Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • clau

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Salut. Am o curiozitate, nu pot sa o numesc inca problema. La franare, chiar si la o franare slaba aude dinspre motor on zgomot asemanator cu zgomotul facut de ABS, fara insa sa simt vibratii in pedala si muuult mai slab in intensitate. ABS-ul nu intra in functiune decat atunci cand e nevoie, insa zgomotul se aude aproape de fiecare data cand franez si e un pic deranjant. Aveti idee ce poate fi? Sau e normal? Dupa parerea mea ar fi un zgomot de pompa, ca un rrrrrrrrrrrrr Smile Numai pe Vectra am auzit asa ceva chiar daca am mai condus si alte masini cu sistem ABS.
Skip ads

  • cont-sters-1898

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2006

  • Mesaj Privat
E posibil sa ai discurile de frana ovalizate si atunci mai intra ABS-ul sau placutele sa fie uzate pana la metal.
  • clau

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Tocmai am schimbat de 2-3 saptamani placutele de frana si am verificat cu ocazia asta si discurile, totul pare ok, dar zgomotul a ramas acelasi de dinainte de schimbare.
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,830
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
daca ai avea discurile ovalizate, ai simti putin si in volan atunci cand franezi.
Skip ads

  • clau

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Nu simt nimic in volan, e ciudat oricum. Daca incepe sa sune mai tare o sa dau o fuga la meseriasii de la reprezentanta sa vad ce zic si ei.
  • mikhai

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
clau a scris:Nu simt nimic in volan, e ciudat oricum. Daca incepe sa sune mai tare o sa dau o fuga la meseriasii de la reprezentanta sa vad ce zic si ei.


verifica rulmentii fata.la frina,roata se incarca suplimentar fortei de frinare
  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
daca mergi subturat si o calci se aude acel zgomot Question
  • clau

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2006

  • Mesaj Privat
bogdanene a scris:daca mergi subturat si o calci se aude acel zgomot Question


Zgomotul se aude la orice turatie, mai tare la relanti din cauza ca nu este acoperit de zgomotul motorului. Intrebai daca se aude atunci cand "calc" frana, nu? Confused
Skip ads

  • cip1710

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Si eu am o problema de genul asta. Si am inteles ca ar fi de la rulment care se livreaza impreuna cu butucul in care este si senzorul de ABS. Eu urmeaza sa-l schimb. Daca vad vreo' diferenta te anunt.
  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
clau a scris:
bogdanene a scris:daca mergi subturat si o calci se aude acel zgomot Question


Zgomotul se aude la orice turatie, mai tare la relanti din cauza ca nu este acoperit de zgomotul motorului. Intrebai daca se aude atunci cand "calc" frana, nu? Confused


ma refeream la acceleratie, la frana mai putin.te-am intrebat pentru ca si la mine se auzea si pe masura ce crestea viteza, se auzea mai tare.dar la mine stiam ca e rulmentul.la tine daca zici ca se aude si la ralanti, nu mai stiu Sad Crying or Very sad

@cip1710 "...Si eu am o problema de genul asta. Si am inteles ca ar fi de la rulment care se livreaza impreuna cu butucul in care este si senzorul de ABS. Eu urmeaza sa-l schimb. Daca vad vreo' diferenta te anunt..."

rulmentul intr-adevar vine cu tot cu fuzeta si cu senzorul de ABS.eu l-am schimbat in weekend-ul care a trecut si nu se mai aude nimic.
  • cip1710

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Si la ce pret ai gasit rulmentul cu tot cu senzor?
  • clau

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2006

  • Mesaj Privat
@bogdanene: la mine se aude mai tare sau mai incet in functie de cat de tare apas frana indiferent de turatia motorului sau de viteza masinii. De aceea am legat fenomenul mai degraba de o pompa decat de roata, mai ales ca se aude dinspre motor mai degraba decat dinspre roti.
Skip ads

  • bodo

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2006

  • Mesaj Privat
la vitze peste 20-30 km/h nu e nici o problema... cand masina abia se misca, franez de la 20 pana la 10-5 km/h si cand ridic piciorul de pe frana se aude un "bubuit" de parca ar fi ceva in porbagaj care se loveste de pereti (dar nu e, am incercat cu porbagajul gol). daca franez pana la oprirea masini nu se aude nimic. am dus-o la "doctor" si nu au gasit nimic defect la rotile de pe spate. de la ce poate fi?

astra g caravan, y17dt, 2001 - discuri pe spate
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Poate e trusa de scule de la roata de rezerva sau poate e trusa medicala din peretele stanga.
  • bodo

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2006

  • Mesaj Privat
nu cred... am scos tot: de la banchete pana trusa medicala si de scule, roata de rezerva, pana si capacul de la roata de rezerva... era troaca si tot acelasi zgomot Sad
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
@bodo: Ai verificat numai rotile sau si toate articulatiile puntii spate?
  • marius_cyp

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Verificati telescoapele poate exoste o piluita nestransa, incercati sa strangi acolo ...asa am patit eu trocanea la cea mai mica denivelare si am rezolvat era piulita nestransa.
  • Al3xius

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Astra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Nu`mi dau seama ce bubuit se aude la tine ! La mine intra abs-ul la viteze mici desi nu franam violent si se auzea un zgomot foarte aiurea!De cateva ori din aceasta cauza era sa il iau in "brate" pe cel oprit in fata mea la semafor ! "Buba" a fost rezolvata : discuri de frana noi si tamburi noi(aveau totusi 223 de mii ...) Laughing
  • bodo

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Am fost inca o data la service (Augsburg) si le-am pus sa verifice tot de tine de roti: bucsi, pivoti, punte, etc… si nu au gasit nimic, totul este bine legat si la locul lui… nu am nici cea mai mica idee ce ar trebui sa mai fac… nu am nici un martor de bord aprins, abs-ul intra cand trebuie… Sad
  • scl

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: craiova
  • Masina: Omega 2000 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2006

  • Mesaj Privat
aceiasi problema o am si eu la un omega b 2000 , diesel , cand pun frane la viteze mai marii de peste 70 - 80 se aude un harait in fata , dar fana tine tipla abs isi face treaba , dar la viteze sub 70 nimica , site cineva ce o fii
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR