Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • mihai0308

  • Mesaje scrise: 812
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2009

  • Mesaj Privat
oKrime a scris:Salut ! Stie cineva dak este undeva in Iasi sau prin apropiere unde sa foliez un opel vectra b ? multumesc !


In iasi poti sa`ti foliezi masina la S design...poza atasata de tine e un bmw foliat de ei...cauta pe net si ai sa aflii unde au locatia
Uite un numar de telefon: 0741.760.557
Skip ads

  • gxg1313

  • Mesaje scrise: 374
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 Z14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2009

  • Mesaj Privat
bucifer85 a scris:
hot a scris:Bucifer folie neagra simpla ai la vanzare(sa fie ceva mai calitate decat cea existenta in comert,cea de foliat mobila veche).
Vreau sa ii fac asa ceva masinii mele cand se mai incalzeste.Pret la metru patrat fara montat.

Am.cred ca iti tre' vreu 4 metri
daca vrei super calitate recomand ORACAL 751, si este cam 10 E mp
Merge si cu ORACAL 651 care costa in jur de 6 euro mp


Ma tot uit la poza asta si mi se pare ca arata foarte foarte misto.

As vrea si eu sa fac asa, numai ca eu am masina gri petrol...dar cred ca ar da cam la fel de bine.

Un pret informativ cu tot cu montaj pentru asa ceva se poate?
  • fonfai;a

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 H
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2009

  • Mesaj Privat
vreau sa pun folie de carbon pe capota si grila,,aveti idee unde si cat ma costa
  • Mihai1205

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2010

  • Mesaj Privat
firma algernon comercializeaza la 200 rom mp
Skip ads

  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
gasesti si la 160 mp, totul e sa cauti Wink
  • chybryt

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Si eu vreau sa pun la o astra g capota , daca se poate gabi sa ne dai un indiciu. Multumesc
  • DragoiDaniel

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2013 Z17DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salutare! Am si eu un Vectra B si ma intereseaza sa fac si eu capota cu folie imitatie de carbon.Ma ajuta cineva cu cateva informatii ?
Apropo pentru Ploiesti/Prahova.

Drumuri Bune tuturor
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Nu fac reclama, ca n-am nimic de castigat... ai PM, te rog sa imparti si la alti interesati link-ul, vad ca pretul a scazut la 150 lei mp
Skip ads

  • FirePcMaster

  • Mesaje scrise: 122
  • Locatie: Timis
  • Masina: Movano 2020 2.3
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Cunosc un prieten care vinde 3M folie carbon la doar 130 Ron m2. Tin minte ca in urma cu ceva timp era peste 200 RON.
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Daca este pe buna folia, adica sa nu fie din aia subtirica (ca si folia de geamuri) trimite-mi PM un nr de telefon.
Daca ai codul foliei 3M ar fi util...
Mentionez ca nu primesc pachete in care sa nu pot arunca o privire inainte sa il platesc. Deci atentie cu ce coletarie se lucreaza.

Multumesc.
  • DragoiDaniel

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2013 Z17DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salut FirePcMaster ,trimite si mie un PM cu nr de tel al cunostintei ptr folie,si rugamintea mea vorba colegului de mai sus ,sper sa fie buna din punct de vedere calitativ....
Ms,bafta !
  • JAC2.00tdi

  • Mesaje scrise: 1,452
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Salut ...

Am si eu o intrebare pt cei care au pus sau urmeaza sa folieze... Pentru un astra G caravan daca-mi foliez in intregime capota, plafonul si haionul voi avea probleme la rar? Depasesc mai mult de 30% din masina? Intre timp am sa trag o fuga si pe la o statie rar sa intreb personal..
Skip ads

  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Eventual mergi si vorbeste si poate nu uiti sa ne spui si noua aici, ca multi cam uita dupa ce s-au vazut "cu sacii in caruta". Dar nu numai la RAR, ca nu ei te amendeaza cand mergi pe strada Wink

Chestia cu 30% nu exista si nu a existat niciodata... Pentru orice modificare de culoare trebuie scris in carte si schimbat talonul...
  • JAC2.00tdi

  • Mesaje scrise: 1,452
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Astazi am vorbit cu un inspector de la o statie ITP din Focsani care mi-a precizat faptul ca pt capota, plafon si haion daca o voi colanta va trebui sa fac precizarea si in cartea masinii.
Ca si procent, tot ce trece de 50% din masina se va mentiona in carte. Acest procent nu se calculeaza doar la ceea ce inseamna "tabla" pe masina ci se calculeaza la fiecare piesa in parte. (de ex: haionul cu tot cu suprafata vitrata reprezinta X % din toata masina).

Astazi incerc sa obtin un raspuns si de la cineva de la circulatie...
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
GabiB-77 a scris:Eventual mergi si vorbeste si poate nu uiti sa ne spui si noua aici, ca multi cam uita dupa ce s-au vazut "cu sacii in caruta". Dar nu numai la RAR, ca nu ei te amendeaza cand mergi pe strada Wink

Chestia cu 30% nu exista si nu a existat niciodata... Pentru orice modificare de culoare trebuie scris in carte si schimbat talonul...


Imi permit sa fac o mentiune la cele scrise mai sus, pentru o capota infoliata cu carbon negru, pe o masina Fiat Brava, culoare Blue Ink, nici un politist nu a facut caz in ultimii 2 ani.
In afara de asta, pentru nerespectarea caracteristicilor masinii (folie carbon sau geamuri, roti de dimensiuni diferite de talon, culoare) astept sa-mi dea cineva normele dupa care militienii pot emite PV de amenda....eu cred ca ARR este abilitata sa stabileasca aceste sanctiuni...sau la ITP...
Alta chestie cel putin dubioasa pentru mine... de ce masina mea "Bej pannacota" este "GRI" in talonul romanesc?.... daca ar fi sa traduc in germana talonul cred ca politia germana ar putea sa ma cam f***, deci vai si amar de sistemul nostru....
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
ARR nu are competenta sa dea amenzi, asta credeam ca e clar...

Iar cu ce te poate amenda... pai sa incepem: art.11, alin.11 din OUG 195/2002 modificata:
Proprietarul sau detinatorul mandatat al unui vehicul este obligat sa solicite autoritatii competente inscrierea in certificatul de inmatriculare sau de inregistrare a oricarei modificari a datelor de identificare a vehiculului respectiv.


Art. 95
(1) Incalcarea dispozitiilor prezentei ordonante de urgenta, altele decat cele care intrunesc elementele constitutive ale unei infractiuni, constituie contraventie si se sanctioneaza cu avertisment ori cu amenda ca sanctiune principala si, dupa caz, cu una dintre sanctiunile contraventionale complementare prevazute la art.96 alin.(2).


Art. 96
(2) Sanctiunile contraventionale complementare sunt urmatoarele:
a) aplicarea punctelor de penalizare;
b) suspendarea exercitarii dreptului de a conduce, pe timp limitat;
c) confiscarea bunurilor destinate savarsirii contraventiilor prevazute in prezenta ordonanta de urgenta ori folosite in acest scop;
d) imobilizarea vehiculului;
e) radierea din oficiu a inmatricularii sau inregistrarii vehiculului, in cazurile prevazute la art. 17 alin. (4);
f) ridicarea vehiculelor stationate neregulamentar.


Iar amenda iei coroborand cu asta:

Art. 101
(1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a III-a de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:
4. neindeplinirea obligatiilor de preschimbare a certificatului de inmatriculare sau de inregistrare a autovehiculului ori remorcii in cazurile prevazute de lege;


Iar cat despre culoarea ta GRI trecuta in talon, acolo se trec culori primare, e o norma RAR care prevede si asta dar n-o gasesc acum... cum BEJ nu e culoare primara, au trecut GRI ca asa au vazut ei, de obicei la BEJ se trece GALBEN in talon (daca stii culoarea colantului la taxiurile GRANT TAXI din bucuresti, sunt bej, dar in talon e trecut GALBEN)

Prin urmare, daca gasesti un Garcea incapatanat, poti sa-ti iei amenda pe faptul ca masina ta e BEJ si in talon e GRI, o sa spuna ca ai revopsit masina... Mijloace ei au, iar tu ai stat degeaba si nu ai reclamat asta la RAR cand ai vazut talonul si cartea
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru un raspuns atat de bine documentat.

Sa inteleg de aici ca o capota infoliata carbon trbuie trecuta in carte si in talon? Daca da, a facut cineva parcursul?

O sa incep telenovela culorilor astfel:

- mail la RAR sa vad cum a fost omologata de catre GM Romania culoarea "bej pannacota";
am rugamintea la toti colegii de forum sa imi indice ce culoare au in talon pentru masinile achizitionate in culoarea aceasta...
- ar mai fi posibilitatea ca acesta denumire sa fie doar comerciala... cum nu am factura originala (de noua) a masinii, nu am idee cu ce culoare au vandut cei de la Opel aceasta masina. (Daca au vandut-o drept GRI, ceea ce nu m-ar mira, sunt de tot rahatul)...
- tinand cont ca stiu masina de cand a fost noua... NU este revopsita....

Dupa VIN acesta este rezultatul referitor la culoare:
1RU = VOPSEA EXTERIOR,VEZI DIAGRAMA CU TIPURI DE VOPSEA DIN INTRODUCEREA LA CATALOG
de aici se poate afla ce culoare are masina? (adica ca o dovada cu care sa dau in cap cuiva de la RAR sau de la serviciul de inmatriculari...)

In alta ordine de idei... ce este cu prostia asta in legatura cu , culorile?.... peste tot in lume bej este bej.....(am vazut brief de Germania cu beige...)
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
calin1945 a scris:
am rugamintea la toti colegii de forum sa imi indice ce culoare au in talon pentru masinile achizitionate in culoarea aceasta...


Cred ca colegul nostru shokaliptiku are aceeasi culoare cu tine... dar astea sunt probleme total OFF-Topic pentru aceasta discutie, deci hai s-o incheiem
  • seba78

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
pentru cei care locuiesc an bucuresti exista an Aparatorii Patriei unul care se ocupa de colantat nu styu pretul , dar este scump colantul asta de carbon
  • C0nV1cT3d

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
[quote="marquiz"]zi-mi si mie te rog cat m-ar costa niste detalii pentru interior, dupa calculele mele nu ar trebui sa fie mai mult de 0.50 mp.

pentru poza 2 doar rama de plastic , pentru poza 3 la fel ramele de plastic doar si pentru poza 4 doar rama consolei .daca maresti poza ti-am insemnat cu rosu.










Referitor la cele spuse mai sus, pentru acelasi lucru am cautat si eu astazi; am gasit o firma care se ocupa cu asa ceva, am fost pentru o verificare si s-a constatat ca pe materialul din care sunt facute piesele nu adera bine colantul deoarece materialul este poros, nu fin ca metalul sau vopseaua. Pentru a putea prinde pe material, baietii au spus ca va trebui sa stearga fiecare piesa cu un fel de diluant pentru a netezi suprafata (odata dat cu acea solutie, materialul o sa arate foarte urat, deci daca incepi, nu ai ce sa-i mai faci dupa). Am stabilit sa dau jos de pe masina o piesa, doua, si sa le duc pentru cateva probe, in cazul in care este ok, demontez toata masina si le duc la colantat, daca nu, va trebui sa-mi caut alte piese noi in locul celor de proba. Mentionez faptul ca pe langa piesele specificate de colegu', doresc sa colantez si consola centrala, capacele de la cutia de viteze, stalpii interiori atat din fata cat si din spate (asta la interior). Sper sa iasa cu succes probele si sa o pot colanta toata.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR