Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Folosirea rumegusului la afumatoare este buna ca nu face flacara, problema este lemnul, daca este de tei, brad nu iese nica bun, se accepta lemn tare si exclus nuc. Merge bine cu fag sau stejar dar ramuri de cires/visin dau o aroma deosebita.
Skip ads

  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:Gem de coarne (valabil si cirese amare).

eu am facut cornata...
ieri am facut o placinta cu dovleac [ prima palcinta facuta de mine ]
Ingrediente:
- 1 dovleac cam la 1,5kg
- zahar dupa gust
- scortisoara
- un cub de unt
Mod de preparare
- pentru aluat am folosit 500gr de aluat congelat [ era culmea sa fac si aluatul ]
-- se incinge cuptorul
- se cojeste dovleacul si se da prin razatoarea cu ochiuri mari
- intr-o craticioara se topeste untul si se caleste dovleacul ras
- se adauga zahar dupa gust
- cand e aproape gata se adauga scortisoara
- se lasa la racit
- se intind 2 foi de aluat in tava, la un capat se pun cam 3 - 4 linguri din dovelacul calit, se ruleaza, se inchide la capete, se repeta operatiunea pana se fac 4 placinte [ atatea au incaput in tava ]
- se baga la cuptor cam 30 - 40 min
- dupa ce se scoate din cuptor se acopera tava si se lasa la racit cam 20 min [ daca nu se acopera aluatul devine crocant ]
Pofta buna

PS
acum am la cuptor 5 bucati de macrou facuti in folie, nu m-am complicat cu multe ingrediente, am curatat macroul l-am tapetat cu "condimente pentru peste" am pus o felie de lamaie si putin unt l-am infoliat si acum astept sa se faca....dupa ce e gata fac un mujdei de usturoi, din pacate nu am malai si mi-e lene sa mai cobor sa iau ca trageam si o mamaliga

LE
un coleg de pe forum a gustat din placinta si .....mai vroia Mr. Green , a ramas un pic surprins ca am facut-o eu

LE
mmmmmm am scos pestele din cuptor......o minunatie
  • petrecila

  • Mesaje scrise: 1,096
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Bre, bre, bre. Diabetul se agraveaza numai citind pe aici Very Happy Daca tot ati luat nevestelor "painea de la gura", bagati si ceva pentru diabet de sarbatori. Acuma sa va vad...
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
daca nu se stia cei mai buni bucatari sunt barbati ,
si eu sunt unul dintre aceeia care bucataresc ,si o fac din placere nu ca ma pune sotia sa gatesc,
de exemplu azi am facut o ciorba de perisoare ,
ingrediente folosite:legume,2-3 cartofi medii taiati cubulete,morcov,telina,pastarnac taiate marunt,o ceapa taiata marunt,eu mai folosesc si un zarzavat facut de soacra-mea,
pentru perisoare:carne de porc tocata,orez(fiert in prealabil),un ou,patrunjel verde sare si piper,si se amesteca compozitia pana se omogenizeaza,
mod de preparare :dupa ce se taie toate legumele se pun la fiert in apa cu putina sare/delicat si bulion facut in casa din ardei si rosii(sau daca nu exista macar de la magazin),cand legumele sunt fierte se da focul la mic si se adauga perisoarele facute bilute, incet sa nu se destrame,dupa ce se pun toate perisoarele se da focul la mediu si se lasa sa dea in clococt pana se ridica perisoarele la suprafata,se adauga fidea si se acreste cu bors(sau bors magic)se mai lasa 5 min sa dea in clocot.la final se toaca o legatura de leustean sau patrunjel si se pune in ciorba
POFTA BUNA.

cantitatile se pun in functie de numarul de portii dorite ,iar sarea/delicat si piper dupa gustul fiecaruia .
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:Folosirea rumegusului la afumatoare este buna ca nu face flacara, problema este lemnul, daca este de tei, brad nu iese nica bun, se accepta lemn tare si exclus nuc. Merge bine cu fag sau stejar dar ramuri de cires/visin dau o aroma deosebita.

Cre ca in orice gospodarie exista o rindea ...poate chiar rindea electrica..poate abricht...si ramurelele se transforma in talas imediat...sunt bune si niste vreascuri de esenta tare ca supliment, sa previna stingerea completa.
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Va prezint o reteta de sezon; care pe langa faptul ca are calorii, creste si rezistenta organismului in acesta perioada cu imunitate mai scazuta.
Pe la noi se numesc racituri sau aituri ( de la ai = usturoi ) in alte locuri se numeste piftie
Folosesc: 2 picioare de porc (adidasi)
un ciolan de porc (afumat)
se mai pot folosi urechile de porc si ceva sorici (dar nu prea mult)
trei maciulii de usturoi ( eu pun din cel de tomna din gradina tatei, dupa care ma simti de la 2 m ca am mancat usturoi)
sare, piper, boia .
Se pun la fiert in 10 litrii de apa cam 4-5 ore la foc mediu picioarele si ciolanul cu o lingura rasa de sare si putin piper ( 4-5 boabe).Din cand in cand cu o spumiera se ia spuma de desupra.
Dupa ce s-au fiert pana se desprinde carnea pe oase; scot carnea si oasele si le pun intr-un lighean unde dupa ce se mai racesc scot oasele si le arunc, iar carnea o portionez in farfurii adanci dinainte pregatite
Zeama ramasa o iau de pe foc si adaug in ea usturoiul ( curatat in prealabil si zdrobit ca pentru mujdei) ameste bine cam 10 minute dupa care strecor zeama pentru a nu ramane usturoi si eventuale bucati de oase, carne, piper.
Apoi zeama strecurata o pun peste carne in farfurii si le pun in camara la rece. Dupa cateva 4-5 ore s-au inchegat si presar desupra putina boia ( dulce sau iute dupa preferinta)
Pofta buna!
Bunica mai facea gogosii calde alaturi de aceste racituri.
  • gaby_isro

  • Mesaje scrise: 427
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2000 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Eu va invit pe blogul meu culinar poate gasiti ceva sa va faca cu ochiu Razz
http://foodquicklygood.blogspot.com
Astept pareri si comentarii Smile
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
doru_a o mica completare din privinta gusturilor mele : pot fi afumati si 'adidasii' no problem chiar mai buni, zeama se pune la rece sa se adune grasimea sus si o radem, incalzim putin si turnam peste carne.

gaby_isro tu deja ai depasit masura Laughing si gresit cariera dar nu se stie niciodata, mai insisti putin si gata. Asa am inceput toti, mi-e foame si nu pot manca orice, deci imi fac singur ieftin si bun.
Skip ads

  • gaby_isro

  • Mesaje scrise: 427
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2000 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Smile) mi s-a parut fain topicul cu "retete culinare" pe ClubOpel si am zis sa ma bag si eu, mai stiind cate ceva prin bucatarie...
  • toma_marius

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 y17dt isuzu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
domnilor bucatari permiteti-mi sa ma alatur domniilor voastre in ale oalei si lingurii, vad pasiune in cele expuse mai sus. Eu unu , nefiind lauda ,am bucatarit cu sarg de ceva ani in coace , transformand bucataria in treaba eminamente barbateasca , asta la mine in barlog, cu alte cuvinte de la banalele mancaruri pana la cele mai pantecoase placinte , nu m-am dat in laturi de la nimic .

Specialitati :
- ciorba de burta - de departe cea mai reusita , ma pot intrece cu oricine de pe forum sau chiar cu carnet de bucatar sef
- bors de peste - martorii de pe forum pot sustine ispravile desavarsite pe malul baltii in cantitat demne de invidia unui pasa
- placinte cu carne sau cu ce se gaseste
- paste de orice fel
- salate numai de mine stiute
- racituri
- fripturi vanatoresti
- retete traditionale turcesti
- retete rusesti
- retete macedonesti
- si cate si mai cate

nefiind lauda pot impartasi doritorilor retetele si secretele unei desavarseli pantecoase si precupete pentru ca papilele lui si ale prietenilor sa se bucure .

vorba ceea nu e criza la romani daca are o felie de paine o slana si un usturoi - sa fim sanatosi

si sa stiti ca uleiul zaharul si bautura dauneaza grav plictiselii - sarbatori fericite
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
gaby_isro a scris:Eu va invit pe blogul meu culinar poate gasiti ceva sa va faca cu ochiu Razz
http://foodquicklygood.blogspot.com
Astept pareri si comentarii Smile
Felicitari ,super,dai inainte Very Happy
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Hai Toma Marius, impartaseste-ne si noua unele din retetele tale. Astept cu cu interes. Mi s-a facut pofta deja. Ia dezvaluie matale secretul ciorbei de burta despre care spui ca este foarte reusita, e una din preferatele mele.
Skip ads

  • gaby_isro

  • Mesaje scrise: 427
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2000 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2009

  • Mesaj Privat
tase a scris:
gaby_isro a scris:Eu va invit pe blogul meu culinar poate gasiti ceva sa va faca cu ochiu Razz
http://foodquicklygood.blogspot.com
Astept pareri si comentarii Smile
Felicitari ,super,dai inainte Very Happy


Mersi frumos...
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Am fost intrebat pe PM despre kaiser si conservant, raspund aici.

Kaiser sau sunculita sau cum vreti voi sa-i spuneti, asa o fac eu dupa destule 'experimente' :
Se foloseste partea de piept care contine si urme de carne, dupa taiere se lasa la scurs 2 zile la rece dar sa nu inghete. Eu lasand ceva carne+slanina pe coaste (le afum separat pentru diverse mancaruri) iese cam subtire dar buna. Tai bucati dreptunghiulare si cazatura merge la carnati, le pun in lighean si fac bait. Pentru el pun apa la fiert (foc mic) cu boabe piper, sare, foi dafin, cimbru, ardei iute cam 15minute sa fiarba. Anul asta nu am avut ardei iute uscat sau verde asa ca am pus un rest de ardei din borcan cu zeama cu tot (home made). Las zeama asta la racit incet si cand e gata (3-4ore) o torn peste sunca sa o acopere cu tot cu ingrediente. De acum 2 zile sta la rece si le mai invart cand imi aduc aminte sau am timp. Dupa asta pun apa la fiert cu o parte din bait, cand fierbe pun bucatile de sunca si le fierb la foc mic cateva minute, mai mult o 'abureala' ca sa nu se faca terci sau sa se umfle prea tare. De retinut : la fierbere ele se strang putin si cresc in grosime. Le scot si la rece cu ele, dupa 1 zi de uscare merg la afumat, fum rece sa nu se topesca si putin cat sa prinda gust si putina culoare, exclus maro sau uscata. Iar la uscat 1-5 zile functie de temperatura de stocare, peste 10grdC incepe sa prinda gust. Cand este gata o pun in pungi la congelator, rezultatul este o sunca moale, aromata. Daca se consuma pe termen scurt se poate pune usturoi, unsa cu boia dar astea fac rau pe termen lung, usturoiul trece in arsenic si este toxic, boiaua da gust amar. Nu pun asa ceva ca nu avem cand manca sunca acum, aseara am taiat un lighean imens de carne pentru toba, azi se face in plus leberwurst, plus chisca plus...prea multa mancare.
In concluzie nu pun conservanti la sunca desi unii pun silistra(silsitra)=azotat

LE. La fiert nu pun tot baitul ca este foarte aromat (pun de nebun in el) si de aceea prefer ceva apa sa-l mai diluez, se poate pune si putin zahar si nu e deloc gresit. Idea de baza e ca produsul sa fie dulce, usor de taiat felii subtiri, aromat, fara vite care sa stea intre dinti sau sa mesteci ca vaca la el. Unii nu il fierb si il tin doar la sare si fum, nu este asa dulce, devine tare si nu ai placerea de a manca ceva fin. La fierbere se poate folosi zeama de la toba, unii care nu au asta pun un plic de gelatina (nu am facut faza cu plicul deci nu garantez). Gelatina ajuta la ca preparatul sa fie moale si usor de taiat. Daca nu ai zeama gelatinoasa de la toba sau gelatina nu e un capat de tara, iese perfect asa. Soricul se poate tine in acelasi bait si fiert la fel putin cu sunca, pana termini tu de spalat vase deja este mancat, ce mai ramane se poate servi la afumatoare cu un pahar de vin.

In acelasi mod (de fapt impreuna) se prepara muschii 'montana' aia mici dar si aia mari. Astia se lasa la sfarsit mai mult la afumat si se baga lemn mai mult cat sa prinda o crusta.

Care nu agreaza sunca poate folosi pieptul pentru gratar. Dupa taiere si scurs se taie cat mai gros (ras de pe coasta), facut felii si congelat, la scoatere un bait cu diverse ingrediente si la foc cu el.


Ultima modificare facuta de dancuciureanu la Mie 22 Dec, 2010 11:06 am
  • virgil grigoras

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2010

  • Mesaj Privat
d. dan v-ati gresit cariera, imi ploua-n gura de cate ori va citesc retetele.
am sa-ncerc si eu ce ati prezentat p-aici, ca deja le-am portionat, numai ca eu acea sunca o fierb un pic in zeama in care am fiert toba, dar dupa cate vad pune-ti mai multe ingrediente ca mine(condimente adica) si eu am si ardei iute.
daca erati mai aproape va trimiteam niste ardei iute, da iute, nu gluma!
pofta buna, la multi ani si sarbatori fericite!
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Treaba cu fiert sunca in zeama de la toba este foarte buna, intra putina gelatina si o face si mai buna. Problema e ca au fost 2 porci pentru 7 oameni din care doar 6 au facut ceva, 4 au servici si restul 2 gospodarie, nu este timp sa le sincronizezi pe toate. In plus s-a cumparat carne de vita, ficat cea ce a insemnat si mai multa carne de procesat.
LE virgil grigoras mersi dar uitam, am completat postul.

Ciorba de burta, asa cum fac eu :
Cum ciolan e mai greu de gasit si nu am timp de cautat cumpar numai burta curatata si prefiarta. Se dezgheata, se mai curata, se fierbe preventiv 3 minute si se taie. Se pune la foc apa cu telina, patrunjel, putin morcov, ceapa alba. Se scot legumele si se baga la mixer pana se fac pasta. Se pune peste zeama, se adauga burta si felii julien de ardei gras rosu sau gogosar (de impresie artistica), usturoi si el bagat la mixer (putin care mai vrea pune mujdei), putina lamaie stoarsa dupa cum vrea fiecare. Dupa ce fierbe se da la rece si abia dupa ce este racita se adauga ou (intreg) batut bine si smantana, se amesteca si abia dupa asta o incalzim pentru servire. La masa se serveste separat mujdei, ardei iute, smantana, piper. Ciorba astfel pregatita este groasa nu ca zeama din restaurant.
Stiu ca nu este de sezon dar pofta buna si succes la cratita.


Ultima modificare facuta de dancuciureanu la Mie 22 Dec, 2010 11:07 am
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Aseara am preparat carnea pentru kaiser,am o intrebare.Conservantul se pune acum la bait sau cand se fierbe carnea?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu stiu ce conservant ai gasit tu pe acolo, am scris mai sus un post kilometric, nu pun chimice deloc. Zi si tu ce contine plicul ala. Dar unde afumi acolo ? Fara ceva fum nu are farmec, exista e drept si fum 'praf' sau 'lichid', chimicale dupa parerea mea.
  • toma_marius

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 y17dt isuzu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
octav_bz a scris:Hai Toma Marius, impartaseste-ne si noua unele din retetele tale. Astept cu cu interes. Mi s-a facut pofta deja. Ia dezvaluie matale secretul ciorbei de burta despre care spui ca este foarte reusita, e una din preferatele mele.


nea octave ia de aici , reteta e invatat de la un turc si schimbata un pic pe ici pe colo dupa cateva discutii cu tatanemiu care fuse bucatar , deci sa incepem :

Ingrediente : oase vita ( se mai spune sita) cu maduva - foarte important , fara ele nu e ciorba de burta, burta de vita prespalata prefiarta precuratata dar nu inghetata ca isi pierde gustul , cea mai buna varianta am gasit-o la metro la un kg care este super , cred ca cea mai buna de pe piata , in rest legume morcov patrunjel ceapa ardei gras ,un cartof , piper ,oua in functie de cantitate, smantana minim 20 % grasime, otet , usturoi , sper ca nu am uitat nimic .

procesul de preparare :
se pun oasele la fiert si se fierb pana raman oasele curate , in zeama pot ramane bucatele de maduva care se paseaza , in aceasta supa pe pune la fier burta care in mod normal fiind curatata nu e nevoie de mai mult de o ora de fiert la ea ( burta de care va povesteam )
separat se fierb legumele bine bine iar la sfarsit zeama o scurgem si o punem la ciorba exact cat scade de la fiertul burtii , o sa vedeti voi , in acest moment se lasa la racit , cat sa ajunga ea cam pe la 36 de grade , atunci o putem drege cu smantana amestecata cu galbenusuri de ou in functie de cantitate , treaba e simpla , in smantana cu galbenusuri punem cate un polonic de supa si amestecam sa aducem smantana la o temperatura mai mare , dupa care varsam usor acest amestec peste restul ciorbei de burta si amestecam pana se omogenizeaza.
acestea fiind facute mai trebuie sa ii dam fata cu putin ulei in care am prajit un morcov, astfel calim morcovul in ulei ca pe ceapa iar zeama rezultata o trantim in cioba ( fara morcov)
acestea fiind facute o lasam sa se odihneasca 30 de minute si se poate servi cu otet si usturoi , imie mi plac amestecate nu separat astfel in timpul fierberii fac mujdeiul pe care il diluez cu otet .
binenteles smantana daca nu a iesit indeajuns de grasa si cremoasa si ardei iute .

in unele cazuri se poate servi si un galbenus crud pentru dres . doar cunoscatorii fac de obicei treaba asta , stiu ei de ce Smile)
ciorba in felul asta iese alba si cremoasa si continutul de grasime este corespunzator, plus ca in ea nu trebuie sa se vada urme de legume , tocmai de aceea se si scot sau se fierb separat.

varianta asta am facut-o de zeci de ori si nu ca o zic eu dar este incredibila deci va urez spor la facut ciorba de burta si pofta buna

PS : Ciorba de burta daca o faci si o mananci singur nu e ciorba de burta , asa ca invitati prietenii .
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:Pe dodo il completez putin........ De asemenea un alt ingredient 'secret' este azotatul de sodiu, este un banal conservant si tine carnea rosie.
...........

Cand am intrebat de conservant ma refeream la postul acesta. Nu stiu sa zic acum ce contine,sunt la munca,dar diseara ma uit pe plic.
De afumat am postat pe prima pagina poze cu mica mea afumatoare;am luat un anu` trecut un sac de rumegus(15kg) din care nici jumatate nu am consumat pana acum.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR