Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • bebe2284

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2007

  • Mesaj Privat
[b]Salutare !!! Am o mare problema legata de inmatricularea masinii! In luna octombrie am cumparat un astra g de la un nene din jud.Bihor.Masina e ok,am toate actele la ea dar problema a venit la inmatriculare cand la biroul de taxe si impozite locale mi s-a spus ca nu imi pot inmatricula masina fara sa imi elibereze fostul proprietar un certificat de atestare fiscala cum ca nu are datorii la bugetul local si ca scoate masina din evidenta de la impozitul local.I-am cerut respectivului certificatul si mi-a spus ca nu mi-l poate da intrucat nu a declarat masina la taxe si impozite Bihor.I-am spus ca o poate fac simplu luand-o in evidenta cu factura din strainatate si scotand-o imediat in baza actului de vanzare cumparare intocmit cu mine.Am tot incercat sa-l conving ca eu nu pot sa inmatriculez masina atata timp cat nu am acel certif fiscal dar a spus ca nu are cum sa mi-l scoata pt ca nu are de gand sa declare masina de frica impozitului(ce face el acum e evaziune fiscala). In momentul de fata nu stiu ce sa fac pt ca el refuza cu inversunare sa imi elibereze actul iar cei de la directia taxe si impozite sector 5 nu imi accepta actele fara certificat Crying or Very sad .Partea mai grava e ca nu e nici din Bucuresti.Poate a mai trecut cineva prin chestia asta si imi spune cui sa ma adresez si ce etape sa urmez pt ca sunt disperat si nu vreau sa ma prinda sarbatorile cu masina neinmatriculata. Sad
Skip ads

  • ZouZou

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
am trecut si eu prin aceeasi situatie si nu am reusit fara actul respectiv (si aveam pile cam pe peste tot unde trebuia sa merg pt inmatriculare dar toti au spus ca este necesar actul respectiv). Incearca sa-i explici ca ii vei plati tu taxa respectiva si asa poate scapi usor. mai mult nush ce sa spun. poate altcineva din bucuresti a rezolvat altfel ....
  • bebe2284

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2007

  • Mesaj Privat
ZouZou a scris:am trecut si eu prin aceeasi situatie si nu am reusit fara actul respectiv (si aveam pile cam pe peste tot unde trebuia sa merg pt inmatriculare dar toti au spus ca este necesar actul respectiv). Incearca sa-i explici ca ii vei plati tu taxa respectiva si asa poate scapi usor. mai mult nush ce sa spun. poate altcineva din bucuresti a rezolvat altfel ....
Nimic concret....decat ca imi trebuie NEAPARAT certificatul fiscal.Totusi ma interesau mai mult informatii despre masurile pe care pot sa le iau impotriva lui,eu sau vreo institutie.thanks anyway Smile
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
mare greseala ca ai luat-o fara acel atestat. trebuia sa te interesezi inainte ce acte se fac. chestia aia se cere dintotdeauna. inainte nu puteai face contractul si radierea la politie fara el, acum ca nu se mai merge si pe la politie e prilej de astfel de tepe.

ceva nu se potriveste, totusi. masina nu era inmatriculata, nu? ar fi tebuit sa fie declarata la fisc, altfel nu se putea inmatricula.
daca nu era inmatriculata, atunci nu e nevoie de asa ceva (nici nu exosta un astfel de atestat pentru ea), o faci ca prima inmatriculare in romania, pe baza actelor de cumparare din strainatate si tot circul aferent.

daca ti-a dat-o ca masina inmatriculata si nu era declarata la fisc, inseamna ca masina nu e in regula. sint minarii la mijloc. acum citiva ani zona bihorului era celebra pentru masini minarite de samsari in colaborare cu politia locala.

dupa ce lamuresti exact situatia (probabil ca tie iti e deja clara), daca e cazul poti sa faci o plingere la politie si sa astepti pina la adinci batrinete sa se rezolve.
Skip ads

  • bebe2284

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Masina e adusa din germania,am brief-ul la ea si factura de acolo si nu a fost inmatriculata deloc in romania.am luat-o cu nr de germania.Chiar daca nu a fost inmatriculata mi s-a zis pe la toate ghiseele ca trebuie fiscalul Sad omu' de la care am luat-o a tinut-o doar 12 zile deci asa era normal sa nu o declare el pt ca el o da mai departe...dar cica s-ar fi schimbat codul fiscal si rutier si nu se mai accepta intermediari. MULTUMESC PT RASPUNSURI...o sa revin cu un mesaj pe forum la sf sapt sa va zic ce am rezolvat
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
in situatia asta mi se pare o birocratie foarte ciudata. incearca sa vorbesti cu omul, platesti tu cele 12 zile si gata (desi nu e normal). o sa coste mai mult taxa de eliberare a atestatului decit impozitul pe 12 zile.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
sau mai incearca sa faci un contract de VC (se face sigur) cu data cand a fost adusa masina, si apoi o iei tu in evidenta la fisc pe baza acestui CVC
  • edyionut

  • Mesaje scrise: 318
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
salut ,

Sa recapitulam :
- masina nu a fost inmatriculata
- are toate actele din Germania

Eu cred ca aici intervine factura din Germania, pe baza careia a fost achitata masina.Eu i-am cumparat sotiei mele o astra din germania si de acolo am facut factura pe numele ei, pentru a evita sa scot eu certificatul fiscal din Romania.

Tu trebuie sa te uiti pe factura sa vezi ce nume este si daca este cel care ti-a vandut masina , trebuie musai sa-l convingi sa-ti dea ceritificatul fiscal.Factura trebuie apoi tradusa, fara ea nu o poti inscrie la administratia financiara.
Skip ads

  • vali zak

  • Mesaje scrise: 386
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Asa este,nu se accepta intermediari dar ii poti explica bihoreanului ca se incarca cu ea pe perioada asta,pana la sfarsitul anului,platesti tu impozitul(cateva sute)dupa care in baza actului de v-c scoate acel certificat si o muta de pe rolul sau.Nu cred ca asta ar fi o probl.-cred in schimb ca mai are si alte amenzi,impozite neplatite si daca se inreg. cu ea trebuie sa le plateasca si pe alea ca sa obtina certificatul.Ar putea sa iti faca o procura ...nu prea stiu despre ce e vorba dar se practica...
  • ZouZou

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
sau tzipi aici, ne strangem 200 de opelisti si ii facem o vizita bajetului, il luam pe sus, ii altoim fo doo si ii explicam ca suntem furiosi Twisted Evil

sorry pt offtopic : incearca sa intrebi un jurist cam ce ai putea face in situatia in care respectivul nu vrea sa-ti elibereze acest act.
  • sica_tk

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti, Romania
  • Masina: Zafira 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2005

  • Mesaj Privat
sal! si eu ma ocup de adusul masinilor din germania !
Te pot ajuta eu, nu e nici o problema.....trebuie aduse ceva adjustari facturii din germania si reiese ca tu ai cumparat-o direct de acolo, si gata....nici un alt intermediar !
  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
vali zak a scris:Asa este,nu se accepta intermediari dar ii poti explica bihoreanului ca se incarca cu ea pe perioada asta,pana la sfarsitul anului,platesti tu impozitul(cateva sute)dupa care in baza actului de v-c scoate acel certificat si o muta de pe rolul sau.Nu cred ca asta ar fi o probl.-cred in schimb ca mai are si alte amenzi,impozite neplatite si daca se inreg. cu ea trebuie sa le plateasca si pe alea ca sa obtina certificatul.Ar putea sa iti faca o procura ...nu prea stiu despre ce e vorba dar se practica...


Asa este cu siguranta, are si alte probleme pe la financiar de aceea n-a mai trecut pe acolo.
Cat despre propunerea lui sica_tk, poate ne traduce si noua despre ce adjustari ar fi vorba.

Acu vazui ca topicul este mai vechi, din dec, omul daca n-a mai scris probabil ca si-a rezolvat problema in final, dar eram curios cum a rezolvat-o.
Skip ads

  • sica_tk

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti, Romania
  • Masina: Zafira 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2005

  • Mesaj Privat
ideea e ca eu am diverse contracte(in alb) si puteam completa o parte cu datele masinii si ale fostului propietar, si cumparator ( direct din Germania) era baiatul cu problema !
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
mda. romanul e inventiv. de nevoie.
sica, sa nu ma intelegi gresit, eu zic ca e de apreciat faptul ca te-ai oferit sa il ajuti pe coleg. Ce ma calca pe nervi e ca din cauza unui ...... colegul a ajuns in situatia data. El a fost de buna credinta si a luat teapa.
  • bebe2284

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Salutare! Am promis ca o sa revin cu un mesaj sa va spun ce am rezolvat cu problema cu inmatricularea dar am fost foarte ocupat, sarbatori etc. Cu nenea de la Bihor nu am rezolvat nimic a refuzat cu inversunare sa imi dea actul fiscal si problema s-a rezolvat astfel: s-a oferit un nene din pitesti ( pe care il cunostea tata si in care aveam incredere ) sa ma ajute.I-am dat toate actele necesare si a facut CVC cu nenea din Bihor,apoi inca unul intre el si mine.Faza e ca in pitesti el nu avea nevoie de fiscal, acolo sunt alte proceduri si e totul mai simplu fara multa birocratie ca in buc. In fine...si in mai putin de 24 ore omu' mi-a trimis toate actele in regula numai ca la Udriste a trebuit sa ma prezint cu ambele acte de V-C si cu ambele fise de inmatriculare. Atata timp cat dai de oameni de treaba totul se rezolva. Cat despre bihorean...am adresa lui si cu prima ocazie cand trec pe acolo la duc sa imi las amprenta pe masinutza lui Twisted Evil
Si de final...un sfat pt toti cei care iau masini din Ro neinmatriculate : CERETI CERTIFICATUL DE ATESTARE FISCALA INAINTE DE A FACE ACTELE DE VANZ-CUMP CU PROPRIETARUL(INTERMEDIARUL) CA POATE AVETI ACEEASI PROBLEMA CA SI MINE , POATE DATI DE UNUL CU PROBLEME LA FISC SI INCEARCA O EVAZIUNE FISCALA ! BAFTA

Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR