Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • pvm21

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
marian_apetrei2007 a scris:
cj79raa a scris:
antidote a scris:Oameni buni, cum schimb un bec de pozitie pe opel astra h, pe partea stanga...nu e loc deloc. Nici de baterie, nici de panoul acela cu sigurante. Aveti vreo sugestie?

pe stanga, numai daca desfaci bateria Sad
dupa aia ai acces la protectia de cauciuc, o desfaci si ai acces la becuri, desfiletare un sfert de tura si iese cu suport, scoti din fisa si-l inlocuiesti. montare in sens invers Smile .


ba frate nu trebuie sa desfaci nimic....se schimba foarte usor


wrong, ala la care ai acces prin oala de la roata e becul de faza scurta(low beam)pe care l-am schimbat si eu zilele trecute, ala de pozitie e langa ala de faza lunga.. la care sincer, nici eu nush cum se ajunge (pe stanga) cred ca tre scoasa bateria...
Skip ads

  • robert sisca

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Legat de inlocuirea becului faza scurta pentru Opel Astra H, asa este exista un capacf dreptunghiular in spatele rotii! Exclus sa ridici masina pe cric. Mi s-au ars mie amandoua in urma cu 2 spat. Eu am Opel Astra H sedan model 2008, 1.6 benzina. Si am tras de volan drt maxim si l -am schimbat prima data pe cel din stg. Trebuie insa sa stiti un amanunt sa nu va grabiti iti trebuie dexteritate si indemenare si se rezolva. Eu mi le-am schimbat singur si da ...m am murdarit putin pe maini dar a meritat. La modelul meu pana la bec mai aveam si o aoratoare de cauciuc fixata dupa acel capac si am dat o jos am scos becul etc... dar m am chinuit sa pun la loc acea membrana de cauciuc si dupa aceea am pus si capacul de plastic la loc! Daca nu pui bine acel capac si dupa caz daca exista si membrana o sa intre mizerie in far! Sucesuri!
  • respected

  • Mesaje scrise: 542
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
imi recomanda cineva un magazin de unde-mi pot cumpara un bec H7 cu halogen? si ieftin si bun sa fie Razz
  • lica 18

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2009

  • Mesaj Privat
salutare fratilor.
deci din toate discutiile sa inteleg ca,la un astra cosmo sw,toate becurile din far se pot skimba prin acea portitza din spatele rotilor,?
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
lica 18 a scris:salutare fratilor.
deci din toate discutiile sa inteleg ca,la un astra cosmo sw,toate becurile din far se pot skimba prin acea portitza din spatele rotilor,?

Exact. Dacã deschizi "portiþa" acea poþi vedea farul din spate. Bagi mâna scoþi capacele de caucuic care acoperã locaºul becurilor, ºi ajungi la bec. Impingi uºor de siguranþa care fixeazã becul dupã care scoþi firul de la bec ºi tragi uºor. La montare totul în ordine inversã. Succes!
  • lucio

  • Mesaje scrise: 783
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Acest lucru e posibil si la Vectra C/Signum? Au si ele portita aceea?
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Dureaza 3 secunde sa brachezi rotile, 5 sa te dai jos din masina si 2 sa te apleci sa verifici daca ai trapa de vizitare. Eu as face pariu ca da.

LE: Atunci poate raspunde cineva cu signum. Eu la astra mea am noroc, APROAPE am loc sa bag mana pe sus Very Happy . Ma mai ajuta prietena Embarassed


Ultima modificare facuta de aco_008 la Sam 12 Sep, 2009 11:43 pm, modificat de 2 ori in total
  • lucio

  • Mesaje scrise: 783
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2008

  • Mesaj Privat
E mai simplu aici pe scaun .Mai bine intreb aici daca stie cineva decat sa ma duc cu lanterna si sa ma uit pe acolo Very Happy
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Eu le-am schimbat la signum direct pe sus.
  • colbert

  • Mesaje scrise: 314
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2009 1.7 cdti Z 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2009

  • Mesaj Privat
marian_apetrei2007 a scris:are acolo la roata o portita se deschide portita...si bagi mana si scoti becul este foarte usor

Sunt curios daca pe acea portita de vizitare din fata rotii merg toate becurile de schimbat? adica pozitie , scurta si lunga si semnalizare! cred ca pentru a-l schimba pe cel de semnalozare nu mai merge pe acolo! Chiar astazi m-am uitat si eu si eram curios cum se schimba! Mai degraba cred ca tre sa dai filtru de aer si cutia de sigurante jos pentru o mai buna accesare!
  • gagi_manus

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 1,7 CDTI 101CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Teoretic se schimba cam toate becurile prin aceea portita de acces, nu de geaba are acel loc de acces, eu am schimbat becul de pozitie, dar sa vezi la un far care are xenon , sa vezi acolo tehnica de schimbat becul pe partea stanga.
Tema : solutie de schimbat becul xenon la H cu far cu lupa , sa vedem cine stie cum se schimba becul far stanga.? Idea
  • KvRX

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Se poate verifica in service daca e vreo supratensiune(?) in instalatia electrica a masinii? Nu de alta dar pana acum, in nici 2 ani, mi s-au ars urmatoarele: claxonul, siguranta de la stergatoare, ambele becuri de la pozitii si un bec de la stop (o pozitie + stop in ultima saptamana).
Skip ads

  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
gagi_manus a scris:
Tema : solutie de schimbat becul xenon la H cu far cu lupa , sa vedem cine stie cum se schimba becul far stanga.? Idea

1. scoti tabloul de sigurante, (ai nevoie de torx de 25 parca + cheie de 10)
2. cu torx de 15 desfaci cele 4 suruburi care tin capacul de plastic
3. scoti becul cu soclu cu tot
4. scoti becul ars din soclu
5. pui becul bun in soclu
6. pasii 3-2-1
Spor la treaba Laughing
PS: Ti se vor anula datele stocate in BC referitoare la consum, ramanandu-ti doar consumurile medii, atat in BC1 cat si in BC2.

Pe dreapta, scoti filtrul de aer cu carcasa cu tot, in rest, aceiasi pasi ca si pe stanga.
La remontarea carcasei filtrului de aer, atentie la cuplarea acesteia cu furtunul de scurgere a apei Exclamation
  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
gagi_manus a scris:Teoretic se schimba cam toate becurile prin aceea portita de acces, nu de geaba are acel loc de acces

La H-ul cu far normal, pe acolo se schimba doar becul fazei scurte si becul de pozitie.
Semnalizarea si faza lunga se schimba prin compartimentul motor Exclamation

Nasol e la cele cu bi-xenon, cand trebuie sa schimbi becul fazei lungi: se schimba tot prin aripa, dar gaura de acces e muuuult mai mica decat la cele cu far normal la faza scurta. M-am chinuit sa fixez becul pentru ca din cauza pozitiei mainii si a gaurii mici, nu aveam forta necesara rasucirii. Am rezolvat-o cu o cheie fiza de 22, parca Idea
  • Ire Adrian

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Mie mi s-a ars un bec la faza scurta , pe partea soferului , noaptea in Germania ! Habar n-am avut de portita de sub aripa Laughing Doar cnd am ajuns acasa am aflat cum se schimba becul !
  • martynel

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2006

  • Mesaj Privat
am si eu o singura intrebare :detin un astra h cu facelift si din pacate mi sa ars becul de pe faza scurta pe partea stanga am gasit capacelul de la roata am desfacut si protectia de cauciuc de la far dar nu pot sa scot becul ,pare a fi prins in 2 sau 3 suruburi,stiti cumva daca trebuie sa desfac acele suruburi sau trebuie sa fortez mai tare ?
Mersi anticipat;)
  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
martynel a scris:...nu pot sa scot becul ,pare a fi prins in 2 sau 3 suruburi,stiti cumva daca trebuie sa desfac acele suruburi sau trebuie sa fortez mai tare ?


Rasuceste soclul; soclul "se agata" in spatele suruburilor (doua) de care vorbesti prin niste prelungiri usor elastice.
  • martynel

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2006

  • Mesaj Privat
l-am rasucit putin spre stanga dar nu se duce prea mult si mie sa nu rup ceva,mi-a fost frica sa fortez mai tare!
Practic trebuie sa rasucesc tot manunchiul ala de fire fara sa imping sau sa trag decat sa rasucesc acel soclu pana cand pot sa scot becul ?
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Trebuie rãsucit mai tare. Cum ar fi pe un ceas de la ora 12 la ora 9. Succes
  • martynel

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2006

  • Mesaj Privat
in sensul acelor de ceasornic sau invers?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR