Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • ForLinGMD

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Felicitari pentru reusita! Taman la timp, tocmai este o informare meteo de vreme rea.
Skip ads

  • badluck

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2014

  • Mesaj Privat
cip_web a scris:Buna seara am si eu o problema cu astra g 1.6 16V baga caldura doar in ture si atunci doar caliu termostatul funcționeazã , caloriferul l-am spãlat cu apa cu presiune ce îmi recomandati sa mai încerc ?
La fel si la mine . Astra g 1,6 8v . Am schimbat termostatul si inca o problema rezolvata. Pret; 190 manopera + 40 termostatul. Stiu, scump, dar nu aveam ce face... Laughing
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
*********
Poate va ajuta cu ceva.
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Tocmai ce vin si eu de la masina! Nu baga caldura, decat o amorteala ceva acolo! Am schimbat termostatul - desi dupa verificare era in parametrii - iar acum am pus mana pe conductele ce duc la interior, conducta de sus ce vine din corp termostat sus si merge calorifer sus frige de rupe nu pot sa tin mana pe ea, cea de jos calorifer ce se leaga mai jos pe corp carcasa termostat, e calduta si o pot atinge fara probleme! Mentionez ca am umblat si schimbat anu trecut tecile si curatat toate furtunele, mai putin caloriferul interior, nu am nici gram de mizerie in interiorul vasului, dar uneori se aude cum ar bolborosi ceva in ala de interior cand sunt in turatii mai mari! Acum intreb le-am racordat calumea inapoi? Sa fie oare infundat din moment ce pe intrare frige de rupe si p iesire abia e caldut?
Skip ads

  • adrian82

  • Mesaje scrise: 357
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2008

  • Mesaj Privat
la mien daca se mai infunda o sa schimb conductele de la calorifer si asa isi va da drumul daca nu am pisibilitate sa spal .
Apropo am mai vazut o situatie si ieri si astazi pe furtunul subtire care pleaca inainte de termostat si vine la vasul de expansiune nu curge nimic , ieri am suflat pe el nimic nu se simte nimic ce naiba sa fie ? am inteles ca face by pass . E prost ca nu avem o schema cum circula lichidul de racire prin tot sistemul de racire de la opel astra 1.7dti fiindca trebuie sa o iei pe ghicite.
Eu banuiesc termostatul desi isi face treaba , cand intra ventilatorul si raceste radiatorul mare apa scade sub 81 de grade , dar la relanti circuitul mic adica impreuna cu caloriferul devin caldure doar cand turez la 2000 se incinge si mai tare.
Oare acel furtun de by pass mentine si plimba apa prin circuitul mic adica motor calorifer si vas expansiune ?
Iar ma apuc sa desfac Very Happy parca ar fi ca la 1310 =)) evident as fi lucrat ieri dar aveam nevoie de masina iar noaptea nu puteam lasa motorul fara antigel pe seara am vazut ca nu curge ... dupa ce am spalat jegul din vasul de expansiune.
  • mihai_8230

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Salutare ,am o problema ff nasoala la masina acum in prag de ger si anume ,NU mai baga caldura deloc,verificat termostat ,ok ,tevile de la calorifer ambele fierbinti,radiator ok ,VA ROG urgent un sfat ,multumesc
  • ForLinGMD

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2013

  • Mesaj Privat
clapeta pentru redirectionarea caldurii in habitaclu este blocata si nu da voie aerului cald.
  • mihai_8230

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Ms pt promptitudine ,dar nu stiu unde se afla...
Skip ads

  • ion patrut

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Si la mine problema cu caldura opel astra g 1,6 16v am caldura doar cand este motorul in turatie macar 1500 de ture pe minut ,cand sunt in stationare si motorul la relanti (750 de turatii )baga aer aproape rece .Care o fi baiu ? sa fie problema cu robinetu care deschide circuitul prin radoatyorul de caldura ? Nu deschide complet ?
  • danieldragnuta

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Poate atașa cineva o poza cu clapeta respectiva care acționeazã schimbarea aerului rece/cald?. Am încercat toate metodele si nimic... Astra G-cc z18xe climatronic
  • danieldragnuta

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Salut ! ma confrunt cu aceasta problema demult timp,am facut operatiunea "curatarea caloriferului" din habitaclu si tot caldura calaie baga. Azi am fost la masina si am pus mana pe cele doua conducte care intra in calorifer,cea din partea pasagerului nu poti tine mana pe ea,pe cand cealalta dinspre sofer e calaie si din partea celor doua conducte vine aer cald si curge foarte putin antigel pe conducta sofer(stiu ca trebuiesc schimbate oring-urile)....nu am citit pe nicaieri de treaba asta sa bage aer cald pe langa conducte. Intrebarea este ?1.este dus caloriferul,sau nu este curatat bine? 2.Sa fie de la clapeta care deschide/inchide pe aer rece/cald? Va rog dati-mi ceva pareri ca m-a disperat....la drum lung inghet in ea. Mentionez ca apa sta constant la 87/90 grade,antigel schimbat si caloriferul curatat cu otet si clor...dat jos. Masina este un Astra G-CC z18xe din 2002 cu climatronic.
  • adrian82

  • Mesaje scrise: 357
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2008

  • Mesaj Privat
ar trebui ambele furtune sa fie calde numai asa circula corect prin calorifer apa , in plus multi se plang de acea clapeta care sta blocata si nu circula aerul cald prin calorifer implicit in habitaclu ci introduce aer rece din interiorul masinii sau din exterior. Trebuie dat torpedoul jos si verificata maneta daca comuta.
Skip ads

  • DTalpos

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2017

  • Mesaj Privat
Stie cineva car costa un radiator nou ( acela din bord , de caldura ) nou pentru un Opel astra g diesel an 2000 75 CP ,. S
  • DTalpos

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2017

  • Mesaj Privat
Stie cineva car costa un radiator nou ( acela din bord , de caldura ) nou pentru un Opel astra g diesel an 2000 75 CP ,. sau in cel mai rau caz unul second hand dar foarte bun ...multumesc
  • adrian82

  • Mesaje scrise: 357
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2008

  • Mesaj Privat
http://www.autoa.ro/categor...ionat-climatizare depinde ce calorifer ai > behr sau delphi dai torpedoul jos si te uiti !
  • VCremenescu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2018

  • Mesaj Privat
Salut Am un opel astra g an 2000 motor17 dti ..si nu baga caldura .Pana acu 2 zile mi.a functionat si ieri am observt ca pur si simplu inghetam in masina cu caldura data drumu .. Cumva e posibil sa ramana clapeta care da drumu la aer cald blocata pe inchis ? Spun asta deoarece butonu nu imi permite sa dau pe aer rece decat pana la jumatesi atunci se aude ca si cum clapeta loveste in ceva .. Cand dausa imi recirculare parca baga nitel caldura da nu de speriat ... Care poate fi cauza .
  • adrian82

  • Mesaje scrise: 357
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Este posibil doar trebuie sa verifici daca furtunele care intra si iese din calorifer- radiator sunt calde , daca nu trebuie sa vezi daca radiatorul este cu eletrovalva sau nu , la mine este fara furtunele sunt conectate direct la radiator ! Dupa aceea din cate stiu ai acces sa verifici caleta de aer dand jos radiatorul ( caloriferul ) !
  • deleted-63903

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Salut. Eu am alta situatie : cand e ger afara, de-abia baga caldura in interior. In schimb, cand sunt 1, 0 sau -1 grade afara, baga caldura mai bine. Chiar si acum, pe 1, 0 grade, apa nu sare de 80 grade (conform termostatului).
Cred ca o sa incerc metoda cu otetul, sa vedem daca are vreun efect la mine.
  • PGabriel151

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2021

  • Mesaj Privat
Am un astra g 1.6 16 valve am schimbat termostatu si caloriferu dar degeaba nu am caldura poate sa fie pompa de apa nici apa nu se ridica mai mult de 85 de grade doar cand stau cu ea la relantiu se ridica la 93 de grade dar degeaba ca tot nu am caldura ce as putea sa ii fac cine poate sa ma ajute
  • IBalog

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2022

  • Mesaj Privat
Cum imi dau seama daca este blocata clapeta?daca invart pe rece max vine rece,daca invart pe cald maxim abia vine cv caldut,chiar si cand temperatura atinge 90 tot putin spre deloc imi intra.m-am uitat si la cablu ce se misca cand pun pe cald,am incercat sa mai trag eu cu mana de el dar e chiar maxim nu se poate trage mai tare,cum sa mai fac?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR