Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • spark

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2010

  • Mesaj Privat
stati ca nesimtirea celor de la Opel merge si mai departe:

http://www.motor-talk.de/fo...html#post26285627

pe romaneste, despre urmatoarea versiune de soft 2010/2011 se stie ca *nu* va fi compatibila cu modele anterioare (!). Deci chiar dc va aparea o harta pt tarile din est, nu o vom putea folosi pe masinile astea 'vechi' din 2010.
Skip ads

  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Salut.
Cica chinezii au facut o clona a bordului si au inclus su un sistem de navigatie care contine si harta Romaniei. Totul cam la 800 eur. Informatiile le am de la dealer care a sugerat un astfel de upgrade.
  • Gydo

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2008

  • Mesaj Privat
cornelpopa a scris:Exact asta am facut si eu cand am primit raspunsul de la Navteq. Am facut forward la mail catre Opel HU, catre persoana cu care am mai avut aceasta discutie in vara.

Va anunt imediat ce primesc un raspuns.



Salut toti,
Navteq, TomTom si GM nu vor face harti detaliate pentru Romania, cel putin pentru inca ceva vreme de acum inainte - veste proasta, confirmata insa la CeBIT Hanovra 2010 de catre cei doi producatori de soft. Pana atunci vom ramane la produse after-market care sunt cu 3 ani inaintea produselor integrate pe autovehicule (cam atat dureaza pana producatorul auto este convins de avantajuele integrarii unui sistem nou, incearca integrarea efectiva, remediaza problemele aparute, introduce o nou linie de productie si integreaza linie in procesul de productie existent, marketingul produsului nou si lanseaza produsul nou). Multa bafta, dar raman la parerea ca Udrive 02 este solutia, nicidecum un compromis, din toate punctele de vedere. Singurul neajuns pe care i-l gasesc este ca nu sincronizeaza agenda telefonului, trebuie sa inregistrezi contactele manual in memoria lui....

gydo
  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Eu cand am bagat dvd-ul,am vazut ca vede ceva si pe la noi,rute principale,lacuri,rauri,dar nu pot avea puncte de de destinatie (bagand in memorie POI-ul cu latitudine si longitudine ) .in fine,n-am incercat decat odata,o sa ma mai joc....
Skip ads

  • something_new_new

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2010

  • Mesaj Privat
are cineva idee de unde pot cumpara/comanda un navi 500 sau dvd800 ptr. noul opel astra... aftermarket.... multumesc Smile
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@something_new_new
bine ai venit pe forum
raspunsul la intrebarea ta il gasesti pe o pagina 3 sunt 2 situri cu produsele respective sau mai simplu uite http://www.jewellet.com/Bui...048774f083e47e412
http://www.enavigatieauto.r...lingan--HL-8747GB
nu stiu daca o sa iti placa pretul
Wink
  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Il vand eu pe al meu!

Cateva vesti:

-dupa ce am primit mail-ul de la Navteq (vezi mai sus) l-am trimis la cei de la Opel HU, solicitand informatii despre harta Romaniei.

- vineri am fost sunat din Hu de o domnisoara de la Opel - suport clienti sa ma anunte ca pe la inceputul anului viitor va aparea harta Romaniei pt CD500 si DVD800.
- inainte sa va bucurati, aceasta harta vine cu un update de soft care va putea fi aplicat DOAR unitatilor construite in/dupa 2011!!!! Deci noi nu vom mai putea beneficia de aceasta harta!!!

Si mai enervanta a fost atitudinea MINCINOASA a Opel. Doamna cu pricina sustinea ca dealerul ar fi trebuit sa ne anunte ca NU exista si NU VA EXISTA harta de Romania pentru masinile noastre si ca noi am acceptat acest lucru la cumpararea masinii cu navigatie. Dupa ce a insistat suficient de mult ca noi am acceptat si am cumparat CD500/DVD800 stiind ca nu va exista harta RO i-am adus aminte ca am o discutie pe mail in Mai 2010 cu un coleg de-al ei care nici el nu stia ca NU VA EXISTA harta Ro. Abia atunci a recunoscut ca in August 2010 s-a luat decizia noii versiuni de soft care nu va fi inplementata pentru cei care au cumparat masina inainte de 2011.

In traducere libera se ....... in capul celor care au cumparat pana acum Insignia (sau Astra) cu navigatie de la ei. Am intrebat-o ce solutie am eu, care la momentul respectiv am inca masina in garantie. Mi-a zis ca nu exista solutie. Doar sa-mi cumpar o masina NOUA, fabricata in 2011.

I-am explicat ca desi sunt la a treia masina Opel noua, mai mult decat sigur asta este ULTIMA!.

Am senzatia ca nici hartile noi pentru restul EU nu cred ca o sa mai mearga pe dispozitivele noastre. Nu sunt sigur, ca m-am enervat prea tare ca sa-mi aduc aminte de acest aspect. Dar e foarte probabil...

PS. A fost careva dintre cei care au CD500/DVD800 avertizati de dealer ca NU VA EXISTA NICIODATA harta de RO pentru echipamentul lor?
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
dl. cornelpopa
asta e cea mai proasta veste de am primit-o in ultima vreme
deci nu vom avea harti nici in 2011 Crying or Very sad
sper ca in drumurile pe care le aveti in afara sa aveti timp sa trece-ti pe la o reprezentanta din austria sau ungaria sa ii intrebati si pe ei ce e de facut cu aceasta navigatie,
eu sper ca pana la urma sa existe o varianta,de a trece de softul navigatiei si sa putem utiliza alte harti daca nu, rescrierea softului,doamna sau domnisoara din ungaria nu prea stie treburi din astea tehnice si da raspunsurile in functie de ce ii spun altii


Ultima modificare facuta de lucio85 la Dum 07 Nov, 2010 11:28 pm
Skip ads

  • something_new_new

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2010

  • Mesaj Privat
multumesc lucio...am gasit linkurile alea....insa sunt doar pentru insignia....ce ma oftic ca nu am putut comanda navi direct de la ei (600euro ma costa) ptr. ca nu mai prindeam programul rabla ... Sad
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
something_new_new a scris:multumesc lucio...am gasit linkurile alea....insa sunt doar pentru insignia....ce ma oftic ca nu am putut comanda navi direct de la ei (600euro ma costa) ptr. ca nu mai prindeam programul rabla ... Sad

il comanzi ulterior ti-l aduc pe seria de sasiu si il montezi Wink
  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
lucio85 a scris:dl. cornelpopa
asta e cea mai proasta veste de am primit-o in ultima vreme
deci nu vom avea harti nici in 2011 Crying or Very sad


Nu vom avea harti de RO niciodata pe CD500/DVD800. Nu e doar problema de soft... noile aparate au si modificari hardware, de acesta noul soft nu se va putea aplica pe aparatele noastre (cel putin asa reiese din forumurile nemtesti care mai stiu ceva de subiect).

Daca vrei harta de RO pe masina, treceti pe sisteme aftermarket.

Pacat de asa o masina frumoasa, Opel m-a dezamagit crunt la capitolu grija/respect pentru clientii.
  • something_new_new

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2010

  • Mesaj Privat
da ... si ma costa 1200 sau 1400 in loc de 600.... eu vreau ceva aftermarket din taiwan sau pe unde naiba se fac astea:) ca de exemplu ptr. astra vechi sunt zeci de navi si preturi rezonabile ( gen 600euro maxim ) ... dar ptr. modelul asta nou inca nu au aparut Sad
Skip ads

  • something_new_new

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2010

  • Mesaj Privat
ar fi asta:

http://www.autodvdgps.com/o...oth-fm-p-710.html

doar ca nu prea arata ca al meu Smile adica eu am clima automata in 2 zone... ma rog e ciudat sa comanzi asa... nici nu stiu ce sa fac...mai bine mai astept pana in ianuarie poate aduc "baietii" nostri ceva....
  • Gydo

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2008

  • Mesaj Privat
lucio85 a scris:@something_new_new
bine ai venit pe forum
raspunsul la intrebarea ta il gasesti pe o pagina 3 sunt 2 situri cu produsele respective sau mai simplu uite http://www.jewellet.com/Bui...048774f083e47e412
http://www.enavigatieauto.r...lingan--HL-8747GB
nu stiu daca o sa iti placa pretul
Wink


alea-s pentru insignia: difera rama adaptoare, iar displayul vine cu rama impreuna...
vezi mai bine http://communicar.ro/acceso...ID=2&pagina=4
gydo
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@cornelpopa
eu nu prea cred cele spuse de acea doamna sau domnisoara ca asta ar insemna sa nu poti face nici upgrate la hartile de apar in fiecare an ca nu le-ar citii unitatea
chiar daca ar fii de hardwere, se schimba acea unitate hardwere daca tot sistemul e 600E
aia cat sa fie 100-200E, ?
acea unitate hardwere nu se poate sterge de datele existente si rescrie?
si ultima dar nu cea din urma varianta trimis un e-mail celor de la BOSCH si daca ei confirma ca nu poti face nimic la unitate sa o folosesti
cu alte harti sau hartile de apar ca upgrate atunci da trecut la unul aftermarket sau pastrat pt desingn Wink
  • _bogdanr_

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Singura explicatie pe care o pot gasi este ca NavTeq percepe o licenta pentru fiecare harta distribuita odata cu sistemul de navigatie. Cum harta RO nu a fost inclusa pentru cele vandute, Opel nu poate distribui aceste harti decat platind licentele in cauza. Ma indoiesc ca e vorba de o modificare hardware cat timp discutam de aceleasi unitati.
  • spark

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2010

  • Mesaj Privat
se pare ca va exista o harta 2010/2011 si pt modelele Hardware <MJ2011.


Pt cd500 si Europa de Est:

Catalog Number 17 80 628
Part Number 13359191

Sursa:
http://www.motor-talk.de/fo...tachmentId=691966

Daca va fi inclusa si Romania pe harta asta, inca nu se stie.
  • _bogdanr_

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Tocmai am avut o experienta ciudata cu al meu CD500. Cand am luat masina de la dealer nu stiau pe unde e cd-ul si a ramas sa trec sa-l iau saptamana asta. Astazi am fost si am luat alt disc care cred ca era de la un Insignia (variana 2009-2010) si foarte ciudat e ca unitatea mea nu-l incarca. Dupa un reset scrie "Navigation initializing. Please wait" iar daca scot discul si incerc sa-l bag la loc nu-l vede. Masina e model 2011.
O sa trec maine sa iau discul ei sa fiu sigur ca e totul ok dar la prima vedere as zice ca au schimbat ceva la protectie.
  • something_new_new

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2010

  • Mesaj Privat
ce imi recomandati de aici:

1.

sau

2.


amandoua sunt navi after-market....


sau....o copie mai fidela...dar nu stiu daca se potriveste ptr. astra ei zic ca e si pentru astra modelul nou...dar baietii care se ocupa cu asa ceva zic ca nu se va potrivi(poate din cauza pretului mic(fata de ce vand ei)...


  • _bogdanr_

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Am obtinut cd-ul pentru masina mea de la Dealer si se pare ca este Europa Centrala v 2011. Disc-ul cu 2009-2010 nu a mers.
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR