Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Forbes a scris:Am trecut prin Bulgaria spre Turcia dus-intors pe doua drumuri oarecum diferite. Am trecut ziua si am mers cu viteza medie de 120km/h. Nici o problema. Nu m-a oprit nimeni. Nici la vama nu am avut vreo problema. Am platit rovignieta la intrare ptr 2 saptamani. Doar la intoarcere la granita bulgara dinspre Turcia ne-au tinut doua ore 20 de masini ca nu aveau chef de munca. In rest am inteles ca mai multe radare sunt spre sofia spre drumul de Grecia. Daca mai vreti info despre drumul Rom- Turcia intrebati-ma ca abia m-am intors.


ma duc prin septembrie la bodrum. recomanzi o ruta anume Question
Skip ads

  • Cali...nV6

  • Mesaje scrise: 519
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2004

  • Mesaj Privat
sunt curios ...oare si bulgarii au aceeasi parere despre noi....?!!
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Cali...nV6 a scris:sunt curios ...oare si bulgarii au aceeasi parere despre noi....?!!


Buna asta.. so asteptam bulgari posesori de Opel sa raspunda, am inteles ca politia lor ar avea Astra G.
  • posto

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Добре дошли в Опел Клуб България! При нас ще откриете много полезна информация, както и решения на множество проблеми, разискване на всякакви въпроси и тн. Надяваме се, че ще останете доволни. Нашият сайт се развива изключително бързо, за около 2 години вече имаме над 3000 регистрирани потребители, които растът с всеки изминал ден.


Nu ma intrebati ce inseamna... e doar primul paragraf de pe http://opelclub-bg.com/
Skip ads

  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
E o chestie de genu' "Bine ati venit in Opel Club Bulgaria! La noi o sa gasiti multe informatii folositoare si rezolvari pentru diverse probleme precum si raspuns pt. orice intrebare. Speram ca veti fi multumiti. Site-ul nostru a luat amploare (sau se dezvolta) repede, in circa 2 ani avem cam 3000 de utilizatori inregistrati care navigheaza zilnic." (cu scuze pt. inexactitati). Ehe, acum 15-16 ani n-as fi avut atatea probleme la traducere, dar tot mai pot sa descifrez un text (ce inseamna 2 ani de rusa la scoala si vreo 5 de privit la toate tampeniile de emisiuni de la bulgari in lipsa de altceva...)
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Ingineru a scris:E o chestie de genu' "Bine ati venit in Opel Club Bulgaria! La noi o sa gasiti multe informatii folositoare si rezolvari pentru diverse probleme precum si raspuns pt. orice intrebare. Speram ca veti fi multumiti. Site-ul nostru a luat amploare (sau se dezvolta) repede, in circa 2 ani avem cam 3000 de utilizatori inregistrati care navigheaza zilnic." (cu scuze pt. inexactitati). Ehe, acum 15-16 ani n-as fi avut atatea probleme la traducere, dar tot mai pot sa descifrez un text (ce inseamna 2 ani de rusa la scoala si vreo 5 de privit la toate tampeniile de emisiuni de la bulgari in lipsa de altceva...)


Si noi parca avem vreo 1500-2000 utilizatori in conditiile in care tara are de 2-3 ori mai multi locuitori
so, ar trebui sa mai luam cite ceva de la ei.
Rolling Eyes
  • Forbes

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: BUCALE
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Da au in majoritate Opel Astra albe cu insemne de politie cu albastru. Dar mai au si niste masini vechi in care stau cu radare dar nu cred ca le mai misca pe alea...sun fixe Very Happy . Cat despre drumul spre Kusadasi(ptr ca acolo am fost) e super si il recomand sa-l faci cu masina ca ai ce sa vezi in Turcia vorbesc. Ca ruta iti recomand ruta de pe http://www.viamichelin.com plus hartile celor doua tari. In Turcia nu ai cum sa te ratacesti dar in Bulgaria te ratacesti cu harta in mana. Iar la intoarcere eu am venit prin Istanbul ptr ca am stat 2 zile si acolo.Mai e si varianta sa mergi prin Vama Veche in bulgaria si apoi sa mergi pe litoralul lor pana in Turcia ceea ce te face sa stai mai putin pe teritoriul Bulgaria si vezi si litoralul lor vestit. In Kusadasi e supermisto iar pana in Bodrum mai sunt cam 130km cred. dar nu e necesar sa o iei prin Kusadasi. Pe autostarzile lor platesti putin de ex 250km = 2eur. Feribotul la Dardanele e cam 6eur parca ptr masina si pasageri ptr o trversare de max 15min. Daca e sa mergi intins iti ia cam 18 ore direct fara oprire ptr ca sunt 1082km dar mai bine faci cu o noapte intermediara, eu am facut-o la Canakkale. Singura chestie e in bulgaria eu as recomanda sa cobori conform rutei de mai sus spre Nova Zagora dar apoi sa mergi spre Stara Zagora putin inapoi si sa intri acolo pe E85; e mai mult cu vreo 40km dar e cel mai bun drum ...fara gropi. Aceasta ruta e o combinatie dintre ruta veche si cea noua ptr ca le-am facut pe ambele si asa nu mergi prin gropi. ATENTIE nu uitati sa alimentati in zona de Duty-Free dintre Bulgaria si Turcia unde 1l benzina = 0,75eurocenti. ptr ca in Bulgaria nu merita iar in Turcia 1l=1,6euro.
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Citeva impresii:
Litoralul lor arata cel mult la fel de bine ca al nostru.
Serviciile la ei si modul cum esti tratat este mult peste cum esti tatat la noi.
Sunt ceva mai saraci ca noi, insa e curat pe strazi si pe plaja, ceea ce la noi slabe sanse.
Drumurile la ei sunt destul de proaste, marcajele de directii sunt ca la noi, desi parca un pic mai clare- Nu m-am pierdut in Bulgaria in schimb in Romania, da Embarassed
Preturile sunt foarte apropiate cu ale noaste la mincare si alte articole, sa zic asa cam cu 2-3 % diferite.
Pentru cine vrea liniste si relaxare recomand Balcik, Albena, Varna dar pt cine vrea distractie si aglomeratie recomand Costinesti Very Happy - apropos arata mult mai cool anul asta.


Ultima modificare facuta de pascaru_val la Joi 24 Aug, 2006 7:43 am
Skip ads

  • Forbes

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: BUCALE
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Tu ai iesit spre Bulgaria prin Vama nu prin Giurgiu-Ruse, ptr ca asta ar explica partea mai buna pe care ai vazut-o tu....
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Forbes a scris:Tu ai iesit spre Bulgaria prin Vama nu prin Giurgiu-Ruse, ptr ca asta ar explica partea mai buna pe care ai vazut-o tu....

Da si recomand iesirea prin Vama Veche, m-a costat vreo 10 euro la iesire cu toate taxele si 2 euro la intrarea in RO.
Oricum pina la Balcik unde am stat au fost vreo 70-80km si inca vreo 40-60 Km pina la Varna in functie de drumul pe care il alegeai.
Iar ca timp cit am stat in vama a fost ceva similar cu timpul pe care il stau la peco, daca e o masina in fatza mea.
  • angel

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 1.3 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Val, ma poti ajuta cu cateva detalii? Vreau sa plec la sfaristul saptamanii la Albena si ma gandeam sa intreb un cunoscator Smile

1. Cat costa cartea verde pentru o saptamana? 60 € ca in UE sau 30 €? Am auzit ambele variante.
2. E inutil sa iau detector la mine? Ma ajuta cu ceva in Bulgaria?

Daca masina e in leasing, am nevoie de acceptul firmei de leasing sa pot scoate masina din tara? Daca da, ce trebuie facut?

Mai vine cineva in Bulgaria in perioada asta?
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Hai sa iti raspund ca un cunoascator, pai , nu ? Very Happy
Din cite imi amintesc eu, esti destul de tinara si mie mi s-a parut Bulgaria potrivita mai mult pt babalici sau eventual pt cei carora le place linistea.- asta a fost ca o paranteza.

1 Cartea verde pt Bulgaria (zona limitrofa) costa 30$ (dolari) la cursul BNR pt pina la 15 zile.Asta inseamna 840.000 ROL.

2.Dak mergi doar pe litoralul lor, eu consider ca nu ai nevoie de detector.
Drumurile nu prea permit viteze foarte mari iar in cazul in care mergi tare se vad masinile de politie de la 100m. (Opel Astra albe sau Lada).
Dak ai detector, ia-l. Dar cind eu ceream de ce nu te-ai oferit ? Embarassed

Dak masina e in leasing presupun ca ai casco si atunci e recomandabil sa faci cartea verde la firma la care ai casco pt prelungirea casco pe teritoriul Bulgariei.
Skip ads

  • angel

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 1.3 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspunsuri Smile

Bulgaria e doar un pretext de a pleca din tara cu masina - nu vreau sa stau prea mult pe-acolo, vreau sa dau o fuga si la Albena, si la Nisipurile de Aur si poate si la Balcic. Nu am luat sejur, doar 3 nopti direct la hotelieri, fara all inclusive - de fapt fara nimic, poate o fi doar micul dejun inclus.
Nu am inca detector, dar tot vreau sa imi iau si am strans oferte, si mi se parea asta un motiv bun pentru a face pasul Razz. Cu atat mai mult cu cat am cateva zile libere, deci pot sa alerg.

Sa nu crezi ca nu ti l-as fi dat, nu sunt genul Smile
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Daca iti plac orasele (mai) mari iti recomand Varna e foarte aproape de Albena ( vreo 30- 50 km in functie de drumul ales) are un aer de UE si are si plaje si un parc frumos.

In Balcik merita sa vizitezi castelul Reginei Maria cu gradinile si atit, in Albena merita sa faci plaja iar Varna are mai multe posibilitati.
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
angel
iti trebuie o imputernicire din partea firmei de leasing (chiar daca sa zicem ai leasingul pe persoana fizica si la sfirsit masina va fi a ta).
e o formalitate in cele mai multe cazuri (trebuie sa le dai seria pasaportului si inca citeva date) si se elibereaza in citeva zile cel mult.


off topic...
Oaaaa, asta fuse mesaju' 1000 Laughing Laughing Laughing Cool Cool Cool
  • angel

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 1.3 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Wow....felicitari Smile

Da, am fost azi sa rezolv cu cartea verde si imputernicirea. Tine doua zile si nu pricep de ce, doar sunt cateva acte si se pot uita rapid pe ele. Daca ma trezeam cu o zi inainte?! Sad

Val, multumesc de sugestii. O alta intrebare - merge cu euro in Albena sau trebuie sa vin cu leva? Smile
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Merge cu euro sunt case de schimb peste tot unde raportul e cam de 1.9 leva pt 1 euro.
Mai am si eu vreo 4 leva dak vrei Very Happy
  • geluadi2000

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Alba iulia
  • Masina: Insignia 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2005

  • Mesaj Privat
pentru cei care au fost in Albena...ati ales ruta:vama veche-durankulak-sabla-kavarna-balchick
si aicea vine intrebarea din Balchick cum ati luat-o spre Albena?prin Obrociste sau nici nu ati intrat prin Balchick si ati venit prin Kavarna -Tuzlata-Albena...trebuie sa plec prin septembrie si as vrea sa aleg varianta cea mai buna
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
geluadi2000 a scris:pentru cei care au fost in Albena...ati ales ruta:vama veche-durankulak-sabla-kavarna-balchick
si aicea vine intrebarea din Balchick cum ati luat-o spre Albena?prin Obrociste sau nici nu ati intrat prin Balchick si ati venit prin Kavarna -Tuzlata-Albena...trebuie sa plec prin septembrie si as vrea sa aleg varianta cea mai buna


Diferentele sunt minore, prin Balcik faci cu vreo 7 km in plus sau cit o fi. Drumul e cam la fel plin de gropi, insa mai bun decit la noi.
Diferentza semnificativa este la drumul spre Varna; acolo ai de ales intre un drum prin pustietate si mai scurt sau unul mai lung dar pe strada. (imi pare ca e european)


Ultima modificare facuta de pascaru_val la Mar 22 Aug, 2006 10:12 am
  • geluadi2000

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Alba iulia
  • Masina: Insignia 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2005

  • Mesaj Privat
iesirea din balchic spre albena e usor de urmat sau e pe drum intortocheat?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR