Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Daca e pe curea, da. In funcție de motorizare se schimbã la x km, sau la x ani, care se împlinește prima.
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Da, daca vei lua manualul vei gasi ca producatorul recomanda schimbarea distributiei originale la 10 ani sau 150 000km dar noi fiind in romania se recomanda la 4 ani sau 60 000(nu ai mers constant, diferenta mari de temperaturi dintre iarna si vara). Momentan nu am depasit anii dar am depasit rulajul, acesta invartindu-se in jurul cifrei de 75 000. Dar ma rog, nu trebuie obligatoriu schimbata, se pot verifica cureaua, rolele si pompa.
  • black_soulwhite

  • Mesaje scrise: 530
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z19 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Seara buna , mai patit cineva sa aibe cureaua la accesorii frecata doar pe o portiune?In partea dinspre filtru am observat astazi ca este destul de stearsa si nu as intelege cauza.Sa frece undeva , dar asta ar insemna ca ar fi pe toata lungimea ei si nu doar intr un loc nu?Sa fie intinzatorul si cumva in mers cand lucreaza sa frece?Cureaua are doar 30 de mii.
  • Swerige

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Va salut! Pentru Astra H, motor Z17DTH, va rog sa-mi recomandati cel mai bun brand:
-distributie
-curea accesorii
-pompa apa
Sincere multumiri.
Skip ads

  • Mihai.P

  • Mesaje scrise: 332
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2015

  • Mesaj Privat
- continental
- continental
- la pompa nu stiu, dar de ce o schimbi? E pe cureaua de accesorii, se schimba doar daca are probleme. De exenplu a mea este originala, nu am schimbat niciodata.
  • Swerige

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns.
Pompa de apa nu are probleme, dar mi s-a recomandat schimbarea ei in momentul schimbarii distributiei. Si eu sunt de aceeasi parere: de ce trebuie schimbata din moment ce nu sunt probleme in functionare?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ca sa nu dai tel la platforma.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Swerige a scris:Multumesc pentru raspuns.
Pompa de apa nu are probleme, dar mi s-a recomandat schimbarea ei in momentul schimbarii distributiei. Si eu sunt de aceeasi parere: de ce trebuie schimbata din moment ce nu sunt probleme in functionare?

Daca esti priceput cu sculele, ia-ti o pompa noua si fa-ti un pachet de interventie pe care-l pui in portbagaj de fiecare data cand iesi din judet cu masina:
- pachetul cuprinde pompa de apa noua, garnitura noua, lama de cutter, smirghel fin.
- sa ai si o trusa de tubulare necesara pentru cazul in care e nevoie sa schimbi pompa pe loc.
- nu uita sa pui in portbagaj si o inelara cu cot de 15 cu care sa slabesti intinzatorul curelei auxiliare cand scoti cureaua.

La Astra G 1.7cdti 2004 a sotiei am inca pompa de apa originala si nu da semne ca a obosit in 250.000km. Dar la Vectra B 1.7TD m-a lasat pompa de apa exact dupa ce am ajuns in Munchen (nu era originala, era SKF cu melc nu cu palete si avea doar 60.000km de la schimbare). Noroc ca am avut sculele necesare, pompa nu am avut si atunci a trebuit sa iau una cu EUR si livrabila in 24h. Deci am schimbat-o la fata locului a doua zi, dar cu ocazia aia m-am invatat minte si de atunci am una de schimb in portbagaj.

L.E:
Daca ies din tara cu motor ISUZU am in portbagaj un redresor+o baterie incarcata de schimb pentru cazul in care ma lasa alternatorul Hitachi. Nu de alta dar NU vreau sa fiu in situatia sa ma opresc fara voia mea pe undeva doar pentru ca nu mai am incarcare si s-a terminat curentul din ,,bacterie,,.
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pompa de apa sigur este cea din fabrica, cat sa tina? Daca mecanicul a spus ca trebuie schimbata atunci nu este prost si are experienta. Cumperi una de firma, scumpa dar stai linistit. In rest clasic, ina+conti.
Eu am patit cu pompa dupa o zi revenind din Grecia, turnam pe sus si imediat curgea totul jos. El si asa demonteaza la greu, cat este sa mai schimbe saracia aia.
Vezi role pe accesorii, daca au joc sau se invart ca titirezul inlocuite, nu te gandi la bani.
Cumpara numai calitate, cauta sa eviti comenzi online, sunt multi care vand rahaturi si ulterior dispar.
In SUA a fost o ancheta federala la produse contrafacute la auto cu pierderi de miliarde, au ajuns si la avioane, ce sa vezi ca si Obama se plimba cu avionul care avea chinezarii sau vechituri originale doar lustruite.
  • Mihai.P

  • Mesaje scrise: 332
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Sunt de acord cu piese de calitate, dar personal prefer sa schimb anumite piese doar cand e nevoie. Daca mecanicul a verificat da, trebuie schimbata pompa. Eu am o problema cu schimbatul preventiv al pompei pe motiv ca "asa se face". Binenteles ca depinde de fiecare, eu folosesc masina doar in oras, daca ma lasa masina in drum nu e tragedie.
Ca ai mentionat de role, eu am refuzat sa dau 400 de lei pe intinzator, rola avea joc. Am gasit doar rola la 50 de lei, marca Optimal. Rola de ghidaj tot Optimal, tot 50 de lei. Merg amandoua si acum bine-mersi. Singura problema am avut la cureaua de accesorii, am luat Bosch care a tinut un an de zile dupa care au inceput sa iasa atele din ea. Ulterior am pus Continental, si acum e ca noua.
  • Swerige

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Bun, dar cum evalueaza mecanicul "starea" pompei de apa? Dupa zgomot, scurgeri, ochiometric, etc?
Din ce a scris un coleg mai sus nu a fost multumit de SKF, care este cel mai renumit producator pentru pompe de apa?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Evaluarea se face dupa urme de scurgeri, dupa joc, cum se invarte, stare palete etc.
SKF nu este cel mai renumit, poate de vanzatori.
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Eu am montat doar HEPU, nici o problema pana acum. In afara de hepu nici nu as monta altceva.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Moare si HEPU stai linistit. As zice ca e pompa de apa ,,originala,, versus pompa de apa aftermarket dar mai de calitate, ca de restul de doi bani nu vorbim aici. Dar o pompa de apa originala merge cat trei buc pompa de apa aftermarket mai de calitate, daca pot sa le zic asa (imi vine si nu prea).
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR