Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • ciprikbv87

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2006 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Pt z13dt.
Am sunat la Ozun ieri si a zis ca manopera costa 3oo lei iar in plus trebuie sa platesc piesele stricate.
Legat de Ghimbav baiatu de la service unde merg eu a zis ca ei nu mai lucreaza cu Ghimbavul pt ca au avut ceva probleme,nu si-au facut aia treaba bine, mai mult nu stiu.
Acum sa vad cand am bani merg sa o desfaca....trebuie vazut si care e motivul avariei....daca e cumva de la injector atunci e iar naspa
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
BV19MAX a scris:Te referi la varful ei? Da, este motiv de ingrijorare. Cum ai reusit sa bagi alta in loc?

De curiozitate... cat de dur este materialul din capatul bujiei, a facut cineva ceva teste 'home-made' ? Parca este ceramic la baza si atunci cel mai probabil se va sparge la prima trecere a pistonului înspre chiuloasa. O parte din resturi vor iesi pe supapa de evacuare, ceva resturi vor ramâne înfipte în chiuloasa/piston.
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
@ahappyuser, suficient cat sa faca praf un piston, chiulasa si sa zgarie peretele cilindrului.
@ciprikbv87, schimba mecanicul. serios acum. Eu am rectificata chiulasa la ghimbav de 3 ani si au facut treaba foarte buna. ba chiar am refolosit garnitura de chiulasa veche si prezoanele vechi (total nerecomandat) si motorul merge impecabil.


  • rider1

  • Mesaje scrise: 704
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Sunt de acord cu bv19max. Piston de aluminiu, chiuloasa de aluminiu, camasa se zgarie foarte usor. Pentru cine e curios de consecinte cand iti cade ceva in capul unui piston, sa mearga pana la un service sa le ceara la baieti sa-i arate un piston sau o camasa lovita.
Skip ads

  • tonypsg

  • Mesaje scrise: 1,556
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
mda,la mine e lafel ca in pozele de mai sus.atasez si eu o poza cu bujiile care erau,si la una din ele se vede capatul rupt,semn ca iil am inauntru in motor.
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
daca motorul merge inca rotund si are puterea normala e de bine Smile Daca totusi mai exista bucata blocata in bloc recomand sa mergi la Bunicu (la urziceni) sa o extraga inainte sa ai ate surprize neplacute.
  • tonypsg

  • Mesaje scrise: 1,556
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
motorul inca merge foarte ok.legat de bunicu,daca e sa pun drumu,timpu si altele la cost,asa mai bine iau alt motor si mai raman cu piese de pe asta Smile
  • ciprikbv87

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2006 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Ce mie ghimbav ce mie ozun...tot ma usuca de bani...i sa sun si la ghimbav sa vad cat costa la ei manopera
Skip ads

  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Una e sa suni si alta e sa discuti acolo pe loc. Dar sunt banii tai, masina ta, e fix treaba ta ce faci.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
la Ghimbav la ce firma se fac rectificari de calitate? astept un raspuns aici sau pe privat ca sa nu se considere reclama desi este vorba de o informatie...
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Eu stiam ca la Ghimbav se honuiesc blocuri motor si cica ar avea acolo ceva aparatura mai noua cu care fac lucrari de calitate. Adica honuitul e honuit si rectificatul e rectificat, nu aiureli ca la altii (cote finale cu abateri mari, ce vin de la folosirea de scule vechi si uzate).
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Autorad parca le zice. La sensul giratoriu de la tess faci dreapta spre Cristian si apoi pe una dintre stradute faci iar dreapta (se vede ca scrie mare firma).
Skip ads

  • ciprikbv87

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2006 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2013

  • Mesaj Privat
La ghimbav e 45o lei manopera plus piesele schimbate
  • radutzzu18

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Eu am dus masina la service iar de acolo mi-au trimis chiuloasa undeva la bistrita. Cost :890 lei(manopera+piese).
  • emil moldovan

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Buna am rectificat chiuloasa complect cu supape de evacuare , alezat tot ce trebuia facut , problema e ca inainte de rectificare tacheti nu bateau , dupa montaj bat foarte tare , specific ca nu au fost infocuiti doar au fost curatati verificati asa se spune ,explicatia care am primito de la patronul unde am rectificat chiulosa ar fi sa merg cateva zile asa poate nu siau luat suficient ulei , ei de la servis au spus ca nu sunt de vina .maine o sa merg sa verific presiunea de ulei , ce ar mai fi de facut , nu vreau sa ma gandesc la faptul sa fi schimbat ei tacheti...
  • Dragos05

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2002 z17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Salutare! La o masina din familie Corsa c y17dt a fost rectificata chiulasa, dupa ce initial s-a schimbat garnitura de chiulasa fara rezultat. stiu doar ca a costat vreo 1500 Ron ( cauza: ulei in vasul de expansiune ) Am auzit ca dupa o astfel de operatiune, lucrarea nu tine mai mult de 1 an cu aproximatie si trebuie schimbata chiulasa, este adevarat ?
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
nu este adevarat. daca era asa atunci atat BV19MAX cat si eu ar trebui sa avem probleme si chiar nu avem. Am rectificat si eu tot la Autorad chiulasa la Ghimbav si pot spune ca baietii sunt profesionisti. Bine dotati si foarte cuminicativi, eu sunt multumit de calitatea lucrarii facute. Dovada masina care merge perfect cu compresie la fel ca inainte de operatiune si fara consum de ulei cum aveam inainte pe vechea chiulasa.
cat despre uleiul in vasul de expasiune citeste pe forum ca s-a scris care sunt cauzele posibile de la termoflot la tecile injectoarelor si asa mai departe...
P.S. cam mare suma pentru rectificat in conditiile in care eu am dat undeva la 500 ron cu tot cu piesele schimbate...
  • Dragos05

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2002 z17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2012

  • Mesaj Privat
La service in Bt s-a dus o femeie, deci nu stiu ce au schimbat cei de acolo, stiu doar ca s-a rectificat chiulasa ( eu nu eram in zona ). Acum masina merge foarte bine fara ulei in vasul de expansiune, fara mazga pe busonul de la ulei, fara cresterea nivelului de ulei si fara pierderi de antigel. Termoflotul a fost anulat din germania. Pana sa citesc pe forum despre rectificare nu stiam ce inseamna si de aceea mi s-a parut ilogic sa tina doar un an avand in vedere ca practic se reface planeitatea prin "slefuire". Masina merge foarte bine acum, consumul de motorina fiind foarte ok( ceea ce imi place cel mai mult Very Happy ) si puterea la fel. Masina este Corsa C motor y17DT 16 valve, 55Kw, an 2001, model Sport.
  • SStefan362

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2018

  • Mesaj Privat
Bunã ziua cine mã poate ajuta .Am un opel astra G 1,6 8v iam segmontat motorul ºi consumult de carburant si ulei e dublat .
  • aaresis

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 1.9DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Poate nu au planat bine chiuloasa.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR