Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
aseara am desfacut o roata si am masurat discul de frana, are 21 si ceva deci este sub ce scrie in carte asa ca pica treaba cu alezatul, o sa cumpar unele noi, cam care este pretul la ele? am inteles ca sunt si mai ieftine (~90euro perechea) si mai scumpe ( 200 euro) .
Skip ads

  • Florin c

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2004

  • Mesaj Privat
ktapet, vezi ca la pistonasul de la etrier sunt niste garnituri de etansare, care impiedica apa sa intre in interior. Demonteaza etrierul si scoate pistonasul si ai sa vezi ca este ruginit. Curata-l cu un smirgher si pune-l inapoi. Din cauza faptului ca are putina rugina, el nu mai efectueaza cursa inapoi si iti tine blocate placutele pe disc. Mai asteapta cu discurile noi, nu te grabi sa le cumperi. Bafta!
  • ionutptrsc

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Craiova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2005

  • Mesaj Privat
tin sa precizezca abs-ul merge bine dar citeoda se aude un vuiet cit mai pronuntat la o frinare mai violenta .oare sa fie placutele sau discul ovalizat.opel astra g 2001
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Placutele in principiu cand se duc incep sa scartaie.....discul daca e dus il simti in sensul ca la o franare mai brusca iti joaca volanul in mana, incepe sa iti tremure volanul la viteze mici ex:60-80 km/h.....
Placutele, mai ales ca ai ABS, ar trebui sa aibe un senzor....daca iti apare semnul (!) (alte pericole) tre sa le schimbi...
Discurile le poti verifica si singur....da roata jos si urmareste terminatia discului la marginea superioara.....daca dai de un luft e posibil sa trebuiasca schimbate Very Happy

Multa bafta !!!
Skip ads

  • balog

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Florinike daca iti apare semnul (!) la bord e posibil sa aprinda de la altceva in afara de placute si lichid de frina.
  • vion

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Mangalia
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Ma poate ajuta si pe mine un altul patit?
Cand franez si discurile se incalzesc. Adica folosirea franelor mai sportiv, se aude un zgomot la franare ca un huruit!
Discurile de frana au ceva uzura dar nu de speriat!
Ma gandesc sa nu fie din cauza aliajelor din componenta placutelor. Sa nu fie prea dur aliajul.
Daca a mai avut cineva o experienta similara.....
Sau o parere! e binevenita
  • vectrapxi

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Schimba placutele, sint uzate, asa am patit si eu cind frinam la peste 90 la ora.
Placutele erau uzate, mai aveau doar un pic de coaja.
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Daca in urma frinarii rotile tind sa se opreasca , cel care-i da un fel de huruit este ABS care intervine sa nu se blocheze roata , sa o lase sa se invirta.
Skip ads

  • fiara

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2005

  • Mesaj Privat
ABS clampane si se simte in pedala de frana. Neaparat verifica placutele, mai ales daca esti mai sportiv. Curata si ghidajele de la etriere daca tot le desfaci.

La viteze mici se aude ceva (cu/fara franare)?
  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
schima placutele ca o sa strici discurile!
  • vion

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Mangalia
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2004

  • Mesaj Privat
vectrapxi a scris:Schimba placutele, sint uzate, asa am patit si eu cind frinam la peste 90 la ora.
Placutele erau uzate, mai aveau doar un pic de coaja.


Placutele sunt groase in carne!!! Nu este zgomot de abs, iar la viteze mici nici gand sa fie zgomot de rulment! Este posibil sa fie din cauza materialului placutelor?!!!! Discurile au un pic de uzura dar inca mai merg ceva km buni fara probleme!
Cred ca o sa le dau jos sa le schimb cu ceva mai bun calitativ!!
  • Florin c

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Daca placutele erau din material mai tare nu ai fi avut o frina eficace, dar cum spui tu inseamna ca trebuie sa ajungi pe piese auto sa-ti cumperi placute de frina. Se strica discurile si s-ar putea sa nu le poti rectifica. Bafta!
Skip ads

  • pratmin

  • Mesaje scrise: 401
  • Locatie: Comanesti
  • Masina: Agila 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Salut.
Am si eu probleme de acelasi tip cu zgomotul la franare, dar numai dupa ce se umezesc placutele si apoi las masina in garaj mai mult de 1 zi.

In schimb, dupa cateva franari. scap de aceste zgomote, revenind la "scartziitul" normal... Asta se intampla mai ales in periada asta mai rece...

Poate ajuta cu ceva, dar nu sunt sigur ca ai si tu aceeasi problema.
  • vion

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Mangalia
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2004

  • Mesaj Privat
pratmin a scris:Salut.
Am si eu probleme de acelasi tip cu zgomotul la franare, dar numai dupa ce se umezesc placutele si apoi las masina in garaj mai mult de 1 zi.

In schimb, dupa cateva franari. scap de aceste zgomote, revenind la "scartziitul" normal... Asta se intampla mai ales in periada asta mai rece...

Poate ajuta cu ceva, dar nu sunt sigur ca ai si tu aceeasi problema.


Nu ! La mine treaba este normala, pana cand se incing discurile! Cand se incing incepe zgomotul ala!
Schimb placutele
  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
sa ne spui daca mai face la fel! speram sa nu...
  • vion

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Mangalia
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2004

  • Mesaj Privat
bogdanene a scris:sa ne spui daca mai face la fel! speram sa nu...

Va anunt!
Si daca e of topic scuze! Azi am scos masina din service(m-a pocnit un bou cu un aro)! Atentie mare la asigurarile Unita(Constanta) care mi-au trimis masina la cel mai mizerabil service(Europarts). M-am tiganit cu ei aproape o luna sa faca o treaba k lumea!!!!! Sad
N-am vazut asa ceva!! N-am vazut!
  • Corneliu Panait

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Vion, vad ca ai motor ca al meu...si esti si din Mangalia. Te rog sa ma ajuti cu o problema tehnica; motorul meu are un mers putin neregulat si vreau sa-l compar cu al tau la anumite valori ale senzorilor. Daca esti de acord, te rog sa-mi dai un pm sau un apel scurt la 0742011210. Multumesc anticipat pentru amabilitate. Berea o dau, indiferent daca rezolvam problema sau nu!
  • radzxx

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2005

  • Mesaj Privat
referitor la frane.... am si eu o problema ...daca o "frig" mai tare de 120 Km apare un fluierat la roate si in acelasi timp un huruit....daca franez aceste sunete inceteaza.....dar numai pe perioada de franare....sa fie tot placutele????? ...si inca ceva...am impresia ca totul se intampla la roata fata dreapta....nu-mi dau seama exact.
  • virgil

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
radzxx a scris: ...daca o "frig" mai tare de 120 Km apare un fluierat la roate si in acelasi timp un huruit.....


rulmentul!!!!
  • vion

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Mangalia
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Am rezolvat! Era de la discurile de frana! Dupa cum am mai spus aveau o buza formata de la franare! Din cauza asteia se auzeau zogomotele....
Asta mi-a spus-o un bun mecanic!!!!!!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR