Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • aurick86

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2008

  • Mesaj Privat
salutare,
am o Vectra B 16 benzina '97 ( nu stiu seria motor ) si face cat de curand 190.000 km( majoritatea facuti in Germania ) sa inteleg ca ar terbui schimbata distributia ?( cam a 3-a oara )
este nasol ca nu pot sa aflu cand a fost schimbata ultima data ( nu am chitante nu am abtiplinde )...
la masina asta pompa de apa este actionata de cureaua de distributie?

cine imi poate spune si un magazin ( care nu are adaos 300 % ) in Bucuresti unde ma pot interesa de piese si preturile lor ( preferabil aproape de Vitan )


Ultima modificare facuta de aurick86 la Mie 15 Oct, 2008 6:05 pm
Skip ads

  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
www.autokarma.ro

acolo poti vedea niste preturi decente.. calculele iti revin !
  • kristiansen

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 1994 caravan f
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2007

  • Mesaj Privat
de luxx am si eu o intrebare unde este magazinul asta ? deunde tiai luat piesele ? am si eu o astra f caravan 2.0 ,16 valve, sfi, 150 cai si vreau sa schimb si eu distibutia . tre sa schimb si pompa de apa? sau pot sa o las asa?
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
La Vectra B, 1.8benzina, mi-am cumparat piesele cu 450lei din Timisoara si montajul 150lei. Mai ieftin nu cred ca reusesti sa gasesti. Curea, Role, Intinzatoare, Pompa Apa.
Skip ads

  • kristiansen

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 1994 caravan f
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2007

  • Mesaj Privat
merci fain "inspectoratul " dar eu sunt din urziceni ialomita la 60 km de bucuresti. stiu ca in tm gasesti piese mai ieftin poate dar
eu sunt linga bucuresti. merci pt pretulinformativ totusi.
apoi motorulmeu are 2 axe si 2 curele si se mareste pretul.
merci oricum
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
cu placere
  • stelian huha

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2008

  • Mesaj Privat
eu am distributia pe lant (Z22SE) si momentan am 146500 km .Stie cineva dak trebuie schimbata?
  • marquiz

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2008

  • Mesaj Privat
kitul sa zicem ca il cumpar de la autokarma
dar stie cineva un service pentru un montaj sa zicem...serios...si nu foarte scump?
Skip ads

  • ratoiu2001

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2008

  • Mesaj Privat
stelian huha a scris:eu am distributia pe lant (Z22SE) si momentan am 146500 km .Stie cineva dak trebuie schimbata?


Stiam ca doar diesel-urile de 2.0 si 2.2 au lant, restul sunt pe curea.Daca stii sigur ca e pe lant nu ai nevoie sa schimbi nimic.Stiu (tot de pe aici, de pe forum) ca se umbla la lant/ role intinzatoare sau ce are el acolo Very Happy de abia pe la cateva sute de mii de kilometrii. (eu am Y20DTH)
  • stelian huha

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2008

  • Mesaj Privat
sigur este pe lant
  • bobbi

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Pana la urma, din ce am citit pe aici nu prea am inteles, la un Z17DTH daca sa zicem ca se intampla sa pice distributia, sparg motorul in doua sau doar raman cu ea in drum fara efecte adverse? Masina are 73.000 km, fara sa fi fost schimbata distributia pana acum, dar intentionez intr-un viitor apropiat sa realize aceasta operatiune.

Prin Bucuresti cine stie un service bun, din experienta? In afara de reprezentanta.
  • cxbcristianx

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Mezei Marius a scris:
katalin1984 a scris:Am si eu o Astra G 1,7 Diesel (Y17DT) din 2002 si as vrea sa stiu cam ce inseamna kit de distributie(ce intra in componenta kitului) si care
sunt cele mai bune componente adica cel mai bun si cel mai potrivit kit de distributie pentru masina mea.
Multumesc!


curea Gates si rola ina.
iata si distributia masinii tale:
Dar la mine ai idee cum arata schema distributiei z16se?
Skip ads

  • fcsorin

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2009

  • Mesaj Privat
salutare,
tot din TM sunt si vreau sa stiu daca exista un service in TM care lucreaza bine si ieftin ptr. a schimba distributia, si tot odata te rog spune-mi de unde sa cumpar acest kit. cu multumiri. fcsorin



dom79 a scris:Eu am intrebat la dealer-ul Opel din Timisoara(Autoglobus) cat costa kitul de distributie+pompa de apa+manopera la o Astra G 1,7 Diesel (Y17DT), pompa de apa nefiind necesar a se schimba pt ca nu este pe distributie dar totusi am intrebat si de asta , oricum mi-au spus ca totul face in jur de 1500 Ron, muuuuuuuult , asa ca am rezolvat la un service bun in oras la aproape jumatate de pret.

  • bbmt

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Ca sa nu dau nume de firma, eu imi cumpar piesele de la magazinasul din Badea Cartan (este in intersectie la demisol). Sunt baieti de treaba acolo si te pot ajuta.
Kitul de distributie m-am costat 460 RON, iar cureaua de accesorii in jur de 60 RON, nu mai retin exact.
Daca vrei pe cineva care sa-ti schimbe distributia pot sa-ti dau un numar de telefon, unde am facut eu operatiunea si cativa colegi de-ai mei.
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
bobbi a scris:Pana la urma, din ce am citit pe aici nu prea am inteles, la un Z17DTH daca sa zicem ca se intampla sa pice distributia, sparg motorul in doua sau doar raman cu ea in drum fara efecte adverse? Masina are 73.000 km, fara sa fi fost schimbata distributia pana acum, dar intentionez intr-un viitor apropiat sa realize aceasta operatiune.

Prin Bucuresti cine stie un service bun, din experienta? In afara de reprezentanta.


Salut

Nu cred ca e vreo legatura intre tipul motorului si urmarile/ efectele ruperii unei curele de distributie.
Eu am tot Z17DTH, an 2005, luat din Germania la 125.000 km anul trecut.
In cartea service nu era bifat schimbul distributiei, asa ca saptamana trecuta la 142.000 km am facut schimbul.
Cei de la service mi-au spus ca nu mai fusese schimbata pana acum, mi-au aratat-o pe cea veche , era cea originala a masinii, era uzata, insa nu cred ca s-ar fi rupt a doua zi, poate mai rezista , nu stiu, 5.000 km sau poate 10.000 km.
In cartea service scrie ca la Z17 DTH se schimba la 4 ani sau 100.000 km.
Eu m-am incadrat la partea cu 4 ani Smile
Tu daca ai abia 73.000 km, nu stiu cati ani are masina, dar cred ca pana la 100.000 km poti sta linistit
Numai bine
  • EML

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salutare
Am o Astra 1.7 CDTI 2004 Z17DTL si as dori sa stiu ce trebuie sa schimb la distributie. De ex: Curea, role, intinzatoare, pompa de apa si ce mai este toate sunt necesare? Sau care sunt cele mai importante care trebuie schimbate minim?

Am gasit pe un site un kit de distributie la 397lei este suficient kitul acesta sa il achizitionez sau mai trebuie si alte componente? Contine si cureaua sau sunt numai cele doua role sau ce sunt?


Multumesc
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
eu iti recomand ( daca tot umblii si schimbi distributia ) sa schimbi si pompa de apa
  • EML

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Cum arata pompa de apa? Unde gasesc sa cumpar si cam cat costa?
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
ar trebui sa o gasesti la orice magazin de piese, de unde ai cumparat si setul distributie
e in jur de 100 RON
  • costymo2000

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Daca se schimba distributia este necesar sa se schimbe si pompa de apa?
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR