Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Nici eu nu cred ca exista 2 tipuri de prezoane, pentru jante de aliaj originale si pentru jante de tabla, eu am jante de aliaj si roata de rezerva este janta de tabla normala si nu am in portbagaj 2 seturi de prezoane, am facut pana, am dat janta de aliaj jos si am montat rezerva cu prezoanele de pe masina, am strans cu cheia de roti din trusa masini si am facut asa aproape 1000 km fara nici o problema, la vulcanizare cand am rezolvat pana roata de rezerva era bine stransa pe masina. In cazul in care jantele de aliaj nu sunt originale, este posibil ca acestea sa aiba nevoie de alte prezoane, mai lungi sau mai scurte cu alta conicitate decat prezoanele originale ale masini + inele de centrare. George, jantele acelea sunt pentru Astra H? Nu prea ma pricep, dar nu par a fi de Astra H, posibil de aici sa fie problema ta cu lungimea prezoanelor, poate la Vectra C sau Meriva sau Zafira sa fie alt tip de prezoane, in mod sigur pentru Astra H cu jante originale pentru acest tip de masina, aliaj si tabla, nu ai nevoie de 2 tipuri de prezoane.
Skip ads

  • e_alin

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2009

  • Mesaj Privat
george_eu25 am acelasi model de jante si un singur set de prezoane,nu am patit sa se slabeasca singure. din cate stiu nu sunt prezoane diferite pt jantele originale tabla/aluminiu
  • drasca

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Pentru toti cei mai de sus va pot confirma in mod sigur ca sunt 2 tipuri de prezoane
Unele pentru jenti de Tabla si altele pentru cele de aliaj
Cele pentru tabla NU pot fi folosite pe cele de aliaj (sunt prea scurte)
Viceversa este posibil cu unele retineri. depinde cat sunt de lungi cele de aliaj
Eu am patit exact invers. Am folosit suruburile de la cele de aliaj la cele de tabla. Fiind mai lungi au frecat pe spate de fuzeta.
Se auzea o bataie la roata cand vira foarte mult stanga. Am dat roata jos si am gasit stemuite la capatat suruburile.
Am montat roata la loc iar pe spatele discului dinspre fuzeta surubul iese din disc aproxomativ 4-5 mm. Am montat o roata de Aliaj si surubul nu mai iese din disc. Se termina exact la fata. Grosimea jenti de tabla este de aproximativ 4 mm la cele de aliaj grosimea este de 1 cm
Maine ma duc sa gasesc niste suruburi mai scurte. (Exista am intrebat la service). Daca nu gasesc cumoar unul normal si le scurtez la strung
Atentie problema a aparut la o geanta de tabla noua la fel ca celelalte cu acelasi cod GM luata de la reprezentanta. Am fost nevoit sa inlocuiesc o geanta de tabla. La cele vechi nu este nicio problema merg cu suruburile vechi ca pana acum.
In concluzie exista cazuri cand se folosesc diferite lungimi de prezoane. La noi nu se aduc si se folosesc universale. Sau se mai pun pe prezoanele lungi niste saibe-distantiere conice.
Cam asta este.
  • bame

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Singurul cod de prezon de roata este Kat No 10 08 504 care este pus pe majoritatea modelelor de Opel (Astra F, G, H, Vectra A, B, C, Calibra, Agila, Corsa, etc).
Acelasi surub se foloseste si pe janta de tabla si pe cea de aliaj, daca sunt originale GM.
Probabil ca jantele tale de aliaj nu sunt GM si ai avut si suruburi mai lungi speciale pentru ele.
Skip ads

  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
drasca a scris:Pentru toti cei mai de sus va pot confirma in mod sigur ca sunt 2 tipuri de prezoane
Unele pentru jenti de Tabla si altele pentru cele de aliaj
Cele pentru tabla NU pot fi folosite pe cele de aliaj (sunt prea scurte)
Viceversa este posibil cu unele retineri. depinde cat sunt de lungi cele de aliaj
Eu am patit exact invers. Am folosit suruburile de la cele de aliaj la cele de tabla. Fiind mai lungi au frecat pe spate de fuzeta.

Din profilul tau inteleg ca ai Astra G si avand in vedere ca aici se discuta despre lungimea prezoanelor pentru Astra H s-ar putea sa fi cam off topic. Trecand peste asta, te asigur eu ca, la Astra H nu exista 2 tipuri de prezoane, pentru jante aliaj si pentru jante de tabla. Sa-ti mai dau un exemplu, masina mea a venit echipata din fabrica cu jante de aliaj+prezoanele cu care vine echipata Astra H, deci, totul original, eu am cumparat ulterior jante de tabla pentru iarna, originale GM 6 1/2 Jx15H2 5x110 ET35 si jantele astea le am acum pe masina cu prezoanele originale ale masini si nu am nici cea mai mica problema...
  • bame

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Astra G si Astra H folosesc ACELASI UNIC model de prezon de roata.
De mai bine de 25 de de ani folosesc acelasi model de prezon pentru TOATE turismele, incepand de la Kadet E, Omega A si pana la turismele care se fabrica astazi.
Si NU are nici o legatura cu distanta intre prezoane, cu latimea sau excentricitatea jantei etc.
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Acelasi tip de prezon au astra H cumparata din fabrica cu jante de aliaj si corsa d cumparata cu jante de tabla. Prezoanele sunt identice pentru jantele de fabrica, aliaj sau tabla si se potrivesc la mai multe modele.
La ambele masini am cumparat jante aftermarket Rial care au venit cu prezoanele lor, cu 5mm mai lungi decat cele originale, in rest identice ca forma. Cand puneti jante aftermarket folositi prezoane corespunzatoare si inele de centrare daca e cazul. Daca luati jantele SH puteti cumpara doar prezoanele si inelele separat.
Am vazut cazuri in care pentru jantele de aliaj trebuiau suruburi sau piulite cu conul mai mare, cele originale rupeau din janta la fiecare strangere pentru ca erau prea mici.

Nu se pune vaselina sau ulei pe prezon. Doar se curata cu peria de sarma daca e rugina pe el.
Nu se strange foarte tare. Se strange la 110Nm cu cheia dinamometrica, sau cu cheia de roti a masinii care e scurta tocmai pentru a nu se strange prea tare roata. Daca strangeti cu teava de 1m nu le mai puteti desface cand faceti pana pe camp si se pot rupe.
  • dan cristi

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Chiar daca topicul e vechi,o sa confirm si eu ca prezoanele pentru jantele de aliaj Rial sunt cu 5 mm mai lungi decat cele normale,de tabla.Cele scurte au filetul din aprox 14 spire,iar cele de la jantele Rial au cam 19-20 de spire.Poate ajuta pe cineva informatia asta..
  • nolob

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Cind am schimbat eu cauciucurile cu tot cu jante, de la aliaj la tabla, mi s-au pus aceleasi prezoane. Or fi existind prezoane de lungimi diferite, dar probabil ca cel putin un tip de prezoane se potriveste la ambele tipuri de jante.
  • dragoselu12

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Am si eu o nelamurire:am jante de tabla pe 15'', originale, iar de curand am achizitionat, second hand, un set de jante structurale, pe 16".
Pot folosi setul de prezoane de la jantele pe 15'', la cele pe 16''?
Multumesc anticipat pt raspunsuri.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Din câte știu, jantele structurale sunt tot de tablã, așa cã nu vãd de ce sã nu poți folosi același set de șuruburi...
  • cornel_caranfil

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Moldova
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2020

  • Mesaj Privat
Salut. Am vazut un articol pe net, uitati-va, cine mai are interes, https://www.google.com/url?s...hid=1602427392762
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR