Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
am schimbat si eu toba finala cu una sport in cta
am gasit la promotie si a fost rentabil decat una stok noua





asa arata cea veche de pe masina




asa arata acum pe masina noua toba
si eu am masina diesel si nu are nici o treaba,nu afuma bara
se aude putin mai tare decat cea stok,dar e un sunet placut
Skip ads

  • OctavianM

  • Mesaje scrise: 308
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2006

  • Mesaj Privat
@starter666: in cazul in care ai facut poze pe parcursul operatiei posteaza-le si tu

PS: imi pare bine ca am putut ajuta deschizand postul acesta
  • starter666

  • Mesaje scrise: 334
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LEx
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2006

  • Mesaj Privat
@octavianM .. poze am pus la topicul de prezentare a masinii: https://www.clubopel.com/vie...9546&start=40 in partea de jos a paginii. o sa le uploadez si aici cand ajung acasa.
P.S! din pacate nu am poza si cu tot traseul finalizat (cat a fost masina pe elevator) .. deja pe la 13:00 cand a inceput sa puna toate tevile pe masina nu mai aveam chef de nimic .. a durat foarte mult .. si rabdarea mea se cam terminase ..
am plecat de la ideea ca tine 2 .. 3 ore, mai trebuia sa plec si in alta parte si tot suna telefonu ca ma asteptau si niste persoane .. tocmai de aceea spre finalul lucrarii nu mai aveam rabdare .. mi-a revenit calmul cand am dat prima cheie Smile

app .. venise un tip cu un lancer nou .. cred ca 1.6 .. vroia tips ca nu ii placea cum arata toba .. cand am scos masina din garaj si am innebunit-o putin pe acolo .. s-a schimbat brusc tipu .. la luat pe baiatu de acolo .. hai ca vreau si toba Laughing

cand ajung la rampa o sa ii fac poze cum arata final .. ca oricum vreau sa ma uit si eu sa vad ce se mai intampla pe acolo .. ca a tot mirosit a incins destul de puternic .. cred ca din cauza ca e traseul nou .. pana se arde ..
  • JAC2.00tdi

  • Mesaje scrise: 1,452
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2007

  • Mesaj Privat
... si .... cine a mai pus toba noua?... sau nu va incumetati pe umezeala asta... Smile Smile
Skip ads

  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Producatorul este Stetco sau Stelco? Daca da, au sediul in Lunca Calnicului daca nu ma insel. I-a montat unui prieten o toba pe un clio si am vazut ca au montat-o profesional.

Tipul nu avea colier intre toba mediana si finala, si i-au facut imbinare cu colier + prinderi toba.
  • JAC2.00tdi

  • Mesaje scrise: 1,452
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2007

  • Mesaj Privat
... ceva noutati....?/ eu m-am multumit doar sa o vopsesc si anul acesta... (primul strat din tabla tobei l-am dat jos caci era ruginit...)
  • jhonq

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2008

  • Mesaj Privat
un service unde as putea sa pun evacuare dubla pe masina....sa am si pe dreapta si cam cat m-ar costa stie careva?
  • petronel05

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1995 2.5 V6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2005

  • Mesaj Privat
un service unde asa putea sa-mi fc si eu o toba? dak se poate din iasi sau macar din apropriere?
Skip ads

  • alex_buc

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1991
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Am fost si eu vineri la Adrian la service-ul din Bucuresti, a lucrat foarte bine, a reusit performanta ca in 2 ore sa imi schimbe tot esapamentul, adia o toba finala, o toba intermediara, catalizator (aici incluzand sudarea unor bucati de teava si a flanselor de prindere) plus garnitura de etansare de la galerie.
Sunt foarte multumit de cum a lucrat si va recomand acel service daca aveti vreodata probleme cu esapamentul.
  • cosminc2009

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2009

  • Mesaj Privat
toba finala de Vectra A merge montata pe Vectra B ?
......
  • peddro

  • Mesaje scrise: 228
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Am fost la 'Adrian" (scriu asa sa nu fie considerat reclama), sunt foarte multumit de lucrare. In doua ore s-a schimbat finala plus intermediara. Las pozele sa vorbeasca.
  • JAC2.00tdi

  • Mesaje scrise: 1,452
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2007

  • Mesaj Privat
peddro a scris:Am fost la 'Adrian" (scriu asa sa nu fie considerat reclama), sunt foarte multumit de lucrare. In doua ore s-a schimbat finala plus intermediara. Las pozele sa vorbeasca.



Salut,
banuiesc ca nu ai gasit aceasta toba la el, nu? cat a costat toba finala?.... dar costul manoperei?
Skip ads

  • peddro

  • Mesaje scrise: 228
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Ai sa te miri , toba era in stoc (118 lei ) exact modelul original, eu am luat-o din alta parte si a trebuit adaptata pe Zafira (150 de lei am dat ). A durat aproape o ora numai asta. Intermediara am luat-o de la Adrian la 170 de lei. Am pus originala ca asa mi-a placut mie, era ultima. Oricum mi-a parut rau ca nu m-am dus direct la atelier si m-am chinuit sa gasesc toba in alta parte. Are in stoc de toate si pot sa bag mana in foc ca sunt la fel de bune ca originalele, chiar daca arata altfel. Atentie nu face rabat la calitate chiar daca vrea clientul. Manopera e ~ 48 de lei ora, la mine a durat 2 ore.
  • JAC2.00tdi

  • Mesaje scrise: 1,452
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc peddro,

tot aici intentionam si eu sa merg dar momentan mai tine cea veche (asta dupa ce a mai fost cosmetizata putin cu ce am avut la indemana)

stiu ca tobe de Astra G mai faceau cei de la CONNEX.... si erau destul de ieftine dar lasa de dorit calitatea...
  • Ady_cretzu

  • Mesaje scrise: 234
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Recomand si eu Stelco! Desii toba am pus-o acum aproape un an, abia acum am regasit dicutia asta... Embarassed Cum se prezinta lucrarea dupa un an? Foarte putina rugina pe teava si in rest asa cum a iesit din atelier(fara sa 'rasufle' pe la vreo imbinare).


  • peddro

  • Mesaje scrise: 228
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Frumos, vad ca ai scapat si de intermediara, nu ai probleme cu ITP-ul?

Da cu niste Fertan sau Kelfos pe unde se vede rugina si apoi vopsea de tobe.
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,133
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Tobele si tevile alea sunt aluminizate nu din aluminiu. Tin mai mult decat cele fara aluminizare, dar nu cat inoxul. Probabil ca tin 5-6 ani.
Ca mai peste tot in Romania, tevile nu sunt indoite cum trebuie. Indoite in felul asta, se pierde 30% din suprafata tevii si se produc turbulente in evacuare. In ulele poze sunt chiar foarte prost indoite, teava s-a si incretit.


  • Ady_cretzu

  • Mesaje scrise: 234
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2008

  • Mesaj Privat
peddro a scris:Frumos, vad ca ai scapat si de intermediara, nu ai probleme cu ITP-ul?

Da cu niste Fertan sau Kelfos pe unde se vede rugina si apoi vopsea de tobe.


1 - Toba intermediara nu are legatura cu noxele! Daca lasam intermediara, toba finala o puneam degeaba, ca nu se auzea cum trebuie. Mr. Green Plus ca nu i-am mai vazut rostul acolo; o greutate in plus si fara rost...

2 - Nu dau cu nimic... cand o plesni, schimb. Lasa sa fie rugina acolo decat in alta parte.... Laughing
  • PH85ADN

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2008

  • Mesaj Privat
fastassound a scris:da, o adresa ar fi utila !


Salut,
As avea nevoie si eu de datele de contact ale service-ului. Multam !
  • claudiu1178

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2008

  • Mesaj Privat
vineri am fost la acest service pentru a inlocui racordul flexibil de le vectra mea ,costul a fost urmatorul:racordul flexibli=118 lei+ manopera 120lei adica 2 ore si 30 minute x 48 lei per ora.=238 lei ,lucrarea a fost facuta foarte bine ,tipul este f.f.f.meticulos. pentru cei care au nevoie de adresa sau nr. de telefon dati pm.am sa postez si niste poze... inainte



Ultima modificare facuta de claudiu1178 la Dum 29 Nov, 2009 9:30 pm
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR