Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
Solutie
  • theadien

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Targoviste
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2023

  • Mesaj Privat
Salutare prieteni, aceasta este prima mea postare dupa ce am descoperit acest site relativ recent, deci ma iertati daca nu stiu cum merg lucrurile pe aici.

Dupa o vizita destul de costisitoare la service, mi-am propus sa ma documentez la cum sa am grija de masina mea, astfel incat sa reziste mai bine, doarece proprietarul anterior sia cam batut joc de ea. Poate ar fi mai bine sa o schimb direct, insa as dori aceste informatii indiferent.
Am carnet de doar 1 an, deci cunostintele mele sunt extrem de limitate. Conduc un Opel Astra G 2003 1.7 CDTi.


Am vizitat acest site, cat si pe altele si am citit ca acest motor nu trebuie condus "babeste" si trebuie turat mai mult( in conditii optime)

Acum eu am reusit sa gasesc online manualul masinii mele, iar acolo am observat ca scrie "Conduceti cat mai mult cu turatii scazute ale motorului in fiecare treapta de viteza" ceea ce se cam contrazice cu ceea ce am citit anterior pe site-uri.
Poate inteleg eu gresit, insa daca ar putea cineva sa ma lamureasca si eventual sa explice ,ca unui prost, cam la ce turatii sa conduc si sa schimb viteza as aprecia enorm.

Aceasta discutie are un raspuns marcat ca solutie la problema expusa.
Sari direct la Solutie

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,452
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Bun venit la CO!
Ca regulã generalã, înainte de a posta un topic nou despre orice te intereseazã, folosește funcția „cautã orice...” din partea dreaptã, sus, a oricãrei pagini: o sã fii surprins ce o sã gãsești.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR