul si se inchide la oprirea motorului, aceasta are rolul de a opri aerul care intra in motor pentru o oprire lina.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,662
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Z17DTL de 80cp (2003-2005) dar si Z17DTH de 101cp (2004-2007)- ambele motoare avand pompa+injectoare+ECU BOSCH... NU AU aceasta capsula vacuumatica comandabila in mod activ de catre ECU, sunt doar clapete ce lucreaza in regim ON/OFF. Doar Meriva A 1.7cdti (2003-2007) avand cod motor Z17DT si pompa+injectoare+ECU Denso are un management activ al clapetelor din admisie si pe acest motor intradevar functioneaza gradual, asa cum ai scris mai sus.

Mai multe detalii gasesti aici (daca ai rabdare sa citesti ce am scris eu in topicul respectiv).
  • Mihai.P

  • Mesaje scrise: 332
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Nu te pot contrazice deocamdata pentru ca pe motorul meu clapetele sunt blocate pe pozitia inchis. Totusi imi aduc amintesc ca la test cu opcom clapetele primeau comanda de deschidere la turatii mari. Am sa refac testul si o sa revin cu rezultatele.
  • zaliviu

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Mulțumesc pentru sfaturi. Așa o sã fac, o sã verific electrovalva turbo atunci când se mai încãlzește afarã. Admisia și clapeta sunt curãțate și funcționeazã
Electrovalva de la turbinã nu am umblat la ea pânã acum.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR