Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • avianord

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Daca nu merg cum trebuie electrovalvele iti distruge distributia variabila. Se aude asa http://www.youtube.com/watch?v=gIEBDfn4TBg . Cauta materiale pe Youtube. Vezi ca sunt multe pe filmulete postate de rusi. Motoarele au fost montate pe multe marci Vauxhall, Chevrolet etc.
  • Tehnocratul

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Cred ca era vorba de acea stuatie de mers in coloana o distanta mai mare cu viteza f.f.mica. Ex. la o inmormantare,
  • Tehnocratul

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2019

  • Mesaj Privat
avianord a scris:Am permis A,B,C,E. Am condus si TAB si Tanc(TR800). Sunt putin surprins ca nu credeti ca lipsa a 400 de rotatii la un motor influenteaza condusul. Am treceri denivelate in oras care sunt foooarte inalte si pe care nu le poti aborda decat cu treapta I. Discutia pare interesanta si nu ma supar. Dar stie cineva cum pot rezolva problema? Adica e din soft sau din pedala de acceleratie? Repet: Asa a facut de noua masina. Astra H benzina 1.6 XER din 2008.


Cred ca e vorba doar de programarea regimului de putere pe praguri de turatie.
Concret: Am aceeasi masina cumparata noua in 2007. La urcarea unei pante la tara, a trebuit sa-i dau treapta 1 in varful pantei ca nu mai avea vlaga si am oprit motorul, dupa ce initial am incercat sa urc cu a 3-a apoi i-am dat a 2-a. Aceeasi panta o urcam cu dacia 1310 cu treapta a 3-a iar in varf ii dadeam a 2-a. Va dati seama de diferenta de putere si cilindree 115cp Opel vs. 75 cp Dacia, 1,6 cm3 Opel vs, 1,397 Dacia. Am fost cu ea la reprezentanta pentru ca era in garantie si mi-au marit puterea motorului pe segmentul 1000 - 2000 din soft. Nu mai am probleme de atunci. Urc cu a 3-a si-i dau a 2-a in varf.
Iar referitor la mersul fara acceleratie la mine nu merge, da in nas dupa cateva secunde (vreo 10 cam asa). La motorina stiu ca merge unsa. Asa invata in scoala de soferi plecarea de pe loc, intai doar din ambreiaj fara acceleratie ... apoi cuplu ... .
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR