Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • teosan
  • *
  • 13 mesaje
  • din 09 Dec 2007
  • Corsa 2001 1.2 i Comfort ( Z12XE )
  • Bucuresti
  • teosan

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 1.2 i Comfort ( Z12XE )
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2007

  • Mesaj Privat
salut... as dorii sa il intreb pe d-nul Dan daca poate sa imi recomande un mecanic asa ca dansul in Bucuresti.............oare exista
aaaa si inca ceva imi apar 2 erori p0170 si p1616 stie cineva ce e?
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
teosan in Bucuresti nu cunosc pe nimeni. Pina in Iasi ai 400km sau 40L benzina dus-intors, nu ai fi primul.
P1616 ai contact prost la instrumente bord, clasic la Corsa.
P0170 mai mult ca sigur debitmetru dar trebuie o diagnoza cu interpretare parametri eventual pus altul de proba pentru certitudine. Se mai poate si curata daca ai cu ce si te pricepi.
  • timonea vasile

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Alba
  • Masina: Agila 2002 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2008

  • Mesaj Privat
De a mea ce zice-ti, mai are mult?

  • timonea vasile

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Alba
  • Masina: Agila 2002 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Mersi. Asa o sa fac, dar luna asta nu pot sa lipsesc de la serviciu, se marita o colega si nu pot sa-mi iau liber.
Poate luna viitoare. Dau un mesaj privat. Banii i-am strans, sunt pregatiti.
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
timonea vasile imi trimiti pe pm serie sasiu si motor ca sa iti fac lista de piese, toate ajung 9,2-9,7mil. Parca tie ti-am mai trimis ceva, nu mai retin exact...
Szilard e cam strins cu banii acum dar incerc sa il "dotez" ca sa aiba pe stoc pompa apa daca e cazul, ulei Mobil1 0W40 sau Mobil Clean 5000 daca gaseste depuneri in motor etc.
Sfatul meu e sa mergi la el (suni inainte la tel) sa vada despre ce e de facut la masina, face o testare completa pe computer etc. Dupa asta stabiliti de comun acord cind si cum, daca e si admisia cu probleme sau altceva ii lasi masina pe 2-3 zile ca sa o faca total si sa ai baza in ea, nu ai fi primul. Sa ai deplina incredere in ce spune si face, eu nu recomand decit oameni seriosi si care fac treaba de calitate.
  • timonea vasile

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Alba
  • Masina: Agila 2002 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Trottle Body, Admisia, Valva EGR, le-am curatat eu luna si bec, dupa indicatiile tale. Nu am coduri stocate. Singura problema cred ca ar fi distributia, care trbuie schimbata deoarece masina are deja 115000. Nu pot sa zic ca merge rau, ceea ce ma deranjeaza este zgomotul de lant lungit si faptul ca vibreaza mai tare caroseria.
Saptamana viitoare iti trimit seriile.
Multumesc mult!
  • tdk2006

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Buna seara.As-i avea o intrebare?Sint nou pe forum.Am unCorsa C din 2002,cu 130 mii de km,imi suna si lantul,dar problema este alta .A fost fratele meu cu masina la mare si inainte sa plece am facut schimb de ulei.Am pus Mobil 1 de 10 w40.La intoarcere mai aveau pina acasa cam 200 de km cind se aprindea din cind in cind becul de la ulei.Au verificat ei nivelul uleiului si aproape ca nu avea ulei in el.Baia nu este crapata si nui curge pe nicaieri uleiul.Care ar fi cauza?Multumesc anticipat
  • stefan_10

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Cauza ar putea fi ca motorul mananca excesiv ulei.Nu te baza pe km aia ca ar fi reali.Arunca o privire la teava de esapament sa vezi cum arata.
Skip ads

  • szilid

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
tdk2006 a scris:Au verificat ei nivelul uleiului si aproape ca nu avea ulei in el.Baia nu este crapata si nui curge pe nicaieri uleiul.Care ar fi cauza?Multumesc anticipat


Insemnand ca pe joja era pe minim, sau aveai lipsa mai mare, in cazul in care era pe minim pe joja 1l a mancat ce este exagerat de mult.
Posibilele cauze pot fi multe (dureroase), trebuie verificat, nu ai avut scurgeri pe la sonda de presiune ulei?
  • tdk2006

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Scurgeri nam avut deloc.Cum ar trebui sa arate toba...ca a mea este neagra pe dinauntru.Care ar fii posibilile probleme?..simeringuri la supape,segmentii?...multumesc
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Daca nu curge pe la sonda presiune ulei sau simeringuri, ai toba neagra ... mai mult ca sigur segmenti. Simeringuri supape nu exista la acest motor.
  • tdk2006

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru info...
Skip ads

  • tdk2006

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Intrebare ar fii....cit ma costa sa segmentezi o Coprsa de 1000 cmc?cu tot cu piese si manopera
  • chiper daniel

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Alba
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Am avut si eu probleme cu distributia si admisia dar l-am rezolvat datorita lui Szilard din Timisoara care mi-a schimbat distributia si a curatat admisia la opel corsa 2001 motor 1l care facea ca si un vertabil disel. Vreau sa-i multumesc si lui Dan Cuciureanu care a avut un rol important in rezolvarea problemelor mele!
  • tdk2006

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2008

  • Mesaj Privat
abia astept sal duc vineri la service...sa vad cum o sa sune Shocked
  • tdk2006

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2008

  • Mesaj Privat
am fost la service pentru schim de distributie.M-ia iesit bine,nu mai suna ca un diesel,dar am o alta defectiune...trebuie sa schimb si careva dintre tachetii hidraulic...ca suna si ala...
In legatura cu teava de esapament....este destul de negru si se vede si pe marginea de dinafara(1 cm_)...... Sad
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
tdk2006 posibil sa bata citiva tacheti pentru ca ai ulei prea gros, dupa ce se incalzeste motorul nu mai bate.
Teava poate fi afumata din multe cauze, mergi citeva saptamini si vezi daca se curata. In cazul in care nu se curata si ai consum mare de ulei ramin segmenti si supape. La acest motor supapele (valve) nu au ghid sau simering, se face alezare si se monteaza supape cu tija mai groasa.
  • tdk2006

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Uleiul pe care folosesc este 5w40 Mobil1.....la service mia zis ca motoarele aste in trei pistoane nu sint fiabile(nu sint reusite)...este adevarat......oare sa vind masina...Daca ma gindesc sal pastrezi imi puteti spune cit mar costa sal segmentez...piesele+manopera? Multumesc

Inca o precizare..bataia la taceti mia aparut dupa ce am ramas fara ulei in motor(vam zis mai inainte pe forum ca masina a fost la mare cu fratele meu si el nu sa uitat la nivel de ulei si a lasato fara...posibil din cauza aia sau uzat tachetii hidraulici?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Uleiul pe care il folosesti acum este gresit, citeste ca ai topic.
Motoarele astea sunt fiabile, singura lor problema este intretinerea, cei dinaintea ta nu au folosit ulei adecvat, au avut perioade mari la schimb, nu au avut grija de masina pina la urma.
Zilele trecute am vazut un Z14XEP pe Astra H care este exact ca al nostru, interval schimb ulei GM 5W30 la 15,000km ca asa este la reprezentanta si pot spune (cu martori) ca motorul lui de 40,000km avea depuneri ! Cind a vazut un motor de 150,000km cit era de curat, fara depuneri, fara scurgeri de ulei la throttle! a devenit si mai nervos pe asa numita "reprezentanta". In citeva luni scapa de "garantie" si intra pe mina noastra Laughing .

Mersul fara ulei cauzeaza uzura la toate lagarele si implicit presiune scazuta, masoara presiune ulei.
  • tdk2006

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2008

  • Mesaj Privat
am vazut ulei GM 5w30..acela ar fii bun la mine?
deci cit mar costa pe mine o segmentare...piese+manopera?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR