Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
Solutie
  • Alexandru Trasca

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2019

  • Mesaj Privat
Buna ziua, am o noua problema cu masina. In urma cu aproape 1000km am schimbat rulmentii pe fata, am pus SKF. N-am avut nicio problema pana acum, ieri pe autostrada mi s-au aprins ABS si ESP si de atunci au ramas aprinse. Inainte sa se aprinda, cca 3-4 minute, acul de la viteza tot dansa in fata si spate, indiferent de cata acceleratie ii dadeam eu si auzeam ca un click din dreptul pedalei de frana.

Erori la testul cu pedale nu am. Masina merge chiar bine, batai sau alte sunete nu am.

Sincer nu ma prea pricep, dar e ceva ce as putea verifica? Credeti sa fie rulmentul dus deja?
Multumesc


MODEL: Astra 2005
MOTOR: z16xep 105cp astra gtc

Aceasta discutie are un raspuns marcat ca solutie la problema expusa.
Sari direct la Solutie

Skip ads

  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Salut

daca zici ca se auzea un zgomot din zona pedala frina verifica intrerupatorul acela (de la pedala de frina).
  • Alexandru Trasca

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2019

  • Mesaj Privat
Am rezolvat problema. Au rupt firul de la mufa cand au montat rulmentul si au dat cu 2 role de banda peste, fara sa fie cositorit. Am fost la un service ieri sa imi refaca firul si este in regula acum
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
ar trebui sa mergi la service-ul unde ai facut schimbarea rulmentului si sa le ceri sa faca totul cum era din fabrica altfel le trimiti toate inspectiile posibile pe cap si protectia consumatorului...
Skip ads

  • CrazyPilot_RO

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2003 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Cat de prosti sa fie sa rupa firul de la senzorul abs. Incredibil!
  • Alexandru Trasca

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2019

  • Mesaj Privat
Revin, am fost de 2 ori la service ul respectiv. Prima data mi-au schimbat rulmentul pe garantie si tot nu s-a rezolvat problema. A doua oara au zis ca au facut toata diagnoza posibila, dar nu au descoperit de ce mi se tot aprind martorii abs si esp. M-am impacat cu ideea si ii voi evita pe viitor. Tot la ei am fost pentru o curatare de admisie: prima data n-au curatat ce trebuia, am revenit, a doua oara nu au etansat admisia cum trebuia si tragea aer. Abia a 3a oara s-a rezolvat.
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,300
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Din motivul asta am tot felul de scule si imi repar masina singur cand nu e musai nevoie de elevator Smile) Am gasit un singur service prin Magurele (langa mine) care a lucrat profesionist, si mecanicilor nu le-a pasat ca masina mea e o coaja (adica veche), sau bmw din 2021, au facut treaba foarte bine (schimbat distributie, si toata articulatia fata/spate), in plus mi-au dat inapoi bieletele antiruliu pt ca alea de pe masina erau foarte bune (altii le-ar fi schimbat si p-alea ca sa imi ia bani mai multi la manopera)
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR