Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • bybyku

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2005 1.7CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Dupa cum spune si titlul topicului am un opel astra h 1.7 cdti si de ceva vreme se aude un zgomot ciudat din partea dreapta a motorului(partea pasagerului) ca si cum ar fi o bucatica de metal care este mestecata de motor ,mai exact in dreptul rotiia 2 problema- am impresia ca se cam ingatuie adica schimb viteza pe la 2500 - 3000 de turatii si are un moment in care te bruscheaza,da senzatia de mers cu AC dat drumua 3 problema- autostrada Bucuresti-Pitesti seara, singur in masina zic sa 'verific' viteza maxima si cand ajung la 180 km/h(pe acolo pe undeva unde numai urca acul:D) imi da martorul masina cu cheita si imi taie acceleratia si o duce in safe mode la 3000 rpm pentru 15 sec dupa care disparementionez ca merg pe autostrada cu 130-140 si nu imi da martorul dar daca ajung pe la 160-170 imi da martorul masina cu cheita(sa intamplat de 2 ori)Valva EGR am curatat-o acum un an jumatate doi masina are 140 000 km nu am avut nicio problema pana acum



Va multumesc si astept raspunsurile si sugestiile voastre
Skip ads

  • 64xgeo

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y17DIT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2008

  • Mesaj Privat
al dreaqu motoru' asta de 1,7... nu vrea sa treaca de 180km/h nici mort, cu toate alea 80 de martoage din dotare!... Evil or Very Mad
... ia-ti nene avion si lasa muritorii sa se chinuie cu gloabe de-astea lesinate.
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Pentru prima problema, verifica rolele de pe cureaua de accesori, pe aceias curea se afla si alternatorul si pompa de apa si compresorul de AC, zgomotul, poate metalic poate proveni de la oricare dintre ele. Tot in partea dreapta se afla si distributia, la 140000 km, se cam cere schimbata, deci, si de acolo, mai exact rolele, trebuiesc verificate, dar, daca tot demontezi cureaua, mai bine schimbi distributia. A doua problema, mai curata odata EGR si curata si galeria de admisie, daca tot nu rezolvi, posibil sa fie si alte probleme. A treia problema, viteza maxima la masina ta este vreo 168 km/h, dupa ce zice producatorul, am avut si eu si pe ceasul din bord nu am depasit niciodata 180 km/h, deci, atat poate masina,oricum, si la viteza aia, ca sa ajungi, iti trebuie ceva km de autostrada liberi...Smile
  • bybyku

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2005 1.7CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2009

  • Mesaj Privat
a 3-a problema nu ati inteles-o eu nu fac referinta la viteza maxim doar am relatat o intamplare care sa repetat si nu mi sa mai intamplat pana acum sa merg cu 160 si dupa 1 min sa intre in safe mode


distributia am schimbat-o la 60 000km
tin sa mentionez ca de unde se aude zgomotul acela miroase si a antigel
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,414
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Daca incerci sa urci Dealul Negru cu 160 la ora e posibil sa intre in safe mode.
  • Zaheyu

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Rm Valcea
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Ghici ciuperca ce-i? o fi pompa de apa daca miroase a antigel. Cred ca e urgent de verificat si schimbat daca e nevoie ca daca te lasa pompa de apa e rau.
Referitor la curatarea EGR-ului - la mine era aproape curat; toata mizeria era pe teava ce merge la galerie.
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Eu ti-am sugerat sa cureti din nou EGR si galeria de admisie, ziceai ca ai schimbat distributia la 60000km si ma intreb, de ce? La motorul tau distributia se schimba prima data la 150000 km, acum, daca tot ai schimbat-o la 60000, de ce nu ai schimbat din nou distributia la 120000, adica dupa inca 60000km... Ma rog, tu sti mai bine ce ai facut pe acolo si cati km are masina reali, macar daca nu schimbi distributia, cu toate ca eu zic ca ar cam trebui macar verificat, daca nu schimbat direct avand in vedere ca ai facut cel putin 80000 km cu actuala distributie iar calitatea pieselor de pe la noi este "recunoscuta", verifica tot ceea ce tine de cureaua de accesorii. Din cate imi aduc aminte una dintre rolele de pe cureaua de accesorii face cat tot kitul de distributie si lumea cam evita sa o schimbe...in plus pompa de apa, care este pe cureaua de accesorii poate fi una dintre cauzele zgomotului, mai ales daca spui ca miroase a antigel, verifica si nivelul in vas sa vezi daca ai pierderi de antigel. Sa-ti povestesc ce am patit eu acum 1 luna, apropo de pompa de apa defecta, la masina mea pompa se afla pe distributie, de ceva vreme tot auzeam un fel de zgomot metalic, in dreapta,il tot auzeam de vreo 2-3 luni, se auzea mai bine daca ma aplecam langa roata din dreapta fata, in rest nu se auzea foarte tare. Distributia s-a schimbat la 90000 km, cum zice la carte, masina era la 105000km si, am presupus ca zgomotul o fi de la ceva de pe cureaua de accesorii, am mers la mecanic, am demontat tot pana am demontat inclusiv distributia iar pompa de apa era facuta praf, aproape blocata si o gramada de span prin carcasa de la distributie, antigel nu am completat decat o singura data, dar, tocmai curatasem clapeta de acceleratie si pierdusem putin, ma rog, m-am pacalit cu faza asta. Concluzia, inlocuit din nou toata distributia dupa 15000 km,noroc ca am mers sa verific amanuntit pentru ca aveam de facut un drum mai lung si m-am gandit ca nu merita sa risc, ma gandeam eu, schimb rolele de pe cureaua de accesori si gata povestea...dar...bine ca am verificat.
  • marius.marius.2013

  • Mesaje scrise: 335
  • Locatie: Gorj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Mai... voi sunteti milionari in lei sau in euro?
Am fost la Reprezentanta opel si mi-au spus: cureaua de distributie se schimba din 100.000 in 100.000 de km . in nici un caz nu se schimba distributia din 60.000 in 60.000.
Daca tot aveti atatia bani , nu vreti sa imi schimbati si mie distributia? (GRATIS)
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Ai asasinat limba romana! Grea gramatica?
  • Adi Iulian

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Acest motor , este tot de isuzu ?
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Da.
  • Adi Iulian

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Este tot acelasi motor Y17DT care s-a pus pe Astra G ?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR