Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • bejanica

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Eu zic ca din punct de vedere legal tatal tau este in continuare proprietar pentru ca cumparatorul nu poate face dovada achitarii sumei de bani aferente.o simpla amenintare cu o reclamatie la politie ar trebui sa rezolve problema.parerea mea!
Skip ads

  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
MirceaM a scris:Obligatia de radiere este a vanzatorului, este adevarat?

In caz ca:
- am facut contract de vanzare-cumparare cu cumparatorul
- mi-a scris pe spatele talonului Instrainat catre... (cu numele meu, cumparator)
- mi-a dat talonul lui cel vechi
- am fost la Rar (am obtinut Certificat de Autenticitate - 85 lei noi)
- am fost la Circa financiara (care mi-a completat pe fisa de inmatriculare, cu stampila, mi-a dat si un proces verbal de impunere)
- am achitat 30 ron si separat 52 ron (la CEC in sectorul de domiciliu)
- am achitat la politie Pipera 85 ron (numar preferential)
- am facut asigurare RCA pe 6 luni (desi masina era deja asigurata, insa pe numele vanzatorului)
- am depus numerele vechi, politistul mi le-a taiat pe jumatate cu o masina si mi le-a dat inapoi, sa le arunc
- am depus toate actele cerute, inclusiv talonul vechi si Certificat de Autenticitate in original
- am asteptat 2 ore si am primit: talon nou, Carte de identitate vehicul (cu numele meu ca nou proprietar) si numere noi
- am mers in parcare si am montat numele noi
mai am ceva de facut?

Trebuie sa ma mai preocup eu de radiere? Nu cred.

Citesc si ma crucesc...!DA,mai aveti ceva de facut cu totii.. Razz Inscrieti-va masinile pe BG Exclamation Dureaza 2 h...
  • corsamare

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Hai sa nu fiu "viteaz dupa razboi", dar uite de-aia e mai bine de facut documentele corect.
In afara de asta, pentru masinile date ("vinzarea" cu "act de mana" are o valoare discutabila in Romania...cu atat mai mult cea fara nici un inscris!)eu cred ca
a) pentru comandat alte numere politia nu cere si buletinul, nu doar certificatul de inmatriculare? Nu se verifica la politie valabilitatea certificatului (pentru cele cu mentiunea "vanduta"?)
b) "situatia" cu masina cu reparatia neachitata nu e deloc analoga - service-ul a gresit eliberand certificatul de inmatriculare fara achitarea reparatiei, dar altfel nu exista nici un drept de a "sechestra" masina
c) din pacate, la ITP nu te intreaba nimeni de ce ai certificat pe alt nume decat buletinul (asta se cere pentru documentele lor)
d) parca se proceda la radiere automata pentru neplata impozitului? sau doar ITP &/sau RCA?
e) nu pot sa cred ca nu se poate "omori"o inmatriculare, in conditiile in care actele nu sunt in regula (si nu inteleg cum se pot face acte de vanzare valabile fara a efectua si transfer/radiere+reinmatriculare?)

Respect si corectitudine!
  • Cloud

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Galati
  • Masina: Tigra 1999 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Am vandut si eu acum 6 luni aproximativ o masina printr-o firma de intermedieri si a ramas sa radiez masina de la finante dar din x motive nu am ajuns si am uitat,doamna de acolo mi-a spus ca abia dupa 30 de zile de la data din contract v-c o pot radia fara noul proprietar sa semneze vreun act dar nu am mai ajuns.Marea mea intrebare este ca trebuie sa ma duc eu sa o radiez sau omul cand a inscriso s-a radiat automat?A putut sa o inscrie fara sa o radiez eu inainte?De la firma am primit copie dupa cartea masinii si un exemplar de act v-c.
Skip ads

  • snow2133

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Am patit si eu exact acelasi lucru cu o dacie acum trei ani. Dupa doi ani de la vanzare au inceput sa-mi vina amenzi diverse acasa. M-am dus de trei ori la politie cu dovada de vanzare-cumparare, a patra oara am facut o cerere prin care am cerut ca masina sa fie radiata iar daca este oprita in circulatie sa-i fie ridicate numerele si talonul.
Teoretic daca cel care cumpara masina n-o inmatriculeaza in 30 de zile, contractul de vanzare cumparare expira iar tu devii din nou proprietarul ei. Asa ca poti dispune ce vrei asupra masinii.
  • stormy

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2010

  • Mesaj Privat
sal!
Am patit si eu o treaba similara. Am vandut masina in anul 2007. S-a facut contractul de vanzare-cumparare, am mers la circa financiara si am scos-o de pe numele meu si din pacate n-am radiat-o si din circulatie. Am mers pe incredere, prostia mea Cauta si vei gasi! , mi-am facut probleme fara sa vreau. Eu sunt din Bucuresti, tipul caruia i-am vandut-o era din Ialomita si m-a rugat sa n-o radiez din circulatie ca nu mai are bani sa-i scoata numere provizorii, ca el trebuie sa o inmatriculeze pe Ialomitza si sa o las asa. Bun si facut, asa am last-o.
Acum, dupa trei ani, ma cauta un nene de prin Vrancea, proprietarul actual ca are nevoie de la mine de o procura pentru masina. A facut accident, l-a lovit si i-a dat polita de asigurare sa-si faca masina. Inca nu m-am convins, de ce trebuie eu sa-i fac lui procura atata timp cat nu mai este masina mea. De vina a fost cel ce a cumparat masina de la mine, a circulat cu ea neinmatriculatasi i-a vandut-o lui asa.
  • Cloud

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Galati
  • Masina: Tigra 1999 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Eu cand am fost la politie sa o radiez mi s-a spus ca acum se autoradiaza la vanzare si nu tre sa mai fac eu nimic.
  • astrah

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
@stormy Daca ai scos-o de pe numele tau nu mai platesti impozit.De aici nu mai este treaba ta sa o radiezi de la politie,noul proprietar fiind obligat in 30 de zile ( cat e valabil contractul) sa o inscrie pe numele lui in caz contrar daca este depistat dupa cele 30 de zile o sa i se ridice certificatul de inmatriculare si tot el o sa se roage de tine sa faceti alt contract Smile ca sa poata sa o inmatriculeze sau o vinde mai departe
Nenea ala cu accidentul te cauta pentru ca el nu cred ca este trecut nici macar ca utilizator pe certificat si probabil pentru ca i-a expirat contractul de vanzare cumparare facut cu cel care i-a vandut-o in acest caz avand nevoie de o procura de la tine, tu fiind trecut pe certificat ca proprietar, simplu...
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Cred ca RCA-ul solicita procura, pt a deconta reparatiile la masina celuilalt...oare te poate condamna cineva daca il taxezi pt deranj cu un tarif de x ron/ora...cat treba sa mergi sa ii faci lui actele pe care nu a binevoit sa si le faca la timp?
  • ciucurica

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2008

  • Mesaj Privat
@stormy, atentie mare daca noul proprietar la masina vine la tine dupa procura, inseamna ca el a circulat cu masina neinmatriculata, dar cu numere negre, cu talon valabil, dar in acelasi timp cu talon expirat;
a facut asigurare pe numele tau, la misto facuta, dar pe numele tau, acum tu vei fi taxat la biroul de asigurari(acum e un singur birou pe toata tara care monitorizeaza asigurarile) cu puncte negre pt accidente pt ca pe numele tau era asigurarea, deci atentie mare ca pe numele tau se poate sa se fi facut acte dubioase, cel mai bine du-te la politie si da o declaratie ca ai fost instiintat ca masina este implicata intr-un incident auto si ca din data.......nu mai este in posesia ta, deci acum nu este raspunderea ta, anexezi o copie dupa C-V si iti scoti o hartie de la impozit de cand a fost radiata. nu mai face fapte bune!
  • tudordoru

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1988 23YD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2010

  • Mesaj Privat
am si eu o intrebare...in ianuarie am cumparat o masina,am facut contract vanzare-cumparare dar nu mi-a facut acel cercificat fiscal finca avea datori mai mari decat a primit pe masina...a ramas ca dupa o luna scoate cercificatul si mi-l aduce acasa...eu am toate actele masini inclusiv contract vanzare-cumparare[nu sunt trecut in talon si nici cel de la care am cumparat eu nu era trecut in talon]intrebarea mea este ,poate radia masina fara actele originale ale masini si ce patesc eu daca nu am anuntat la primarie in legatura cu impozitul[ma gandesc ca nu osa am probleme daca el inca nu a anuntat ca a vandut masina...si inca ceva...cand am cumparat masina am facut asigurarea pe numele proprietarului din talon,asa mi-a zis ca trebuie facuta[tanti de la asigurari]intrebarea este,pot folosi asigurarea in cazul unui accident sau trebuie sa vina proprietarul din talon Exclamation
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
@tudordoru
Ai cam impopistrat-o.
Cauta proprietarul trecut pe talon, vezi daca are datorii la circa financiara si convinge-l sa faca un alt act de vanzare intre tine si el.
Asa e, in caz de accident proprietarul trebuie sa vina sa semneze toate actele de la firma de asigurari si service.
Bafta.
Skip ads

  • mke23

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2001 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2010

  • Mesaj Privat
daca i-ai dat cumparatorului cf si fisa de inmatriculare si au trcut mai mult de 30 zile te duci frumos la politie si completezi o cerere pt restituirea actelor masini tale iar politia este obligata sai retina nr si actele cumparatorului si sa ti le aduca tie ......am facut eu treaba asta si am rezolvat problema...a durat cam 2 luni pana l-au gasit,daca ai adresa lui ar fi mai usor...
  • firjinia

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Pls, un site, o parere dati-mi ceva sa pot afla ce si cum. Mi-a expirat itp-ul si posibilitatea de a circula cu masina in afara pe 20 februarie 2010 , am aruncat masina efectiv. eram in iordania cu ea, am dus-o la casare, mi-au dat foaie la mana sa arat autoritatilor ca nu o mai folosesc. acum in romania tot platesc impozit la ea. cum o pot radia de aici? Mentionez ca masina e pe numele sotului meu, el este inca in irodania eu am venit sa rezolv cateva probleme in romania. daca imi trimite procura si numerele de la masina, este deajuns? sau actul pe care-l are de acolo ca a casat-o.. trebuie si acela ? eventual tradus... alte stampile mai trebuie? si unde anume sa merg cu toate acestea? Va multumesc anticipat, astept un raspuns cat de urgent.
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Se poate ajunge cu masina de aici pana in Iordania ?
Ai nevoie de carte identitate, talon, numere, adeverinta casare tradusa, procura notariala, fisa inmatriculare/radiere stampilata la circa financiara si cam atat, cred.
  • firjinia

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2010

  • Mesaj Privat
uimitor dar s-a putut ajunge si inca am mai circulat cu ea aoclo un an, un opel corsa din 96 parca... si a mers si cu 140 pe otobenzile din turcia Wink
  • firjinia

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Am primit procura, si documentul de casare din iordania, l-am tradus si autorizat... am scos fisa de la taxe auto. maine sper sa ajung la pipera... daca e cineva pe forum si poate sa-mi dea o idee. inainte sa plec din tara am schimbat motorul si nu am facut inregistrarea. acuma pe fisa de casare vad ca scrie un nr de motor... iar in cartea masinii normal alt nr de motor. or sa vrea cei de la pipera sa-mi radieze masina? factura cu motorul o am dar e in iordania, iar din cate stiu de la sotul meu motorul a fost de 1,2 iar el pusese unul de 1,4 :-s . mai o pot radia ?
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Teoretic, daca masina e casata, nu mai are importanta motorul.
  • chucky_florin

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 1994 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2010

  • Mesaj Privat
am avut o dacie am instarinato in urma cu 6 luni contract .cartea am pastrato eu.pana facem actele .omu se descurca cu masina si fara carte .ce pot sa fac nic pe talon nu am scris ca instrainez masina.
  • PALLL

  • Mesaje scrise: 483
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 1,6 16v x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
1. Declari talonul pierdut si vei primi un duplicat.
2. Declari la serviciu circulatie ca ai vandut masina pe baza acelui contract si se va radia din oficiu ptr. ca nu ati facut actele in termen de 30 zile.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR