Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • tenk

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Salut tuturor, aduc in discutie acest subiect pentru ca fiecare detinator de astra h caravan sa stie cu exactitate ce ar trebui sa se afle in acest compartiment.
In cazul meu desi am confruntat epc-ul si forumuri, google, etc. nu am gasit suficiente informatii.
La mine capitonajul ala din pasla care vine peste roata de rezerva a facut burta de la bagaje etc. Ma intreb nu mai exista vreo tavita ceva de ranforsare, de sustinere?
In ceea ce ma priveste, cartonul (capitonajul, pasla) vine direct pe roata de rezerva. Am vazut ca la hatch mai exista niste tavite.
La caravan am vazut ca in tabala aia cromata unde e incuietoarea (urechea) pentru hayon ar fi 3 sau 4 locase unde ar intra niste bare ceva...
Rog pe cineva care are caravan sa posteze niste poze cu acest compartiment pentru a clarifica problema.
Tot in cazul meu in zona unde sta suportul de plasitc pentru roata de rezerva a luat vopseaua. Am vazut in epc ca ar fi ceva un izolator (amortizor, polistiren) care ar veni acolo. Stie cineva de existenta lui?
Ar ajuta foarte mult daca fiecare ar spune ce si cum are.

Multumesc anticipat, o zi frumoasa!
Skip ads

  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Salut! Si eu mi- am pus aceasta intrebare pentru ca am exact aceeasi problema ( si la mine e lasat capitonajul ala cu pasla pana pe roata de rezerva) . Parerea personala este ca in mod normal trebuie sa mai existe ceva sub " mocheta" aia daca ma gandesc ca locasul rotii de rezerva ( rotund) este situat intr- un alt locas de vreo 2- 3 cm. inaltime, mai mare ( patrat) . Probabil este locas pentru o tavita portbagaj situata deasupra rotii de rezerva dar in acelasi timp sub acea " mocheta" .
La fel, aceeasi problema cu vopseaua in locasul rotii plus ca nu e izolat.
Eu ma gandesc sa pun deasupra rotii, in acel locas patrat o placa de OSB subtire sau Policarbonat ( mai gros) .
Poate ajung pe la masina sa fac si o poza- doua ( nu promit) .
  • tenk

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspunsul prompt!
Maine am sa fac si eu niste poze si am sa le atasez intr-un post.
Ce mi se pare interesant e ca am gasit pe marele google caravan-uri cu mocheta aia intacta. Deci nu pot sa cred ca proprietarii acelor masini nu au carat si ei niste sacose de la hypermarket in portbagaj.
Cat despre locasul acela de 2-3 cm, sunt de aceeasi parere ca ar trebui sa mai fie ceva acolo.
Mai asteptam pareri. Seara buna!
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
La mine,vine roata de rezerva,apoi un fel de piulita-fluture si peste aia e un fel de suport inaltat din plastic care vine cam la mijlocul placajului ala cu mocheta....De lasat nu s-a lasat gram si eu am cam 100kg si am si dormit in portbagaj....
Skip ads

  • tenk

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Te rugam, cand ai timp poate poti pune o imagine fie cum e exact la tine fie de pe net.
Multumim!
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Maine daca nu uit o sa fac o poza cu telefonul...
  • tenk

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Ceva noutati? La Iasi a plouat zilele astea si n-am mai apucat sa fac poza...
Astept cu nerabdare info.
Multumesc!
  • tenk

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Iata cum arata la mine sub capitonaj:

Skip ads

  • mitza76

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2011

  • Mesaj Privat
si eu am o astra din 2006 si deasupra surobului di cenrul rotii vine un suport de plastic ca si o piulita exact sub placajul din portbegaj dar care m-ar mira sa preia toata greutatea di el.Parerea mea e ca s-a intimplat ceva cu acel placaj pentru ca se la sa ,mentionez ca eu fac italia cu masina si tot timpul e supraincarcata si nu s-a intimplat nimic
  • tenk

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Daca e vorba despre piulita fluture care tine roata de rezerva, nu cred ca ea e raspunzatoare. Nu cred sa fie vreo problema cu placajul din moment ce se mai confrunta si altii cu asa ceva. Nu vad rostul acelui spatiu(gol) marcat cu sageti. Si ar mai fi prinderile acelea incercuite in poza facuta de mine postata mai sus.

Multumim pt raspuns!
Mai asteptam si alti detinatori de caravan sa-si expuna punctul de vedere Smile
O zi frumoasa!
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Exista ca optionale 2 tavi de polistiren/plastic cu alveole in ele in care poti pune ceva scule sau piese de rezerva (becuri, sigurante etc). Are si o denumire pachetul dar nu imi vine in minte acum. Totusi tavitele alea nu cred ca preiau prea mare efort de la pasla de deasupra.
  • mitza76

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2011

  • Mesaj Privat
nu e vb de piulita fluture, pe linga aceasta mai este inca ceva de plastic care vine exact pe virful surubului si care nu lasa placajul sa se lase in jos (asta fiind pe centrul placajului)Acea bucata de plastic dupa ce este pusa pe surub este de fapt lipita de placaj nelasindu-l sa se lase pina pe roata
Skip ads

  • tenk

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Interesant, incep sa se adune informatii.
Am sa mai cercetez si eu prin epc, desi am mai cautat.
Ar fi de mare ajutor si niste poze. Sper sa nu cer prea mult.

Multumesc!
  • mitza76

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2011

  • Mesaj Privat
acum nu masina ca mi-a luat-o sotia(la servici )Smile) dar o sa incerc miine ca am timp ca sunt in medical
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Exact, la caravan, nu vine nimic altceva decat un plastic asemanator cu piulita care prinde roata de rezerva, dar, care vine pus peste aceea piulita a rotii de rezerva si care sustine mocheta la mijloc. Si eu tot asa am avut si am carat de toate in portbagaj, saci de cartofi, mobila...bagaje pana sus...nu s-a intamplat absolut nimic, mocheta a rezistat ca si noua, am avut si roata de rezerva de dimensiune redusa...
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
livcro a scris:Exista ca optionale 2 tavi de polistiren/plastic cu alveole in ele in care poti pune ceva scule sau piese de rezerva (becuri, sigurante etc). Are si o denumire pachetul dar nu imi vine in minte acum. Totusi tavitele alea nu cred ca preiau prea mare efort de la pasla de deasupra.


Cargo box se numeste...vedeti manualul de utilizare la pagina 81
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Scuze pentru intarziere dar a cam plouat in bucuresti si nu prea am avut timp de poze...Asa ca...
Deci:
poze cu suportul care vine peste roata de rezerva si tine placa si o poza cu mine ca sa vedeti cam ce greutate tine(un fluturas de 100kg) Laughing Laughing


  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Ups..eu nu am chestie d`aia.
PS: Ce-ai pãțit la fațã?
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
M-am mozolit sa nu ma recunoasca lumea..... Cool Cool
  • piolet

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2010

  • Mesaj Privat
nici la mine nu s-a curbat de loc... si am carat si 300 litri de vin in portbagaj.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR