Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa E
Solutie
  • marinescuaurel

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2017 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2021

  • Mesaj Privat
Hello,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea infromatie: cum fac sa ridic masina de la sol ?
Suspensia actuala mi se pare prea joasa si am primit feedback de la sotie ca atinge cu ea atunci cand se urca pe anumite borduri
Este vorba de un Corsa E 1.4 benzina 90 CP automat din 2017 care are in prezent 14.600 KM (teoretic nu ar tb sa aiba efecte de uzura)
Are jante de 15 cu cauciucuri 185/65/15 si i-am cumparat alte roti de 16 cu cauciucui 195/55/16 insa nu s-a modificat mare lucru in materie de garda la sol

Aceasta discutie are un raspuns marcat ca solutie la problema expusa.
Sari direct la Solutie

Skip ads

  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Marirea diametrului jantei este compensata prin scaderea inaltimii cauciucului,in mare trebuie sa fie cam acelasi lucru ,singura varianta perfect corecta dpdv tehnic este inlocuirea ansamblului arc/amortizor imperechiate pentru garda la sol marita,daca exista pe siturile de tuning altfel metodele de la pietarii de dinainte de 89 cu inaltatoare doar la arcuri nu tine ca afecteaza fiabilitatea amortizorului ,stabilitatea,confortul,si mai ales siguranta.
  • marinescuaurel

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2017 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2021

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns! Ca si completare vad destule alte modele de Corsa E in trafic care nu sunt asa joase precum masina mea. Probabil exista si la Opel ca la Skoda "pachet de drumuri grele" Very Happy
Am facut o programare luni la reprezentanta sa vedem ce propunere au
  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Am arcuri originale pachet drumuri grele de la a mea, daca esti interesat, iti pot trimite o poza cu codul de serie
Skip ads

  • Daniel T

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2020

  • Mesaj Privat
@pantalon

ce beneficii are pachetul de drumuri grele? si ce contine?

de asemenea poti pune aici seria, sunt si eu interesat
  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Arcuri si amortizoare mai tari, garda la sol inaltata cu 3-4 cm fata de standard, arcurile sunt tari si inalta singure chiar si fara amortixoare. Seria nu o am ca-s plecat dar o pun si puteti verfica la ale voastre, daca nu aveti din fabrica acest pachet aveti arcuri standard.


Aurel tu probabil ai si amortizoarele terminate, asa se intampla se lasa masina, nu e suspensie sport din fabrica 😁😁😁


Ultima modificare facuta de pantalon la Vin 20 Aug, 2021 10:35 pm
  • Daniel T

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2020

  • Mesaj Privat
ok, am inteles

in legatura cu suspensia masinii si comfortul asociat la condus, afecteaza in vreun fel?

de asemenea cand zici arcuri si amortizoare, ele fac parte din suspensie? sau mai sunt si alte piese?
  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Da, daca iti pui doar arcurile astea care le am eu nu numai ca iti creste garda dar simti orice, desi ele nu sunt arcuri sport, alea sunt mult mai nasoale, chiar groaznice pe ulitele noastre.
  • marinescuaurel

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2017 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2021

  • Mesaj Privat
pantalon a scris:Arcuri si amortizoare mai tari, garda la sol inaltata cu 3-4 cm fata de standard, arcurile sunt tari si inalta singure chiar si fara amortixoare. Seria nu o am ca-s plecat dar o pun si puteti verfica la ale voastre, daca nu aveti din fabrica acest pachet aveti arcuri standard.


Aurel tu probabil ai si amortizoarele terminate, asa se intampla se lasa masina, nu e suspensie sport din fabrica 😁😁😁


Masina este din 2017 si are in prezent 14.700 km. Nu cred ca se uzau asa repede amorizorele si arcurile. Poate doar de la stat pe loc.
  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Depinde, daca urci borduri inalte, ale mele s-au uzar fara sa stea nimeni in spate, aveau la test 30-35% eficienta
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
pantalon a scris:Arcuri si amortizoare mai tari, garda la sol inaltata cu 3-4 cm fata de standard, arcurile sunt tari si inalta singure chiar si fara amortixoare. Seria nu o am ca-s plecat dar o pun si puteti verfica la ale voastre, daca nu aveti din fabrica acest pachet aveti arcuri standard.


Aurel tu probabil ai si amortizoarele terminate, asa se intampla se lasa masina, nu e suspensie sport din fabrica 😁😁😁


Amortizoarele, indiferent de stare, nu influențeazã, în niciun fel, garda la sol. Nu e fizicã atomicã, acțiune și reacțiune(masa mașinii versus înãlțimea și/sau ”tãria” arcurilor), amortizoarele au rolul lor, dar fãrã legãturã cu garda la sol.
Pachetul ”drumuri grele” conține, pe partea de suspensie, arcuri mai înalte, nu neapãrat mai tari, și, atenție, amortizoare mai moi, ptr sporirea comfortului. Dezavantajul ar fi cã se pierde ceva din stabilitate, pe viraje și viteze sporite.
,
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa E

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR