Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K
  • wanchope

  • Mesaje scrise: 239
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Revizie de 4 ani, 74.000 km, benzina 1.4, 150 cp. Am schimbat si placutele pe spate (la revizia precedenta am schimbat placute fata/spate, cam ciudat sa se uzeze doar cele de pe spate dar le-am vazut si chiar era nevoie de schimbare). Pret 1070 lei - toate filtrele, ulei, placute frana spate, manopera. Erebus B-dul Expozitiei. La revizie am semnalat o scurgere de ulei in zona sondei variatoare (stanga cum te uiti la motor). S-a facut constatarea si azi mi s-a schimbat sonda variatoare pe garantie - am garantie extinsa. Sper sa nu mai fie (alte) probleme. Drumuri bune!
Skip ads

  • Anzu

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2018

  • Mesaj Privat
In vara am facut si eu revizia la Expocar Constanta. Imi dau un deviz pe mail:

NECESAR PIESE:
ULEI DEXOS 1 GEN 2   4LX33RON/L=132RON
FILTRU ULEI 62RON
FILTRU AER 75RON
FILTRU POLEN 153RON
ORING 12RON
TOTAL PIESE CU TVA 434RON

MANOPERA 170-10%=153RON
TOTAL  PIESE +MANOPERA 587RON TVA INCLUS


Prin Bucuresti era cam cu 100-200 lei mai scump. Dar aveam drum prin Constanta cam peste o luna, ma programez la ei la prima ora. Baga masina in service, mestereste un baiat la ea o ora,
Nota de plata: 810 lei.
Intreb de unde diferenta dintre deviz si factura finala, imi spun ca devizul dat de colega din concediu, a fost valabil doar o saptamana.

Ma uit pe factura, piesele au sarit la 503 lei (se mai intampla..), manopera a sarit la 307 lei (fix dublu). Manopera taxata intr-o ora de la deschiderea service-ului de un mecanic? 2 ore...

Anul trecut, cu ocazia reviziei, mi-au schimbat fara sa ma intrebe, suportii de numere de la firma vanzatoare a masinii (Radacini) cu suportii cu reclama lor...

Mi-au spus ca trebuie schimbate placutele fata in maxim 5000Km, desi nu aveau nici un zgomot (sunt cu senzor de uzura). Dupa 5000Km, comand placute, le schimb in Bucuresti, imi zice ala de la service mirat "Dar de ce le schimbati ca abia sunt consumate pe jumatate ... plecati cu ea din tara...?"...

Eu pe la Expocar Constanta nu mai dau... Smile
  • 3dOOm

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2020

  • Mesaj Privat
sicka a scris:Salutari!
Pentru ca se apropie a doua revizie, va intreb pe unde mai faceti reviziile si cat va costa? In reprezentanta, masina fiind in garantie.
Pana acum, am cerut doua oferte. Radacini Vitan - 1400 lei, Dibas - 1440 lei... Cam multicel Sad

Astra K 1.6 136CP


Si eu sunt interesat de subiect, la Dibas am vorbit si eu tot cam pe acolo a fost costul.
  • Anzu

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Voi ati citit conditiile de acordare a garantiei? Ati vazut undeva ca se cere a se face la "reprezentanta"? Smile Ar fi extrem de ilegal asa ceva... E doar un mit romanesc... Revizia o poti face la orice service autorizat RAR, avand grija sa pastrezi factura care face dovada...

https://www.rarom.ro/?page_id=889
Skip ads

  • maryus75

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Germania
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Eu nu stiu cum e in Romania,dar in Germania daca nu faci reviziile la reprezentanta si la timp pierzi garantia,e trecut asta si in garantie si in caietul de service.Si nu numai la Opel,la toate marcile.Pt. un Nissan X-trail din 2019 cu 28000 km ,cu o gramada de dotari, cineva a platit doar 22.000 pt. ca prima revizie s-a facut la ATU(un lant celebru de serviceuri )si astfel a pierdut garantia de producator.Tu la Opel cand revizia se fac si niste setari prin softul propietar in partea computerizata a masinii plus ca orice intrare se bifeaza electronic in baza de date Opel.
  • sicka

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Anzu a scris:Voi ati citit conditiile de acordare a garantiei? Ati vazut undeva ca se cere a se face la "reprezentanta"? Smile Ar fi extrem de ilegal asa ceva... E doar un mit romanesc... Revizia o poti face la orice service autorizat RAR, avand grija sa pastrezi factura care face dovada...

https://www.rarom.ro/?page_id=889


Nu scrie reprezentanta, scrie "Reparator Autorizat Opel".
Risti, la o masina de 20k euro sa te zgarcesti la 200 de lei la fiecare revizie?

Eu am primit oferta de la un dealer Opel localizat la intersectia Centura Bucuresti cu DN1, 1240 lei. Am cautat piesele pe un site de piese si costau la fel ca la Opel. Singura diferenta e ca nu dai 300 pe manopera, ci dai 100. Asa ca, merita riscul?
  • Anzu

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2018

  • Mesaj Privat
sicka a scris:Nu scrie reprezentanta, scrie "Reparator Autorizat Opel".


@sicka, te rog sa-mi arati unde scrie asta!

Pentru ca in Termenii si Conditiile Opel, scrie altceva: https://www.opel.ro/content/...Conditii_2020.pdf

10. Urmãtoarele cereri de garanþie sunt de asemenea excluse:
a) în cazul în care autovehiculul nu a beneficiat de service (întreþinerea conform planului de service Opel), conform celor specificate de Opel, sau alte reparaþii nu sunt efectuate la timp sau în conformitate cu instrucþiunile producãtorului. Excluderea nu se aplicã acolo unde existã dovezi cã avarierea nu a fost provocatã din cauza omisiunii sau efectuãrii cu întârziere a service-ului. Serviciile efectuate trebuie sã fie justificate prin documente;


Atat scrie. Nu scrie ca trebuie sa le faci la vreun sevice anume. Autorizat RAR sa fie, ca altfel e o activitate ilegala si factura aia e zero. Si sa pastrezi documentul justificativ, adica factura.

Producatorul nici macar nu are voie sa-ti refuze garantia daca ai intarziat sau ai omis o revizie, iar piesa face obiectul reviziei. Adica daca nu faci revizia si iti crapa motorul, nu ai garantie pentru ca e clar ca uleiul vechi poate fi cauza. Insa daca nu faci revizia si iti pica ... sistemul de navigatie, se rezolva pe garantie.

Sper ca am fost suficient de clar...

Da, si eu prefer sa fac revizia la o reprezentanta, insa daca sunt nesimtiti si profita de necunoastrea romanilor, aruncandu-se grav la preturi, atunci aleg alte service-uri multimarca (nu dau nume sa nu fac reclama). De asta cer mereu mai multe oferte, si la reprezentante, si la alte service-uri mari. Peste tot insa trebuie sa te asiguri ca se folosesc piesele recomandate de producator (si ma refer in special la uleiul de motor), pentru ca s-a intamplat ca si la reprezentanta sa puna uleiul gresit... La alte piese e mai greu sa greseasca, aici tu decizi daca folosesti de origine sau compatibile (filtre de aer, polen, etc), teoretic toate indeplinesc baremul tehnic, altfel nu erau omologate de RAR. Stim insa ca sunt situatii in care pisele "neoriginale" le depasesc serios in calitate pe cele originale, dar si la pret. Fiecare decide dupa buzunar ce amortizoare sau placute de frana isi pune.
  • sicka

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Ai dreptate, eu citisem paragraful 7 din GE. Unde scrie de reparator autorizat, dar se refera la reparatii, nu la intretinere/revizie.
Eu nu stiu la ce service-uri multimarca sa cer oferta.

Uite o comparatie pentru Astra K, 1.4 125CP, revizie facuta saptamana trecuta. Diferenta o s-o faca manopera, care la Opel a fost 2.1h = 203 lei
Preturile de la Opel sunt dupa aplicarea unui discount de 10%


Skip ads

  • Anzu

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Hmm, substantial mai scumpe piesele fata de ce am obtinut eu in primavara...

https://www.clubopel.com/vie...p=2058658#2058658
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
@sicka
Din ce an e masina de folosesti/foloseste 0w20 ( la semnatura ai diesel) ? https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=159317#
  • Batman

  • Mesaje scrise: 367
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Anzu a scris:
10. Urmãtoarele cereri de garanþie sunt de asemenea excluse:
a) în cazul în care autovehiculul nu a beneficiat de service (întreþinerea conform planului de service Opel), conform celor specificate de Opel, sau alte reparaþii nu sunt efectuate la timp sau în conformitate cu instrucþiunile producãtorului. Excluderea nu se aplicã acolo unde existã dovezi cã avarierea nu a fost provocatã din cauza omisiunii sau efectuãrii cu întârziere a service-ului. Serviciile efectuate trebuie sã fie justificate prin documente;


Nu vreau sa intru in polemica, fiecare face asa cum crede ca e mai bine.
Dar fragmentul pe care ti l-am subliniat este exact cel care te obliga sa faci reviziile la ei. Serviceurile autorizate sunt singurele care sunt verificate si aprobate de Opel ca respectand standardele si "instructiunile" lor. In orice alta parte, se poate considera ca interventia nu a fost conform "instructiunilor" Opel.
E alegerea ta daca vrei sa te lupti cu ei prin tribunale.
  • sicka

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2018

  • Mesaj Privat
mariocb a scris:@sicka
Din ce an e masina de folosesti/foloseste 0w20 ( la semnatura ai diesel) ? https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=159317#

Masina pentru care ti-am dat exemplu este masina nasului meu, aia a fost prima lui revizie. Are K din 2019, benzina 1.4 125CP.
Din codul dat pe factura bag seama ca i-au pus 0w20. Dupa ce am citit si topicul pe care l-ai mentionat, l-am intrebat si a zis ca 0w20 scrie si pe buson.

Eu personal am K-ul diesel din semnatura. In decembrie o sa postez si eu factura si toate cele aici.
Skip ads

  • Anzu

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Batman a scris:
Anzu a scris:
10. Urmãtoarele cereri de garanþie sunt de asemenea excluse:
a) în cazul în care autovehiculul nu a beneficiat de service (întreþinerea conform planului de service Opel), conform celor specificate de Opel, sau alte reparaþii nu sunt efectuate la timp sau în conformitate cu instrucþiunile producãtorului. Excluderea nu se aplicã acolo unde existã dovezi cã avarierea nu a fost provocatã din cauza omisiunii sau efectuãrii cu întârziere a service-ului. Serviciile efectuate trebuie sã fie justificate prin documente;


Nu vreau sa intru in polemica, fiecare face asa cum crede ca e mai bine.
Dar fragmentul pe care ti l-am subliniat este exact cel care te obliga sa faci reviziile la ei. Serviceurile autorizate sunt singurele care sunt verificate si aprobate de Opel ca respectand standardele si "instructiunile" lor. In orice alta parte, se poate considera ca interventia nu a fost conform "instructiunilor" Opel.
E alegerea ta daca vrei sa te lupti cu ei prin tribunale.


Atentie, e vorba de reparatii, nu de service. Wink Normal ca daca ai garantie, faci reparatiile la producator. Insa nu esti obligat sa faci si reviziile. E suficient ca întreþinerea sa se faca conform planului de service Opel, adica service-ul multimarca sa foloseasca uleiul specificat in Cartea de Service (pentru ca de aia exista) si sa inlocuiasca/verifice piesele mentionate acolo. Nu Opel se ocupa cu autorizarea service-urilor, ci RAR-ul. Iar daca RAR autorizeaza un service pentru schimb ulei, atunci ala are voie sa schimbe legal la orice masina iar Opel nu poate conditiona garantia legala de asta (poate doar cea extinsa, insa nu o fac, avand conditii identice cu cea legala).

Repet, daca preturile sunt de bun simt, prefer la reprezentanta, unde le trec zilnic Opel-uri ca a mea. Dar stiu dealeri fara pic de jena (Romcar al lui Tiriac e un exemplu) unde iti cer 2000+ lei pe o revizie in garantie, si sa vezi promotie, cum iese din garantia extinsa de 4 ani, iti fac revizia cu doar 100 Euro...
  • Batman

  • Mesaje scrise: 367
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Articolul se refera si la intretinerea vehiculului, nu numai la reparatii.
Reviziile dupa parerea mea intra la intretinere.
  • 3dOOm

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2020

  • Mesaj Privat
Salutare,

Mai jos am atasat devizul de la cele 2 reprezentante din Bucuresti.
Dibas - 1190
Radacini - 1158
Cam mult dupa parerea mea, voi opta pentru un service autorizat.
Revin cu update cand am unul Very Happy
Zi faina!

  • Anzu

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Batman a scris:Articolul se refera si la intretinerea vehiculului, nu numai la reparatii.
Reviziile dupa parerea mea intra la intretinere.


Nu "și", ci "sau". Mai citește odatã.

a) în cazul în care autovehiculul nu a beneficiat de service (întreþinerea conform planului de service Opel), conform celor specificate de Opel, sau alte reparaþii nu sunt efectuate la timp sau în conformitate cu instrucþiunile producãtorului.

Mai clar de atat nu se poate....

Daca tu vrei sa intelegi din asta ca esti obligat sa-ti faci reviziile la dealer, ... e dreptul tau. Smile
  • maryus75

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Germania
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Pe Germania,revizia a doua,29900 km,la 1.0 benzinar,294 euro.In afara de ulei si filtru de polen nu s-a schimbat nimic,doar verificat si dat ok-ul.i n pret e calculata si masina de schimb(12 euro)
  • sicka

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Revizia de 2 ani, 1236.60 lei
Au schimbat uleiul, au pus 0w20
O sa ma cert din nou cu ei pentru 1L de ulei care cred ca e in plus pe factura, desi in carte scrie 5L.

Atasat factura:


  • IonutN

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salut,
  • silvester

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET/B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
sicka a scris:Revizia de 2 ani, 1236.60 lei
Au schimbat uleiul, au pus 0w20
O sa ma cert din nou cu ei pentru 1L de ulei care cred ca e in plus pe factura, desi in carte scrie 5L.

Atasat factura:



Eu am primit oferta 920 lei revizia de 2 ani la Union Motors, discount 15% masina achizitionata de la ei, schimbat filtre, ulei ,fara lichid de frana. Si da, de anul acesta Opel impune ca si uleiul 0W20 ce este de doua ori si jumatate mai scump ca 5W30.

Mai jos regasiti oferta de pret pentru efectuarea reviziei:
Filtru ulei = 84.50 ron
Filtru aer = 116 ron
Filtru polen = 203 ron
Garnitura buson = 15ron
Ulei DEXOS 0W20(4L) =272 ron
Manopera = 241 ron
Discountul este de 15% si se aplica pentru piese+ manopera.

Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR