Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
PH13CHR a scris:Eu sunt intr-o situatie ceva mai complicata, si am sa explic:
Am vandut in luna aprilie 2006 un autoturism, si ptr ca era sambata dupa amiaza, nu am mai avut unde sa fac un contract de v-c, asa ca am facut unul de mana Evil or Very Mad , dar nu i-am dat repectivului cartea masinii si am facut si specificatia pe talon, vandut...
Cu respectivu nu am mai dat ochii si nici la tel nu a mai raspuns, iar eu de platit platesc impozitul si pe 2006 si pe 2007 si acu urmeaza si 2008, ptr ca nu am un contract standard pe care sa-l pot depune la fisc sa ma scoata de la impozit, cu acea hatie de mana nu fac nimic.
De la politie m-a trimis la tribunal sa-l dau in judecata.
Acum va intreb : ce solutie se poate gasi ptr a rezolva situatia si a-mi recupera impozitele platite pe ultimii doi ani?

Salut.
Fara carte de identitate nu-i face nimeni ITP-ul. Probabil o sa-i retina talonul cat de curand si o sa te caute. Pregateste nota de plata.
Skip ads

  • Florin M

  • Mesaje scrise: 390
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
daca masina a fost scoasa de la impozit si cel care a cumparato nu a inscriso la primarie, ce i se poate intampla?
  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Florin M a scris:daca masina a fost scoasa de la impozit si cel care a cumparato nu a inscriso la primarie, ce i se poate intampla?


Nedeclararea unei masini sau imobil la fisc in termen de 30 de zile de la semnarea contracului de vc, se sanctioneaza cu amenda.
Stiu ca era de 100 ron, acu nu stiu daca s-a modificat si cuantumul amenzii.
Asta e tot ce pateste.
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
fratilon nu stiu cum va indrumat pe voi la politie dar va povestesc o intamplare care am patito cu masina firmei.

Acuma vreo 4 ani cand lucram ca sofer, fostul sef a cumparat o masina din nu stiu a cata mana si nu a transcriso. Intro zi a venit proprietara sai ceara socoteli cu actele + ceva bani restanta ca la cel care a vandut masina ia ramas dator(asa spunea ea...cine stie).Seful meu a fost deacord cu transcrierea dar sai dea bani in + nu a dorit.Asa ca proprietarea a mers la polltie si intro zi cand umblam cu masina cei de la rutiera mau oprit si miau cerut actele pt control(in talon nu era specificat ca era vandut) sa dus la masina politiei si sa balbait pe acolo cu colegul lui si au decis sa ia talonul, ca masina nu a fost transcrisa.si sefu a ramas fara talon + o amenda + a platit si suma respectiva + pe 3 ani de impozitul restanta, dupa aceeai la transcris.
Skip ads

  • MirceaM

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Obligatia de radiere este a vanzatorului, este adevarat?

In caz ca:
- am facut contract de vanzare-cumparare cu cumparatorul
- mi-a scris pe spatele talonului Instrainat catre... (cu numele meu, cumparator)
- mi-a dat talonul lui cel vechi
- am fost la Rar (am obtinut Certificat de Autenticitate - 85 lei noi)
- am fost la Circa financiara (care mi-a completat pe fisa de inmatriculare, cu stampila, mi-a dat si un proces verbal de impunere)
- am achitat 30 ron si separat 52 ron (la CEC in sectorul de domiciliu)
- am achitat la politie Pipera 85 ron (numar preferential)
- am facut asigurare RCA pe 6 luni (desi masina era deja asigurata, insa pe numele vanzatorului)
- am depus numerele vechi, politistul mi le-a taiat pe jumatate cu o masina si mi le-a dat inapoi, sa le arunc
- am depus toate actele cerute, inclusiv talonul vechi si Certificat de Autenticitate in original
- am asteptat 2 ore si am primit: talon nou, Carte de identitate vehicul (cu numele meu ca nou proprietar) si numere noi
- am mers in parcare si am montat numele noi
mai am ceva de facut?

Trebuie sa ma mai preocup eu de radiere? Nu cred.
  • deleted-16555

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Pe unele contracte de V-C este specificata o rubrica ce se bifeaza (se aproba) sau se lasa libera privind faptul ca vanzatorul ii lasa cumparatorului numerele sale vechi.

Am vandut si eu o masina in primavara si pe aceasi pagina cu contractul de V-C in partea de jos era un certificat de radiere unde scrie:
"Doresc sa pastrez numarul de inmatriculare ......DA/NU "....

Uite-te daca apare asa ceva si la tine.
  • mrgreen

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Salutare.

Vad ca nu a mai scris nimeni de ceva timp, dar readuc in atentie acest subiect. Am si eu o intrebare (logic) pentru cei cu mai multa experienta.

"Am cumparat o masina acum un an si mi-am facut toate actele pe ea.., nici o problema. In schimb, masina veche pe care am avut-o anterior a vandut-o taica-meu unei cunostinte. Respectivul nu mai vrea acum nici in ruptul capului sa o inscrie pe numele lui fiindca spune ca nu mai ia ITP-ul din cauza starii generale in care a adus masina. Nu vreau sa ii fac respectivului probleme cu politia declarand-o furata, nici nu vreau sa-l dau in judecata, dar neavand nici un document ca am instrainat masina, cum as putea sa o radiez de pe numele meu? Mentionez ca persoana respectiva a platit pana acum contributia dar ma streseaza faptul ca as putea fi acuzat de: infractiuni, accidente, parcare in locuri nepermise, depasirea vitezei legale etc."

E atat de greu sa inmatriculezi o masina.., dar si mai greu sa o radiezi. Are cineva vre-o idee cum ar trebui sa procedez?!?
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
"mrgreen"
Salut.
Poate mai ai un rand de chei de la masina veche, o recuperezi si atunci o sa vrea sa faca acte. Daca nu ai, poti sa ii iei numerele de inmatriculare, e acelasi lucru.
Skip ads

  • vali17kar

  • Mesaje scrise: 378
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE(EURO 4)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2008

  • Mesaj Privat
iulian1971 a scris:"mrgreen"
Salut.
Poate mai ai un rand de chei de la masina veche, o recuperezi si atunci o sa vrea sa faca acte. Daca nu ai, poti sa ii iei numerele de inmatriculare, e acelasi lucru.
Asa nu rezolva nimica!Actualul proprietar merge la politie si contra cost ii face alte numere.Nimeni nu-l intreaba daca este sau nu proprietar,plateste si a doua zi are alte numere pe masina!Si chestia cu dublura de chei iar nu merge!De ce?Simplu.Banuiesc ca s-a facut un contract de vanzare-cumparare,chiar si de mana.Deci,furata n-o poate da.Asta daca nu vrea alte probleme!La urma urmei,ce atatea cunostinte,frati ,surori,matusi, prieteni.Actele-s acte si banu-i ban!Daca el nu-i curios de transcriere,atunci de ce sa nu-i faca probleme!Sa-i faca,poate altadata gandeste altfel!Stima! Cool
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
vali17kar a scris:
iulian1971 a scris:"mrgreen"
Salut.
Poate mai ai un rand de chei de la masina veche, o recuperezi si atunci o sa vrea sa faca acte. Daca nu ai, poti sa ii iei numerele de inmatriculare, e acelasi lucru.
Asa nu rezolva nimica!Actualul proprietar merge la politie si contra cost ii face alte numere.Nimeni nu-l intreaba daca este sau nu proprietar,plateste si a doua zi are alte numere pe masina!Si chestia cu dublura de chei iar nu merge!De ce?Simplu.Banuiesc ca s-a facut un contract de vanzare-cumparare,chiar si de mana.Deci,furata n-o poate da.Asta daca nu vrea alte probleme!La urma urmei,ce atatea cunostinte,frati ,surori,matusi, prieteni.Actele-s acte si banu-i ban!Daca el nu-i curios de transcriere,atunci de ce sa nu-i faca probleme!Sa-i faca,poate altadata gandeste altfel!Stima! Cool


Daca citeai atent.......

"dar neavand nici un document ca am instrainat masina, cum as putea sa o radiez de pe numele meu?"
  • vali17kar

  • Mesaje scrise: 378
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE(EURO 4)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Nu tin neaparat sa fiu filozof,am citit chiar foarte atent,mai ales fiind in cunostinta de cauza!Si sa-ti raspund pe scurt,daca tot m-ai luat asa de tare,nu o poti radia nicicum fara acte!Respect!
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
vali17kar a scris:Nu tin neaparat sa fiu filozof,am citit chiar foarte atent,mai ales fiind in cunostinta de cauza!Si sa-ti raspund pe scurt,daca tot m-ai luat asa de tare,nu o poti radia nicicum fara acte!Respect!


Eu incerc sa-l ajut pe coleg, iar tu il descurajezi spunandu-mi ca sfaturile mele nu sant bune.
Daca vechiul proprietar pune in aplicare una din cele 2 variante, noul proprietar il va cauta sa intocmeasca Actul de vanz-cump. si astfel va putea radia masina.
Imi cer scuze daca te-am suparat.
Skip ads

  • vali17kar

  • Mesaje scrise: 378
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE(EURO 4)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Hai sa-ti povestesc ceva interesant si concluziile le tragi cum vrei!Anul trecut o cunostinta de-a mea(prieten),a reparat masina unui client.Cand a venit respectivul client sa-si ia masina acasa,nu a avut bani la el(chipurile),de fapt a spus ca-i aduce banii saptamana ce urma,ca nu dispune de banii necesari .Atrecut cateva luni si banii tot nu ia dat pt. reparatie.Ce s-a intamplat mai departe?Iti spun!Cel care ia reparat masina s-a dus la om in fata blocului si ia luat masina pana isi va achita datoria!Binenteles ca a doua zi l-a saltat baietii si in urma procesului s-a trezit cu 4,5 ani[pt. furt] pe cap!Deci sa nu-mi spui ca am intentia de a descuraja pe cineva!Asta-i realitatea,chiar daca ai copie xerox de pe talon si C.I.V.,sau stiu eu ce tipuri de contracte de vanzare-cumparare, tot nu poti radia o fosta masina!Doar proprietarul cu actele originale in mana!Niciodata nu am spus ca as fi de acord cu astfel de legi,dar noi nu v-om putea niciodata schimba ceva,doar daca ne mai nastem de vreo 5 ori! Si apropo,nu m-ai suparat deloc!Respect! Cool
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
vali17kar a scris:Hai sa-ti povestesc ceva interesant si concluziile le tragi cum vrei!Anul trecut o cunostinta de-a mea(prieten),a reparat masina unui client.Cand a venit respectivul client sa-si ia masina acasa,nu a avut bani la el(chipurile),de fapt a spus ca-i aduce banii saptamana ce urma,ca nu dispune de banii necesari .Atrecut cateva luni si banii tot nu ia dat pt. reparatie.Ce s-a intamplat mai departe?Iti spun!Cel care ia reparat masina s-a dus la om in fata blocului si ia luat masina pana isi va achita datoria!Binenteles ca a doua zi l-a saltat baietii si in urma procesului s-a trezit cu 4,5 ani[pt. furt] pe cap!Deci sa nu-mi spui ca am intentia de a descuraja pe cineva!Asta-i realitatea,chiar daca ai copie xerox de pe talon si C.I.V.,sau stiu eu ce tipuri de contracte de vanzare-cumparare, tot nu poti radia o fosta masina!Doar proprietarul cu actele originale in mana!Niciodata nu am spus ca as fi de acord cu astfel de legi,dar noi nu v-om putea niciodata schimba ceva,doar daca ne mai nastem de vreo 5 ori! Si apropo,nu m-ai suparat deloc!Respect! Cool


In cazul de fata omul nu poate fi acuzat de furt, deoarece este chiar proprietarul. Cu acte in regula nu copii xerox.
  • vali17kar

  • Mesaje scrise: 378
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE(EURO 4)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Bine atunci ia-o cum vrei,ti-am spus!Dar poate sa fie proprietar in acte, daca actele nu sunt la el, degeaba.Si oricum intre ei trebuie sa existe un contract ,nu?In situatia asta ,,sa mearga cu asa zisa dublura de chei si sa-si ia masina acasa pana la radierea masinii".Ce crezi ca v-a face actualul proprietar[care inca nu figureaza in actele masinii] ?O da furata,normal,deoarece masina s-a vandut conform contractului pe care il detin amandoi.Ca doar nu au facut afacerea in fata unor sticle de bere,in care unul si-a dat cheile masinii celuilalt contra unei sume de bani!Stima!
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
vali17kar a scris:Ca doar nu au facut afacerea in fata unor sticle de bere,in care unul si-a dat cheile masinii celuilalt contra unei sume de bani!Stima!


Garantez ca asa au facut. Nu au nici un contract. Cel putin asa a mentionat colegu`.
Ideea e sa-l convinga pe cumparator sa faca acte.
  • vali17kar

  • Mesaje scrise: 378
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE(EURO 4)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Mare greseala din partea lui daca asa a facut!No coment! Cool Dar daca citesc bine,fiind sambata au facut contract de mana!Totusi nu-i chiar ,,da cheile si na-ti banii " !
  • potbal

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2008

  • Mesaj Privat
salut

si eu am avut o masina vanduta de vreo patru ani unui prieten fara a face nici un document de vanzare-cumparare, iar in iarna cand am vrut sa radiez masina am aflat ca de cand am vandut-o a schimbat deja vreo cinci proprietari. am aflat care este ultimul am mers la el dar nici o sansa sa primesc actele pentru a putea face radierea(mentionez ca atunci cand am vandut prima data masina am dat si toate actele in original, doar era prieten cu mine) sau sa facem un contract de vanzare cumparare, ba chiar a cerut 1000 ron sa-mi dea documentele. Atunci am mers la politie si am facut o sesizare prin care am enuntat intreaga poveste de mai sus si dupa vreo luna ma sunat politia sa ma prezint sa ridic actele si placutele de inmatriculare pentru a putea radia masina.
Zic eu ca a mers repede si fara probleme, dar si ieftin (o sticla de whisky politistului).

Poti incerca si tu asta.

Bafta





mrgreen a scris:Salutare.

Vad ca nu a mai scris nimeni de ceva timp, dar readuc in atentie acest subiect. Am si eu o intrebare (logic) pentru cei cu mai multa experienta.

"Am cumparat o masina acum un an si mi-am facut toate actele pe ea.., nici o problema. In schimb, masina veche pe care am avut-o anterior a vandut-o taica-meu unei cunostinte. Respectivul nu mai vrea acum nici in ruptul capului sa o inscrie pe numele lui fiindca spune ca nu mai ia ITP-ul din cauza starii generale in care a adus masina. Nu vreau sa ii fac respectivului probleme cu politia declarand-o furata, nici nu vreau sa-l dau in judecata, dar neavand nici un document ca am instrainat masina, cum as putea sa o radiez de pe numele meu? Mentionez ca persoana respectiva a platit pana acum contributia dar ma streseaza faptul ca as putea fi acuzat de: infractiuni, accidente, parcare in locuri nepermise, depasirea vitezei legale etc."

E atat de greu sa inmatriculezi o masina.., dar si mai greu sa o radiezi. Are cineva vre-o idee cum ar trebui sa procedez?!?

  • vali17kar

  • Mesaje scrise: 378
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE(EURO 4)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Cred ca te numeri printre putinii care au avut norocul asta sa gasesti o rezolvare atat de rapida si fara costuri suplimentare!
  • mrgreen

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Tin sa multumesc tuturor celor care mi-au raspuns atat de prompt.
Pt. a clarifica putin situatia si a elimina confuzia prezint evenimentele punctual:
- tata a vandut masina mea unei cunostinte
- i-a dat respectivului toate actele si cheile masinii
- nu a facut nici un fel de act cu respectiva persoana
- vreau acum sa radiez masina sau pur si simplu sa o trec pe numele lui si el nu vrea, spunand ca masina nu mai ia ITP-ul in starea actuala
--INTREBARE-- cum pot proceda pentru a nu se lasa cu amenzi sau procese penale,?

Cu respect,
va salut.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR