Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • claudiu_giuclea

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2006 1.6 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2011

  • Mesaj Privat
wass a scris:am schimbat recent distributia, la 16 twinport, 105 pk, 500 ron kitul, si 250 ron manopera, am schimbato la 126.000 deoarece deabia am luato, si preventiv, am schimbat, distributia,500 ron
ulei+ filtru 160 ron, ulei mg
placute frana fata spate, 200 ron
filtru aer si polen nu tin minte pretul
ce ulei ai pus?
Skip ads

  • AiRCatalin

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2014

  • Mesaj Privat
salut la astra H a mea cu motor: Z16 XER - in carte scrie ca la fiecare 10 andi /150 000 KM.
vad ca a fost schimbata in cartea de service la 55k km... aveti idee daca acum trebuie sa o fac din 60k in 60k sau la 150k km ?
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
la 10 ani sau 150k in cazul in care ai drumuri. La noi cum ... amestecam foarte mult in rezervor cu schimbatorul... la 60k e cel mai bine
  • Georgius

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Salut. As vrea sa schimb și eu distribuția la Astra H 1.6 twinport. As dori sa stiu cum se pune la punct, o schema cu semnele. Nu am gasit aceste detalii. Service-uri prin zona Ploiesti de incredere nu prea sunt, sau cel putin eu nu stiu. Multumesc.
Skip ads

  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Ai semnele pe toate axele. insa operatiunea de schimbare este mai dificila. Trebuie scos suportul motor, motorul lasat pe ceva........ de sustinere ca altfel nu poti scoate cureaua. Parerea mea este sa nu te risti, prea multa munca pentru nimic.
Am vazut pas cu pas si mai bine merg si platesc sa mi se faca operatiunea asta.
  • Georgius

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Cum se blocheaza arborele pentru a da fulia jos? Mi-ar prinde bine si ceva detalii, informații. Multumesc
  • Georgius

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Mulțumesc frumos lui CataStefan de pe forum pentru tot ajutorul oferit si forumului ca a pus la dispoziție modalitatea de comunicare /informare, cu toate ca se tin secret multe informații din diverse motive pe care nu le dezvolt. Eu sunt deschis dacã doriți.
Am schimbat in decurs de 2 ore, distribuția la a mea astra h 1.6XEP, nu am dat borna la baterie jos pentru cã e inutil. Am dat filtrul de aer jos si colierele cu prioritate și mufa, el are un surubel spre parbriz cu torx si in rest iese singur. Am susținut motorul cu o curea de cârligul lui. Am demontat suport motor din cele 6 șuruburi, 3 mici pe caroserie și 3 lungi pe motor infiletate ce se desfaac usor. Am desfãcut capacul de plastic din cele 2 suruburi ce protejeazã rolele axelor cu came, cu ocazia aceasta vedem cureaua. Demontarea curelei de accesorii este absolut necesara și de ajutor posibil sã vã fie aparatul foto in caz cã uitați sã zicem traseul curelei....Pentru asta trebuie invartit de surubul din spatele rolei întinzãtoare
Inspre parbriz, eliberand astfel cureaua pentru a fi data jos. Apoi se desface șurubul de sub cel care a eliberat cureaua, scoțând astfel întinzãtorul ce trebuie dat jos deoarece nu se poate scoate nici rola de la distribuție(avand surub in spatele întinzãtorului de curea accesorii) si nici capacul de plastic de la distribuție ce este ținut si de 4 șuruburi ca cele de la capacul de sus(partea 2 - jumãtatea de jos - fiind ținutã intre rola si întinzãtor). Atent și la sensul curelei /curelelor...
Am adus la punct sistemul de distribuție dupa care am desfãcut fulia. Aici, datoritã ajutorului cerut si "primit" am confecționat un dispozitiv cu care sa tin fulia pe loc pentru a desface surubul ei. A urmat datul jos al curelei propriu zisã ce am fãcut-o cu ajutorul unui imbus cu care am împins înspre parbriz pentru a elibera cureaua. Dupa ce am dat-o jos, am desfacut si schimbat întinzãtorul si rola ce aveau cate un surub. Am pus pasta de blocare la șuruburile noi ale pieselor de schimb si strâns conform TIS șuruburile. A urmat punerea curelei noi si verificat daca mai este la punct, semne. S-a montat fulia, are un canal de ghidare ce coincide cu cel de pe pinionul de jos(din spatele ei). Am.uitat sa specific ca la rola întinzãtorului distribuției are un ghidaj in care intra. Dupa montarea fuliei și strâns conform TIS , am învârtit de motor de câteva ori pentru a ma asigura ca e corect pusã la punct deși era la semne. Toate bune și frumoase. Am montat capacul de jos cu cele 4 șuruburi, montat surubul de la rola întinzãtorului de curea accesorii, montat cureaua, și facut probã la cheie. Totul in regula bineînțeles, doar verificasem prin semne si rotire mai devreme. Au urmat capacul superior cu cele 2 suruburi, tamponul și filtrul cu mufa si colierul puse. Am eliberat cârligul și plecat la plimbare mulțumit cã am câștigat încredere in sine și de ce nu bãnuți, care contau. Imi pare rau ca nu pot adãuga și pozele din TIS de la CataStefan primite prin mesagerie.Va rog sã nu criticați una alta, am folosit ce am avut, suficient cât sa rezolv orice.

  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Felicitari, inseamna ca nu ai 2 maini stangi, si ai si scule Wink
  • Georgius

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Mulțumesc. Daca vrei, gãsești și scule. Nu am avut tot ce imi trebuia, deși erau necesare cateva chei doar, dar am imprumutat sau folosit alternative. Ps: e bine sa ai sculele tale intotdeauna.
  • koss

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Am schimbat si eu de curand distributia la opelul astra 1.6 16v TwinPort 105 hp din 2005. Piesele m-au costat 700 lei ( kit distributie contitech, curea de distributie, rola, intinzator, + cureaua de accesorii + pompa de apa HEPU + 3 litri de antigel G12 HEPU P999 + rola ghidaj curea accesorii.
Manopera m-a costat 300 de lei deci in total 1000 de lei.
  • danut ionda

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Salutare. Chiar se schimba la 10 ani kit'ul de diatributie?
Sau 100 000km plus?
Ca a mea are 5 ani si 50000 km.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR