Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • Shade89

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2017

  • Mesaj Privat
ASorinTrifa a scris:
Shade89 a scris:Revin cu un update. Am urmat pasii intocmai conform postarii de aici https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=157837 cu ajutorul unui tester. Am avut aceleasi simptome. Am comandat electrovalva cu tot ansamblul de furtune. Pentru masina mea B14NET, an 2017, cu start stop s-a potrivit piesa cu codul 55593647. Am comandat-o la un dealer de piese local, pret 600 lei. Check engine a disparut, a ramas eroarea la historical fault, ar trebuie sa dispara si de acolo in cateva zile. Valorile cititie de la motor se incadreaza in limitele normale: long term fuel trim se intoarce la +-5%, debitmetrul contorizeaza aer la peste 2 g/s si nu se mai aud pocnituri de la rezervor. O sa monitorizez in continuare masina daca mai revine eroare.
Atentie: daca galeria de admisie arata ca in poza comandati electrovalva cu cod 55593647, altfel s-ar putea sa nu o puteti monta din cauza furtunului.

Multumesc colegilor pentru ajutor.

Stai putin. Ai platit 600 de lei pentru acea electrovalva? Electrovalva singura costa in jur de 70 de lei. Pana la 600 de lei tot nu imi dau seama ce este...


Electrovalva simpla era 110 lei, adica asta:


Nu am reusit sa desfac furtunul acela de plastic tare, asa ca am comandat tot ansamblul cu tot cu furtune, supapa control si mufa cuplare. Aftermarket nu am gasit sa se potriveasca, furtunul dintre supapa control si mufa era drept si putin mai scurt, asa ca am luat tot ansamblul pe origine, de aici si pretul. Daca nu se strica acum de sarbatori poate o rezolvam mai ieftin, dar si eu am asteptat pana in ultimul moment cand a trebuit sa fac un drum mai lung de revelion si nu am avut alta solutie.
Skip ads

  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 735
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
danielus a scris:Salutare,

am efectuat ieri revizia de 4 ani, ultima in service autorizat, masina avand garantie inca un an. Cost 1120 lei, la Radacini Vitan. In plus fata de anii precedenti, se inlocuiesc bujiile (am fost instiintat de la revizia trecuta), lichidul de frana si se efectueaza test frane pe stand.


cati km a avut masina cand ai facut revizia? si ai stat langa ei sa vezi ca chiar au schimbat lichidul de frana?
cat priveste testul de frana pe stand da, teoretic se face la orice schimbare de lichid frana.

anul trecut am facut itp-ul de 3 ani. la testul de frana au iesit niste valori foarte mari: 210-230 pe fata si 140 pe spate.
spre comparatie la fiesta veche cu tamburi pe spate mi-au iesit parca 120 pe fata si vreo 60 pe spate.
doar ca la opel la testul de frane a iesit o diferenta de vreo 10% intre stanga fata si dreapta fata: 230 pe o parte si 210 pe cealalta parte.
poate sa fie si de la aparatul lui decalibrat, poate sa fie si la mine o diferenta intre frane. la franare nu am observat nici un fel de diferenta sau tendinta de a se duce in laterala


danielus a scris:
Filtrele de aer si de habitaclu le-am cumparat separat (110 lei amble) si le-am inlocuit eu.

Bujiile originale din fabrica aveau codul 55576026. Pe partea metalica este inscriptionat codul IFR7X7G. La o prima cautare pe net par sa fi fost produse de NGK. Acum au montat unele cu cod 95528733 (probabil s-a schimbat codul la Opel).
Lichid Frana: Opel Dot 4+ 1L 1942422 / 93160364.

Poate sunt utile aceste informatii pentru cei care nu au garantie extinsa si isi realizeaza revizia in regie proprie.



buna informatia ptr bujii. daca mai ai cutiile poate poti sa imi spui si codurile ptr filtru aer si filtru polen.
eu am schimbat uleiul+filtrul ulei in mai 2019 la 5000 km.
in aprilie-mai 2020 ptr ca a fost pandemia si lockdown-ul nu m-am mai dus sa fac revizia. oricum nu aveam decat vreo 7000 km la bord atunci, deci uleiul era foarte putin folosit.
anul trecut iar n-am mai facut revizia in primavara ca aveam doar vreo 9000 km la bord.
ulterior am mai plecat prin tara si acum am ajuns la vreo 14.500 km, asa ca e cam timpul sa ii fac revizia.
cu ocazia asta o sa ii schimb si filtrul aer+filtrul polen. masina a circulat doar in zona de munte si filtrele sunt extrem de curate.

la vechea masina am incercat sa schimb filtrele aer+polen la 10.000 km dar erau curate asa ca le puneam la loc.
optim am vazut ca e sa le schimb undeva cam la 15-16.000 km, atunci se imbacsesc putin. repet, masina sta in zona de munte unde nu e poluarea din bucuresti
  • Alex_1

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2019

  • Mesaj Privat
Buna seara, Poate s-a mai discutat, dar as dori sa cumpar niste bare transversale pentru transport bagaje si am o nelamurire. Am gasit doua modele care ar fi compatibile, dar nu-mi dau seama care e cel bun. Locasul arata asa
[img]https://ibb.co/tDmWQVS[/img]
iar cele doua modele de bare asa
[img]https://ibb.co/F3PWjd6[/img]
sau
[img]https://ibb.co/DrvP3PJ[/img]
Nu-mi dau seama care ar fi cel bun.

Pentru intrebarea de mai sus: filtrul de aer C27107 de la Mann si R2304 pentru cel de habitaclu - Bosch sau CUK 2442 Mann.
  • epidaurus

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2018

  • Mesaj Privat
Al doilea model se potriveste. Si primul cred ca merge dar este cu prindere pe marginea plafonului. Se monteaza cu usa deschisa. La ce pret le-ai gasit?
Skip ads

  • danielus

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2017

  • Mesaj Privat
@Bau Bau - 35 500 km are masina.
@xxl_cm - nu am stat langa ei, ca nu te mai lasa. am urmarit pe camera din sala de asteptare, dar mare lucru nu am vazut, sunt 9 camere pe un TV de 32 inci. Dar le-am zis sa imi lase recipientele si piesele inlocuite (bujiile). Ar fi aberant sa ma gandesc ca mi-au lasat recipiente si piese luate din gunoi si ca nu au schimbat nimic. Testul franelor pe stand am vazut cand l-au facut, dar nu stiu valorile intrucat nu mi-au dat si rezultatul.

Filtrele le-am inlocuit cu unele de la Mann:
Filtru aer: C 27 107
Filtru habitaclu: CUK 2442

Am folosit aceste filtre deoarece prima revizie am facut-o complet in reprezentanta si filtrele originale folosite, pe langa codul GM, aveau inscriptia Mann si codurile de mai sus.

La mine filtrul de habitaclu era foarte imbacsit, trebuia schimbat. Insa cel de aer arata ok, ar mai fi mers.

Ar fi fost util daca in cartea de service ar fi fost trecut si Planul de service, adica sa stiu la fiecare multiplu de 30 000 km sau numar de ani, ce ar trebui inlocuit. Asa am la Renault, de exemplu.
  • sicka

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Data viitoare ii rogi sa-ti dea si testul de frana. Si eu am schimbat recent placutele fata-spate si i-am rugat frumos si mi-au dat si testul. Cu alta ocazie le-am cerut lista de dotari a masinii si au printat-o si pe-aia.
La urmatoarea vizita in service, care sper sa fie doar la revizia din octombrie, o sa le cer si planul acela de service.
  • Alex_1

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2019

  • Mesaj Privat
epidaurus a scris:Al doilea model se potriveste. Si primul cred ca merge dar este cu prindere pe marginea plafonului. Se monteaza cu usa deschisa. La ce pret le-ai gasit?


Primul la 295 https://tuningro.ro/bare-por...0-2016-12909kjrtt
Al doilea nu mai stiu, undeva la 500
  • danielus

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2017

  • Mesaj Privat
sicka a scris:Data viitoare ii rogi sa-ti dea si testul de frana. Si eu am schimbat recent placutele fata-spate si i-am rugat frumos si mi-au dat si testul. Cu alta ocazie le-am cerut lista de dotari a masinii si au printat-o si pe-aia.
La urmatoarea vizita in service, care sper sa fie doar la revizia din octombrie, o sa le cer si planul acela de service.


L-am solicitat printr-un email si si l-au trimis. Nu ma pricep sa il interpretez "ca la carte", insa din moment ce apare "ok" peste tot, inteleg ca se incadreaza in valorile normale.
Totodata, i-am rugat si mi-au trimis si planul de service. Pe langa cele cunoscute, apar si niste surprize. Mai exact:
- filtrul de aer se inlocuieste la 4 ani/60 000 km. Asadar, l-am inlocuit degeaba de 3 ori, prima data fiind in reprezentanta. O fi vreo exceptie pentru Romania?
- lichidul de frana se inlocuieste o data la 2 ani. Ciudat, acum 2 ani nu au mentionat acest lucru, nu a fost schimbat. Primul schimb a fost saptamana trecuta, la 4 ani.
- cureaua de accesorii se schimba la fiecare 6 ani/150 000 km. De avut in vedere.

Nu scrie nimic de distributie. O fi ea pe lant, dar la un moment dat tot trebuie si el schimbat.


Skip ads

  • sicka

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2018

  • Mesaj Privat
La K-ul meu mi-au spus ca ar fi trebuit schimbat lichidul de frana la 2 ani, dar l-am schimbat la 3 ani, o data cu placutele.
In privinta filtrului, degeaba spune ca se poate schimba la x km daca stai in praful din Bucuresti. Cu loganul faceam 7-8000 km/an si filtrul iesea negru. deci aia cu 60k e poveste.
  • danielus

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Salut, am un coleg interesat sa cumpere o Astra J, in Bucuresti. Daca stiti pe cineva interesat sa vanda, rog contactare pe pivat. Multumesc!
  • Lucian22ro

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Nu am rezolvat, am fost si in service si au zis ca e normal la rotire maxima. Am citit pe undeva ceva de flanse și de posibila mizerie depusa pe acolo.
  • danielus

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2017

  • Mesaj Privat
danielus a scris:Salut, am un coleg interesat sa cumpere o Astra J, in Bucuresti. Daca stiti pe cineva interesat sa vanda, rog contactare pe pivat. Multumesc!


Cred ca trebuia sa mentionez de la inceput ca bugetul este de 7-8000 EUR, deci se cauta o masina cu mai multi km si mai putine dotari, pentru a se incadra in suma. Am primit oferte pentru masini foarte bune ca dotari si rulaj, insa nu se poate gandi la ele, din pacate.
Skip ads

  • Mihai Gherman

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2020

  • Mesaj Privat
mecaNIK a scris:Asta tine de 'fineturi' si explica de ce unii schimba placute la 80.000 si altii la 45.000 de km. ... personal folosesc si recomand materialul cel mai moale din motivele enumerate mai sus care dupa mine sunt suficient de serioase ca sa tin cont de ele. Ca sa va convingeti se cauta simplu pe goagal ... pareri material de frictiune TRW si aveti 7 din 10 review-uri in care se semnaleaza ce am spus mai sus,se reclama ca uzeaza discul prea repede ,fac zgomot ,impresia ca franeaza prea tarziu mai ales la rece sau ude .....eu personal am avut pe cateva masini si la un Renault Clio am fost nevoit sa dau sabotii jos ca harjaiau la franare ,frana ioc si tamburu deja se deformase in schimb sabotii facusera luciu si atat aratau ca noi dupa un an de la montaj.
Cand comandati placute intrebati vanzatorul despre diferentele de duritate ale materialelor de frictiune folosite de diferiti producatori,daca nu stie despre ce se face vorbire intrebati-l despre ofertele de la Ford acolo ai discuri si placute pe 3 categorii de duritate specificat clar sa stie fiecare pentru ce opteaza nu oferte dupa ureche .


Vã rog, puteți recomanda o firma de plãcuțe ptr astra j, 1.4 turbo?
Mulțumesc
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Salut,
Eu am ales sa merg pe original la plãcute. Scrie pe ele. GM.
Acum depinde de tine ce vrei sa pui și ce suma de bani vrei sa investești în ele.
Spor la cumpãrãturi 👍
  • epidaurus

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2018

  • Mesaj Privat
https://www.revizieshop.ro/o...stra-j-j67-p-8912
  • IonutN

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Mihai Gherman a scris:
mecaNIK a scris:Asta tine de 'fineturi' si explica de ce unii schimba placute la 80.000 si altii la 45.000 de km. ... personal folosesc si recomand materialul cel mai moale din motivele enumerate mai sus care dupa mine sunt suficient de serioase ca sa tin cont de ele. Ca sa va convingeti se cauta simplu pe goagal ... pareri material de frictiune TRW si aveti 7 din 10 review-uri in care se semnaleaza ce am spus mai sus,se reclama ca uzeaza discul prea repede ,fac zgomot ,impresia ca franeaza prea tarziu mai ales la rece sau ude .....eu personal am avut pe cateva masini si la un Renault Clio am fost nevoit sa dau sabotii jos ca harjaiau la franare ,frana ioc si tamburu deja se deformase in schimb sabotii facusera luciu si atat aratau ca noi dupa un an de la montaj.
Cand comandati placute intrebati vanzatorul despre diferentele de duritate ale materialelor de frictiune folosite de diferiti producatori,daca nu stie despre ce se face vorbire intrebati-l despre ofertele de la Ford acolo ai discuri si placute pe 3 categorii de duritate specificat clar sa stie fiecare pentru ce opteaza nu oferte dupa ureche .


Vã rog, puteți recomanda o firma de plãcuțe ptr astra j, 1.4 turbo?
Mulțumesc


Salut,
Eu recomand ATE
O sera buna
  • PTv875

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2022

  • Mesaj Privat
Salut,
Am și eu o întrebare care mã poate salva de mare gol in buzunar. Am efectuat revizia la Astra j 1.4 T B14Net la un service neautorizat doar pentru schimb ulei, operațiune pe care am considerat o banala.
Ce cantitate ulei trebuia sã bage ? La Ultima revizie îmi amintesc clar cã a fost mai puțin de 4 litri, ultima sticla de ulei de 1 l fiind aproape jumate plina deci 3.5 l- 3.7 . Acum mi-a pus 4 litri, nivelul pe joja fiind trecut de linia hașuratã. Totuși într-un alt thread de pe aici oamenii se laudã cã baga 4 litri la fiecare revizie, nu știu ce sã mai cred.Sunt în aceeași situație cã în acest thread: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=158225

Voi câți litri de ulei ați bãgat la revizie ? Nu trebuie mai puțin de 4 litri ? Daca nivelul de ulei e pe zona hașuratã care indicã nivelul maxim sau mai mult de maxim nu știu, e periculos ?
  • banned-143386

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2020

  • Mesaj Privat
Undeva la 4 litri. Nivelul de ulei trebuie sa fie pe zona hasurata, adica intre minim si maxim(diferenta de un litru intre minim si maxim). Daca e peste e buba, daca e uscata joja iar e buba.
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Salut, mie la revizie la reprezentanta mi-au pus mereu 4l. Pe joja uleiul sta la nivelul de sus pe Parte hasurata. Nu depãșește partea hasurata de sus.
Ideea e sa îl și scoatã pe tot. Adicã scoate 4 baga 4. La mine îl lasa sa se scurgã 15 - 20 min.
  • ney

  • Mesaje scrise: 985
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Daca inainte de a da busonul jos nu se slabeste filtrul de ulei, toata coloana va cobora in baie cand se schimba filtru si de aici incep toate intrebarile gen:
1 de ce intra 3.5 litri?
2 de ce e uleiul deja murdar
Deci intai schimbati filtrul si dupa uleiul si vor intra 4 litri
Imbibati filtrul cu ulei nou inainte de montaj
Cumparati filtru de 105 mm inaltime sau firma care este trecuta pe carcasa
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR